Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: "Münbiç Önceliğimiz"

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Çalışmalarımızı DEAŞ ve diğer terörist gruplara karşı ortaklaşa sürdüreceğiz.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "Çalışmalarımızı DEAŞ ve diğer terörist gruplara karşı ortaklaşa sürdüreceğiz. Bunları temizledikten sonra orada yaşayan insanlara bu şehirleri geri teslim edeceğiz. Önce Münbiç konusunu ele alacağız. Münbiç, buradaki önceliklerimizden birisi olacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile baş başa görüşme yaptı. Görüşme sonrası Bakan Çavuşoğlu ve konuk Bakan Tillerson ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmelere ilişkin bir soru üzerine Tillerson, "Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmelerde kritik öneme sahip konuların nasıl çözüleceğine yönelik tekliflerimizi sunduk. Spesifik olarak bizim aramızda sorun olan konular üzerinde çalışmayı taahhüt ettik. Hedefimiz, Suriye ile ilgili kesinlikle örtüşüyor. İki ülkenin hedefleri arasında bir ayrım yok. Ülkeyi istikrara kavuşturmak ve daha sonra mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin evlerine dönmesini sağlamak ve aynı zamanda Suriye ile ilgili siyasi çözümü desteklemek. Bu çerçevede bağımsız, demokratik bir Suriye'yi gerçekleştirmek istiyoruz. Suriye halkının da özgür ve serbest seçimlerle kendi liderlerini seçmesini hedefliyoruz. İkimizin de hedefleri ortak. Bu konudaki çalışmalarımızı koordine edeceğiz, özellikle DEAŞ ile mücadele konusunda. Bunu bir günde yapamayacağız, tabii ki ancak çalışmalarımızı diğer terörist gruplara karşı da ortaklaşa sürdüreceğiz. Bunları temizledikten sonra orada yaşayan insanlara bu şehirleri geri teslim edeceğiz. Önce Münbiç konusunu ele alacağız. Münbiç, buradaki önceliklerimizden birisi olacak. Sadece bu değil, kuzey Suriye'nin tamamı üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Belli alanlarda koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı çok daha yakın bir şekilde sürdürüp Cenevre sürecini destekleyeceğiz. Bu barışçıl ve istikrarlı bir Suriye'ye ulaşmamızın yegane yöntemi. Türkiye'nin de aynı şekilde güvenli bir biçimde sınırlarının kontrolünü sağlamış olacağız" dedi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Amerika Birleşik Devletleri Rex Tillerson Suriye Münbiç Politika Güncel Haberler

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

İran'dan Gebze'ye giden alüminyum yüklü tırdan 23 düzensiz göçmen çıktı

İran'dan Gebze'ye giden alüminyum yüklü tırdan 23 düzensiz göçmen çıktı

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala: 'Gerekirse TRT binasını yıkın' diye talimat verdim

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala: "Gerekirse TRT binasını yıkın" diye talimat verdim

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title