Orta Karadeniz Bölgesi'nde "Kış Ortası Su Kuşu Sayımları" Yapıldı

Orta Karadeniz Bölgesi'nde "Kış Ortası Su Kuşu Sayımları" Yapıldı

(KOSK)" kapsamında Orta Karadeniz bölgesi'ndeki sulak alanlarda sayım yapıldığı bildirildi."

Orta Karadeniz Bölgesi'nde

Wetlands International (Uluslararası Sulak alanları Koruma Kurumu) organize edilen ve "Kış Ortası Su Kuşu Sayımları

(KOSK)" kapsamında Orta Karadeniz bölgesi'ndeki sulak alanlarda sayım yapıldığı bildirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merkezi Görevlisi Dr. Kiraz Erciyas Yavuz AA muhabirine yaptığı açıklamada, uluslararası su kuşu sayımların Türkiye'de 35 ilde 75'den fazla sulan alanda sayım yapıldığını söyledi.

Yavuz, Kış Ortası Su Kuşu Sayımları ile elde edilen verilerin tür koruma çalışmalarına, korunan alanlarının ilan edilmesine ve dünyadaki kuş popülasyonlarının izlenmesine rehberlik ettiğini ifade ederek,şunları kaydetti:

"Kuzey yarım kürenin büyük bir kısmının katıldığı bu sayımlar ülkemizde 1967 yılından beri gerçekleştiriliyor. Kuşları izlemek, onların sayılarındaki artışı ve azalışı tespit etmek doğa koruma açısından son derece önemlidir. Çünkü kuşlar aynı zamanda doğa koruma çalışmalarında erken uyarı sistemi işlevi görüyor. Bir alandaki her yıl aynı noktalarda yapılan sayımlar sonucunda bir türün sayısının azalması veya çoğalması o türün yaşam alanlarındaki değişim hakkında önemli ipuçları veriyor. Uzman kuruluşlar, kuş gözlem ağları ve gönüllülerle her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz bu sayımlar önümüzdeki yıllarda doğa koruma ve tür çalışmalarına yön verecek."

OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi öncülüğünde Kızılırmak Deltası, Yeşilırmak Deltası, Ladik Gölü, Sinop Sarıkum Gölü, Sinop Yarımadası, Amasya Yedikır Barajı, Barajlar ve Samsun kıyılarında sayımların gerçekleştirildiğini kaydeden Yavuz,

"Sadece Kızılırmak Deltası'nda gerçekleştirilen sayımlarda 155 bin 203 su kuşu sayılmıştır. Bu rakam bize Kızılırmak Deltası'nda kışlayan su kuşları için ne denli önemli bir alan olduğunu göstermektedir. Ülkemizdeki iç sular donduğu ve kuzeyde seyreden kötü hava koşulları nedeniyle Kızılırmak Deltası'nda az görülen kara ördek, kadife ördek, karabaş patka gibi türlerden çok sayıda gözlemlenmiştir. Kızılırmak Deltası'nda en çok tespit edilen su kuşlarının ilk üçü sakarmeke, çamurcun ve elmabaş patka olarak belirlendi" diye konuştu.

- SAMSUN

Kaynak: AA