Ödül Törenine Damga Vuran İsim Nastassja Kinski Oldu

Ödül Törenine Damga Vuran İsim Nastassja Kinski Oldu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Ödül Törenine Damga Vuran İsim Nastassja Kinski Oldu

Malatya Valiliği'nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ana sponsorluğunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve İnönü Üniversitesi'nin destekleri ile düzenlenen 5. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

Malatya Valiliği'nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ana sponsorluğunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve İnönü Üniversitesi'nin destekleri ile düzenlenen 5. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Geceye damgasını vuran isim ise uluslararası üne sahip tasarımcılardan Erol Albayrak'ın son koleksiyonundan bir balo elbisesiyle göz dolduran festivalin Onur Konuğu Nastassja Kinski oldu.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Süleyman Kamçı, Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın yanı sıra pek çok oyuncu, yönetmen ve festivalin Onur Konuğu Nastassja Kinski katıldı. Kırmızı halı töreni ile başlayan gecenin en dikkat çeken ismi Nastassja Kinski oldu. Uluslararası üne sahip tasarımcılardan Erol Albayrak'ın son koleksiyonundan bir balo elbisesiyle geceye katılan Nastassja Kinski, kırmızı halıda kendisine uzatılan mikrofonlara Malatya'da olmaktan büyük onur duyduğunu, Türk Sinemasının 100. Yılında Türkiye'de Onur Ödülü almış olduğu için çok şanslı olduğunu söyledi. 

Açılış konuşmasını yapan Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Süleyman Kamçı, sinemanın gücüne vurgu yaptığı konuşmasında, "İnsanlara kimi zaman fikir, kimi zaman ders veren, ama her zaman umut, neşe veren ve azim aşılayan, farklı düşünebilmenin yollarını arayan emsalsiz güçtür sinema. Onun meydana getirdiği bu etki başka hiçbir sanat dalında ortaya getirilemez. Sinema ile dünyanın hangi köşesindeki insanlara ulaştığımızın hesabını yapmak bile zordur. Sinema, aynı zamanda bir toplumun aynasıdır, o toplumda doğru-yanlış ne varsa o sinemasında da vardır. Dilerim bu anlamlı sanatı sizlerle buluşturan festivalimiz önümüzdeki yıllarda da artan bir coşkuyla devam eder" dedi.

Vali Kamçı'nın açılış konuşmasının ardından başlayan ödül töreninde ilk olarak Suriyeli misafir çocukların geçtiğimiz yıl mülteci kampında kurulan sinema atölyesinde hazırladıkları filmin kısa gösterimi yapıldı ve çocuklar ödüllendirilerek onurlandırıldı.  Gecenin en çok alkış alan sanatçısı ise festivalin Onur Konuğu Nastassja Kinski oldu. Usta sinema yazarı Roger Robert'ın 'sade, naif, güzel ve şöhretlere özgü komplekslerden sıyrılabilmiş bir oyuncu' sözleriyle anlattığı dünyaca ünlü yıldız Nasstasja Kinski, konuşmasına teşekkür ederek başladı ve ardından kendi filmlerinden hazırlanmış olan tanıtım filminden bahsetti. Heyecanını dile getirecek cümleler bulamadığını ifade eden Kinski, "Bu gecenin parçası olmaktan çok gurur duyuyorum" dedi. Suriyeli sinemacı çocuklardan çok etkilendiğini belirten Nastassja Kinski ödülünü aldıktan sonra sahne arkasına giderek minik sinemacılar ile tanıştı. 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU 

Onur Ödülü'nün takdiminin ardından yarışmacı filmlerin ödülleri açıklanarak sahiplerine verildi. İlk olarak Kısa Film Yarışması'nın sonuçları açıklandı. Gündelik hayat içinde yaşayan insanların ümitlerini yitirmemesi gerekçesiyle Mansiyon Ödülüne değer görülen film 'Ne Topraktır Ne de Asfalt' olurken, görselliğindeki çekicilik ve Türkiye'de animasyon filminin desteklenmesi gerekçesiyle Jüri Özel Ödülü, 'Kafa' filmine gitti. En İyi Kısa Film Ödülü ise öykü anlatımı ve dilindeki kararlılık nedeniyle 'Ukde'nin oldu.

Malatya Uluslararası Film Festivali'nde bu yıl ilk defa düzenlenen Belgesel Film Yarışması'nda ise Jüri Özel Ödülü yoğun bir araştırma, arşiv ve müzik kullanımındaki başarısı nedeniyle 'Nail V.' filminin olurken En İyi Belgesel Film Ödülüne, Ahmet Uluçay'ı kendisi gibi bir sıcaklıkta anlattığı için 'Tepecik Hayal Okulu'na verildi.

Düzenlendiği ilk yılından bu yıla kadar uluslararası seçkisi ile de iddialı olan Malatya Uluslararası Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde Jüri Özel Ödülü ve En İyi Film Ödülü olmak üzere iki ödül de sahibine verildi. Jüri Özel Ödülü ana karakterin yaşadığı yolculuğu mükemmel bir dile yansıttığı için 'Ürkek' filmine giderken En İyi Film Ödülü ise kişiler arası değişimi gerçek bir dille anlattığı için Titli filminin oldu.

Malatyalı usta oyuncu Kemal Sunal anısına düzenlenen ve halkın belirlediği Kemal Sunal Halk Ödülü, 'Gittiler: Şair ve Meçhul' filminin oldu. Ödülünü alan filmin yönetmeni Kenan Korkmaz, "Ahmet Kaya'nın, Hrant Dink'in memleketinde memleketi olmayan insanları, Süryanileri anlattığım bu filmle ödül almak çok anmalı" dedi.

SİYAD Jürisi tarafından ise iki ayrı ödül verildi. 'İçimdeki İnsan' filmi SİYAD Jüri Özel Ödülü'ne değer görülürken estetik tutarlılıkları ve anlatımlarındaki ustalıkları gerekçesiyle 'Balık ve Annemin Şarkısı' filmleri SİYAD Ödülü'ne değer görüldü.

Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde verilen Jüri Özel Ödülü 'Annemin Şarkısı' filmine katkısı nedeniyle Zübeyde Rohani'nin oldu.

Bu yıl ilk defa verilen Fahri Kayhan Müzik Ödülü, filmin ruhuna eşlik ettiği gerekçesiyle ise 'Balık' filmi ile Marios Takoushis'e gitti.

Etnisite meselesini anlayışı, dilindeki gerçekçiliği gerekçesi ile de En İyi Senaryo Ödülü, 'Annemin Şarkısı' filmine gitti.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, içe dönük bir karakteri başarılı bir şekilde yorumlaması gerekçesiyle 'Toz Ruhu' filmindeki rolü ile Tansu Biçer layık görüldü.

En İyi Kadın Oyuncu ödülü iki isim arasında paylaştırıldı. Ödül, 'Karınca Kapanı' filmindeki rolü ile Neslihan Yeldan ve 'Beni Sen Anlat' filmindeki rolü ile de Nazlıcan Tuncalı'nın oldu.

'Toz Ruhu' filmi ile En İyi Yönetmen Ödülü'ne değer görülen Nesimi Yetik ödülünü jüri başkanı Erden Kıral'ın elinden aldı. Gecenin merakla beklenen ödülü ise başarılı anlatımı ve sembolik ifadeleri ile Toz Ruhu filmine verildi. - Malatya

Ödül Törenine Damga Vuran İsim Nastassja Kinski Oldu
Ödül Törenine Damga Vuran İsim Nastassja Kinski Oldu
Ödül Törenine Damga Vuran İsim Nastassja Kinski Oldu
Ödül Törenine Damga Vuran İsim Nastassja Kinski Oldu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title