NURİ PAKDİL HABERLERİ

Nuri Pakdil haber, Nuri Pakdil son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nuri Pakdil

Nuri Pakdil

Doğum Yeri Kahramanmaraş / Türkiye
Doğum Tarihi 1.1.1934 - 18.10.2019

Nuri Pakdil Kimdir ?

1934 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokulda yazmaya başladı ve ortaokul sırasında tanıştığı Büyük Doğu sayesinde fikirlerini geliştirdi. 1954 - 1955 yıllarında lisede beraber eğitim gördüğü iki arkadaşı ile birlikte 'Hamle' isimli edebiyat dergisini çıkardı. Kahramanmaraş’ta çıkan Demokrasiye Hizmet ve Gençlik gazetelerinde yazıları yayınlandı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Nuri Pakdil - 07.11.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş-Göksun Yolu Açılış Töreni'nde konuştu Açıklaması
İl kongreleri vesilesiyle şehirleri ziyaret ederken aynı zamanda tamamlanan projelerin de resmi açılışlarını gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Samsun'da Türkiye'nin en büyük demiryolu modernizasyon çalışması olan Samsun-Sivas Rehabilitasyon Projesi'nin açılışını yaptıklarını anımsattı. Daha önceki hafta Malatya'da toplam bedeli 1 milyar 600 milyon lirayı aşan kamu ve özel sektör yatırımının açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Şırnak ziyaretimizde toplam yatırım tutarı 3,5 milyar lirayı geçen yüzlerce hizmeti şehrimizin istifadesine sunduk. Ülkemizin dört bir yanında barajların, fabrikaların, hastanelerin, sağlık ve üretim tesislerinin, yolların, tünellerin açılışlarını gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Bugün Kahramanmaraş'ta sadece şehrimizin ve bölgemizin değil, tüm Türkiye'nin gurur abidesi olacak bir eserin açılış heyecanını yaşıyoruz. Önceki yıllarda inşaatı biten ve bir bölümü trafiğe açılan Kahramanmaraş-Göksun yolunun tamamını bugün resmen hizmete açıyoruz. Bu proje Güneydoğu Anadolu'yu, İç Anadolu'yu ve Karadeniz'i birbirine bağlayan güzergah üzerinde yer alan stratejik bir yatırımdır. Toplam 64,1 kilometre uzunluğundaki bu yolda 11 adet çift tüp tünel, 2 adet viyadük, 3 adet köprü ve 6 adet köprülü kavşak bulunuyor. Bu tünel ve viyadüklere ülkemizin kültür ve sanat hayatına eşsiz katkılarda bulunan Kahramanmaraşlı güzel insanlarımızın ismini vermek istedik. Hepsi de Kahramanmaraş'ın bereketli ikliminde yetişen Ali Kutlay, Aşık Mahsuni Şerif'in, Hayati Vasfi Taşyürek'in, Abdurrahim Karakoç'un, Bahattin Karakoç'un, Cahit Zarifoğlu'nun, Alaaddin Özdenören, Akif İnan'ın, Rasim Özdenören'in, Erdem Bayazıt'ın, Nuri Pakdil'in, Sezai Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek'in isimlerini yol üzerindeki tünel ve viyadüklere verdik.
Nuri Pakdil - 07.11.2020
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye güçlendikçe, maruz kaldığı saldırılar artıyor (2)
Türkiye'nin büyük hayal ve hedefleri olan bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, bu hedeflere ulaşma noktasında 18 yılda yapılanların önemli ama yeterli olmadığını ifade etti. Necip Fazıl Kısakürek'in, 'Devlet gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım' dediğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz de şehit kanlarıyla sulanmış bu aziz topraklarda dev gibi eserler bırakmak için karınca gibi durmaksızın, yorulmaksızın çalışıyoruz. İl kongrelerimiz vesilesiyle şehirlerimizi ziyaret ederken aynı zamanda tamamlanan projelerimizin de resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Geçen hafta Samsun'da ülkemizin en büyük demiryolu modernizasyon çalışması olan Samsun-Sivas rehabilitasyon projesinin açılışını yaptık. Önceki hafta toplam bedeli 1 milyar 600 milyon lirayı aşan kamu ve özel sektör yatırımını Malatya'mızla özellikle buluşturduk. Şırnak ziyaretimizde toplam yatırım tutarı 3,5 milyar lirayı geçen yüzlerce hizmeti şehrimizin istifadesine sunduk. Ülkemizin dört bir yanında barajların, fabrikaların, hastanelerin, sağlık ve üretim tesislerinin, yolların, tünellerin açılışlarını gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz." TÜRKİYE'NİN GURUR ABİDESİ Kahramanmaraş'ta açılışını yaptıkları yolun Türkiye'nin gurur abidesi olacak bir eser olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:   "Önceki yıllarda inşası biten bölümleri peyderpey trafiğe açılan Kahramanmaraş-Göksun yolunun tamamını bugün resmen hizmete açıyoruz. Bu proje Güneydoğu Anadolu'yu İç Anadolu'yu ve Karadeniz'i birbirine bağlayan güzergah üzerinde yer alan stratejik bir yatırımdır. Toplam 64,1 kilometre uzunluğundaki bu yolda 11 adet çift tüp tünel, 2 adet viyadük, 3 adet köprü ve 6 adet köprülü kavşak bulunuyor. Bu tünel ve viyadüklere ülkemizin kültür ve sanat hayatına eşsiz katkıları bulunan Kahramanmaraşlı güzel insanlarımızın ismini vermek istedik. Hepsi de Kahramanmaraş'ın bereketli ikliminde yetişen Ali Kutlay'ın, Aşık Mahsuni Şerif'in, Hayati Vasfi Taşyürek'in, Abdurrahim Karakoç'un, Bahattin Karakoç'un, Cahit Zarifoğlu'nun, Alaeddin Özdenören'in, Akif İnan'ın, Rasim Özdenören'in, Erdem Bayazıt'ın, Nuri Pakdil'in Sezai Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek'in isimlerini yol üzerindeki tünel ve viyadüklere veriyoruz.
Nuri Pakdil - 21.10.2020
Sezai Karakoç'a Kahramanmaraş'ta fahri hemşehrilik unvanı verilmesi kararı alındı
Karakoç'a fahri hemşehrilik unvanının verilmesinin önemli olduğunu ifade eden Güngör, şunları kaydetti: "Eğitim yıllarının bir kısmını şehrimizde tamamlamış, düşüncesi, yaşam tarzı ve şiirleri ile Türk edebiyatının yaşayan efsanesi ve 'Çocuk yüreğimin ateş aldığı yer Maraş' diyen Sezai Karakoç'a fahri hemşehrilik unvanı verilmesine oy birliği ile karar verildi. Hayırlı olsun." Öte yandan, Kahramanmaraş Kültür ve Tanıtım Vakfının kurulmasının da karara bağlandığı toplantıda, Aliya İzzetbegoviç, Bahaettin Karakoç ve Nuri Pakdil de anıldı.
Nuri Pakdil - 19.10.2020
Kudüs Şairi Nuri Pakdil mezarı başında anıldı
Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biri olan ve Kudüs Şairi olarak da bilinen Nuri Pakdil, vefatının birinci yıldönümünde kabri başında anıldı.
Nuri Pakdil - 18.10.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nuri Pakdil paylaşımı
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefat yıl dönümünde Nuri Pakdil için paylaşımda bulundu.
Nuri Pakdil - 11.10.2020
Haftanın tarihine bakış
2019- Yazar, fikir adamı Nuri Pakdil, üst solunum enfeksiyonu nedeniyle tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi'nde 85 yaşında hayatını kaybetti.
Nuri Pakdil - 25.09.2020
Edebiyat dünyasında Asım Gültekin yad edildi
Hece Dergisi'nin, Gültekin'in biyografisiyle başlayan "Hece Taşı" adlı dosyasında, yazar Rasim Özdenören'in kaleme aldığı "Asım'a Yolculuk" başlıklı yazıda şu ifadelere yer aldı: "Tükenmez bir enerjiyle koşuşturdu. Aynı anda birden çok işle ilgilenebilirdi. Son yıllarda çoğu programlara birlikte katıldık. O programların bazısında bana moderatörlük de yaptı. Ben kural olarak kendi programım dışında düzenlenen etkinliklere katılmazdım. Katıldığım varsa da nadiren ve istisnai olmuştur. Asım, daha uçaktan iner inmez bir okul ziyaretine koşar, oradan kitapçılara uğrar, oradan arkadaşlarını arar, onlarla farklı yerlerde buluşur, onları benimle tanıştırma çabasına düşer, velhasıl yerinde duramazdı." "Asım Gültekin gençleri severdi, onlar da onu" Gazeteci, yazar ve edebiyat araştırmacısı Mehmet Nuri Yardım'ın kaleme aldığı "Asım Kardeşime Veda" yazısında, Gültekin'in gençlere Türkçe'yi sevdirmek için büyük uğraşlar verdiği belirtilerek, şu bilgiler aktarıldı: "Mükemmel bir kütüphanesi olan Asım'ın evinde, yaklaşık 300 sözlük olduğunu duyunca şaşırmadım. Türkçe ile arası çok iyiydi ve son çalışmaları, kelimelerin etimolojisine dairdi. Çok ciddi araştırma ve zahmetli incelemelerde bulunuyordu. Yazılarını, 'Birden Bine' ile 'Alışmak Ölümüne Karşı' adlı kitaplarında topladı. Dil Evi Etimoloji Topluluğunun başkanlığını da üstlendi. Asım Gültekin gençleri severdi, onlar da onu. Sürekli toplantılar düzenliyor, okumalar yapıyordu. Mevlana'yı, Mehmed Akif'i, Sezai Karakoç'u, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören'i ve diğer büyüklerimizi gençlere tanıtıyordu.
Nuri Pakdil - 25.07.2020
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılmasına sevinen esnaf, vatandaşlara 1453 kitap hediye etti
Yılmaz, yaptığı açıklamada, dağıtmak için Ayasofya davasında kalemleriyle mücadele veren Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nurettin Topçu, Nuri Pakdil ve Osman Yüksel Serdengeçti'nin hayatlarının anlatıldığı Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı tarafından hazırlanan "Ustaların İzinde" kitabını özellikle seçtiğini söyledi.
Nuri Pakdil - 21.07.2020
Son dakika haberleri | Mehmet Dilbaz ve İsmail Kılıçarslan "Ayasofya Sohbetleri"ne konuk oldu
Kılıçarslan, Ayasofya'nın cami olduktan sonra hemen yanına medreselerin açıldığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Medrese demek hem ilmin hem kültürün hem de sanatın orada hayat bulması demek. Dolayısıyla Ayasofya'yı sadece dinin bir merkezi olarak değil, ilmin, kültürün ve sanatın da merkezi olarak değerlendirmek lazım. Hattatlar, müfessirler, ebruzenler, nakkaşlar Ayasofya'da Ayasofya'nın oluşturduğu iklimde burayı bir kültür sanat merkezine getirmişler zaten. İkinci olarak Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesiyle birlikte Türkiye'de bir mücadele de başlamış, tekrar camiye dönüştürülme mücadelesi. Bu mücadele artan eksilen cereyanlarla Türkiye'de dine karşı duyarlı diyebileceğimiz kitlenin bir mücadele alanı olarak varlığını devam ettirmiş." Bu mücadelenin kültüre ve sanata yansımalarını da yorumlayan İsmail Kılıçarslan, "Ayasofya'nın tekrar camiye dönüştürülme meselesi Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç gibi isimlerin eser verdiği, eser versinler ya da vermesinler Erdem Beyazıt, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu gibi edebiyatçılarımızın da hep gündeminde olmuş.
Nuri Pakdil - 30.06.2020
TBMM Genel Kurulu
Ankara'daki Mustafa Necati Bey Kültür Evi'nin adının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Nuri Pakdil" olarak değiştirildiğini belirten Özel, şöyle devam etti: "Çocuk Esirgeme Kurumu gibi bir kurumun kurucularından, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, 32 yıla müthiş bir ömür sığdırmış birinin ismini kaldırıp da Atatürk'e 'firavun' diyen birinin isminin verilmesi bu Meclise, Kurucu Meclise, Çocuk Esirgeme Kurumuna, Atatürk'ün hatıratına saygısızlık.
Nuri Pakdil - 23.06.2020
Cahit Zarifoğlu, Genç TYB tarafından düzenlenen etkinlikte anıldı
Koç, Cahit Zarifoğlu'nun Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil'den fikir olarak etkilendiğini ve ilham aldığını belirterek, Zarifoğlu'nun mazlumdan yana olan ve dünya müslümanlarını önemseyen bir hayat felsefesi olduğunu ifade etti.
Nuri Pakdil - 24.05.2020
Dergicilik Okulu öğrencilerinden okurlara "Bayram Kolonyası"
Genel Yayın Yönetmenliğini Recep Baydemir'in üstlendiği, editörlüğünü Elif Nuran Özgün'ün gerçekleştirdiği, 48 sayfadan oluşan dergide aynı zamanda İsmet Özel ve Nuri Pakdil gibi edebiyat ustalarının yaşam hikayeleri okurlarla buluştu.
Nuri Pakdil - 29.01.2020
Anadolu Ajansının 2019 yıllığı üç dilde yayımlandı
Yıllıkta, 2019'da hayata veda eden yazar Nuri Pakdil, Prof.
Nuri Pakdil - 06.01.2020
Mehmet Akif İnan Ödülleri Töreni
Büyük milletlerin büyük dilleri, dolayısıyla büyük edebiyatları vardır. O edebiyatı oluşturan yazarlar 'Varlığın evi olan dil'i bir ömür verip işleyerek, o dilin imkanlarını ve anlam sahasını genişleten değerli bir çaba içine girerler. Onlardan geriye kalan eserlerle yalnızca o dilin kütüphanesi genişlemez, aynı zamanda bütün insanlık da genişleyen anlam bahçesinde dolaşma, o dilin çiçeklerini koklama imkanına kavuşur. Bizim büyük ses ustamız Yunus Emre'den beri bu topraklarda söz söyleyen, Türkçemizi gergef gibi işleyen dil işçilerimiz, dil mimarlarımız, yazarlarımız, şairlerimiz, ozanlarımız oldu. Hepsine müteşekkiriz." "Şiirlerinin bir kısmı marş olarak bestelendi" TBMM Başkanı Şentop, merhum Akif İnan'ın, Necip Fazıl ve Nuri Pakdil ile yakın temas içinde olan samimi bir şair ve yazar olduğunu vurgulayarak, "Urfa doğumlu olan yazarımızın lise yıllarındaki Maraş'a da yolunun düşmesi, daha sonraki Yedi Güzel Adam birlikteliğinin de işaret taşlarından biri oldu.
Nuri Pakdil - 06.01.2020
TBMM Başkanı Şentop: Mevzu bu topraklarda yerli düşünceyi, savunma meselesidir
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ankara'da Mehmet Akif İnan Vakfı'nca düzenlenen 'Mehmet Akif İnan Ödülleri' programına katıldı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda davetlinin de katıldığı programda, Başarı ve Teşvik Ödülü, Çalışma Hayatı ve Emek Ödülü, Kültür Sanat ve Edebiyat Ödülü, Uluslararası Değer Ödülü, Üstün Hizmet Vefa Ödülü ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere 6 dalda ödüller sahiplerini buldu. Programın kapanış konuşmasını yapan Şentop, marifet iltifata tabii olduğunu söyleyerek, "Çalışan, başarılı olan takdir edilmeli, teşvik edilmelidir. Düzenlenen böyle güzel törenler takdir hislerimizi ifade etmeye, kültürümüze, edebiyatımıza, sosyal ve siyasi hayatımıza katkı sunan insanlarımızı taltif edip teşvik etme imkanı sunmaktadır. Memur-Sen ve Mehmet Akif İnan Vakfı da bizleri bu amaçla buluşturmuştur" dedi.  'DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAYA TEŞVİK EDİYORUZ' Şentop, başarısız ve yeteneksiz insan olmadığını savunarak, "Başarılı olma imkanı, fırsatı bulamayan, yeteneği keşfedilmeyen insan vardır. İnsanımızı ne kadar teşvik edersek, o kadar faydalı olmasını, üretken olmasını, ürün, eser vermesini sağlarız. Bunun örneklerini hayatın her alanında görebiliriz. Eğer takdir ve tebrik hislerimizi ifade etmemiş olsaydık bugün aynı zamanda anma imkanı bulduğumuz merhum Mehmet Akif İnan gibi güzel insanlar olmazdı. Aynı şekilde Kahramanmaraşlı merhum şairlerimiz Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Alaeddin Özdenören ve Ali Kutlay olmazdı.
Nuri Pakdil - 05.01.2020
İstanbul bu hafta birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak
Eyüp Sultan Belediyesinin kültür etkinlikleri kapsamında 11 Ocak'ta, Necip Evlice, Kudüs şairi Nuri Pakdil ile ilgili yol arkadaşlığını, edebi şahsiyetini Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nde anlatacak.
Nuri Pakdil - 28.12.2019
Yazar Hüseyin Su: "En çok mektup yazan yazar Nuri Pakdil'dir"
11. İstanbul Edebiyat Festivali kapsamında gerçekleştirilen "Gidenlerin Ardından Nuri Pakdil Özel Oturumu"nda konuşan yazar Hüseyin Su, "Türkiye'de zannediyorum en çok mektup yazan yazar Nuri Pakdil'dir.
Nuri Pakdil - 27.12.2019
"11. İstanbul Edebiyat Festivali" devam ediyor
Etkinlik kapsamında yarın, "Gençlerin Dilinden: Mustafa Kutlu", "İstanbul'un Edebiyat Mahfilleri", "Vefatının 50. Yılında Orhan Kemal", "2019 Kültür ve Edebiyat Gündeminden Kalanlar", "Gençlerle Hasbihal", "Gidenlerin Ardından: Nuri Pakdil", "Gençlerle Başbaşa" ve "Gençliğe Hitabe" başlıklı oturumlar yapılacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Nuri Pakdil Haberleri | Nuri Pakdil Kimdir - Haberler - Nuri Pakdil haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Nuri Pakdil kimdir, hayatı ve biyografisi. Kahramanmaraş Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 17.1.2021 13:46:29. #1.14#
title