Niksar Kalesi'nde Kral Kızlarının Gizli Hamam Tüneli Bulundu

Niksar Kalesi'nde Kral Kızlarının Gizli Hamam Tüneli Bulundu

07.01.2014 13:27 | Son Güncelleme: 07.01.2014 13:27
Niksar Kalesi'nde Kral Kızlarının Gizli Hamam Tüneli Bulundu

Türkiye'nin 2'inci büyük kalesi olan Tokat'ın Niksar ilçesindeki kalede, Roma dönemine ait iki ayrı gizli tünel bulundu.

Türkiye'nin 2'inci büyük kalesi olan Tokat'ın Niksar ilçesindeki kalede, Roma dönemine ait iki ayrı gizli tünel bulundu. Bunlardan birinin, kral kızlarının Çanakçı deresi bölgesinde bulunan hamama geçiş yapmakta kullandıkları tünel olduğu ileri sürüldü.

6.2 kilometre uzunluğundaki surlarıyla Diyarbakır'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük kalesi olan Niksar kalesinde, Belediye tarafından yapılan çalışmalar sonrası iki gizli tünel bulundu. Kalenin güney ve kuzey cephesinde bulunan ve yaklaşık 100 metre uzunluğundaki gizli tünellerde çalışma başlatıldı.

Yapılan çalışmalar kapsamında tünellerin içerisinde bulunan toprak yığınları dışarıya çıkarıldı. Ancak daha sonra kazı izninin sonlanması ve elaman eksikliğinden dolayı çalışmalar sona erdi. Kuzey cephesine bakan 100 metre uzunluğundaki tünelin, kral kızlarının kaleden aşağıda bulunan Roma hamamına inmek için kullandıkları tünel olduğu ileri sürüldü. 

"İKİ AYRI GİZLİ TÜNEL BULUNDU"

Her iki tünelde incelemelerde bulunan Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, kalede yapılan çalışmalar sonrası güney ve kuzey yamaçlarında yeraltı geçitlerinin giriş kısmının yer aldığını söyledi. Başkan Yadigar, "Bu geçit aşağı yukarı 100 metre kot farkı ile aşağıda bulunan dereye inmekte. Bu yeraltı geçidinin hemen simetriğinde ise kral kızlarının Roma hamamına inmek için kullandıkları belirlenen yeraltı geçidinde de şu anda kısmen kazı çalışmalarını yaptık. Bu kazı çalışmalarının tamamlanması halinde Niksar kalesinin güney ve kuzey istikametindeki her iki yer altı geçitleri ortaya çıkacak. Kalenin sanatsal özellikleri ortaya çıkacak" dedi.

İLGİLİ MAKAMLARDAN YARDIM İSTEDİ

Bu yapıtların ortaya çıkması ile birlikte Niksar kalesinin bölgede kültür turizmini önemli derece etkileyeceğini belirteren Başkan Yadigar, "Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Niksar kalesine ilgisini beklemekteyiz. Batı yakasındaki dörtte birlik bölümü restore edilen Niksar kalesinin tamamlanması halinde burası UNESCO koruma listesine girebilir. Dolayısıyla Karadeniz Bölgesi, Tokat, Niksar ve ülkemiz büyük bir kıymeti dünyanın turizm gezginlerine sunma imkanına kavuşabiliriz. Niksar halkı olarak bu yer altı geçitlerinin ilgili makamlarının dikkatini çekmesini istiyorum" diye konuştu.

ÇALIŞMA YAPILACAK

Kazı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Tokat Müze Müdürü Halis Şahin ise, ortaya çıkan tünellerin Roma dönemine ait olduğunu belirterek, tünellerin tamamen gün yüzüne çıkarılması için yıl içerisinde çalışmaların devam edeceğini dile getirdi. - Tokat

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Niksar Kalesi'nde Kral Kızlarının Gizli Hamam Tüneli Bulundu - Roma
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 19:00:42. #1.15#
title