Milli Mücadele'de Güney Bölgesi Sempozyumu Sona Erdi
Haberler » Yerel » Milli Mücadele'de Güney Bölgesi Sempozyumu Sona Erdi - Haberler

Milli Mücadele'de Güney Bölgesi Sempozyumu Sona Erdi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörlüğü ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı İşbirliği ile düzenlenen ‘Milli Mücadele’de Güney Bölgesi Sempozyumu’ kapsamında değerlendirme toplantısı yapıldı.

Milli Mücadele'de Güney Bölgesi Sempozyumu Sona Erdi

(GAÜN) Rektörlüğü ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı İşbirliği ile düzenlenen 'Milli Mücadele'de Güney Bölgesi Sempozyumu' kapsamında değerlendirme toplantısı yapıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu ve dersliklerinde yapılan oturumlarda, iki gün boyunca süren sempozyumda farklı üniversitelerden öğretim elamanları tarafından 44 bildiri sunuldu.

Fen Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Murat Ağarı, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Doç. Dr. Hilmi Bayraktar, Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, Yrd. Doç. Dr. sempozyum hakkında düşüncelerini paylaştı.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Gaziantep Üniversitesinde gerçekleştirilen 'Milli Mücadele'de Güney Bölgesi' sempozyumunun oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Prof. Dr. Beyhan, içinde bulunduğumuz zengin topraklara sahip bulunan bu coğrafyanın tarih devam ettikçe, insanoğlu yeryüzünde var oldukça, ilgi odağı olmaya devam edeceğini söyleyerek, sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Gaziantep Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, Gaziantep Üniversitesinde, Antep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıl dönümünde sempozyumun gerçekleşmesinin daha da anlamlı olduğunu söyledi.

Milli mücadelenin en önemli olaylarından birisinin de 'Ayıntap Savunması' olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, başta Antep olmak üzere Urfa, Maraş ve diğer illerde verilen destansı mücadeleyi bilimsel olarak sempozyumda ele alındığını ifade ederek, sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Katılımcıların sundukları bildirilerde, kadınların milli mücadelede etkinliklerinin hakkıyla ortaya konmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Doç. Dr. Hilmi Bayraktar, "Bir toplumun kadını hak ettiği değere kavuşmazsa o toplumun ayağa kalkması mümkün değil. Milli mücadelede kadınlarımızın mücadelesi gerek Türk Medeni Kanunu gerekse Seçme Seçilme Hakkı'nın verilmesiyle verdiği mücadelenin hakkını almış gibi görünüyor" diyerek, Milli Mücadeleyi yapan kadınlara, milli mücadelenin liderleri tarafından takdir edilip hak ettiklerini verdiklerini düşündüğünü söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Ayhan Doğan, üzerinde yaşadığımız vatanın hangi şartlarda vatan kılındığını, mensubu olmaktan onur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hangi şartlarda tesis edildiğini bilmemiz açısından bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu söyledi.

Sempozyumun kapanış töreninde, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan tarafından Gaziantep Üniversitesi Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Agarı'ya ve Doç. Dr. Hilmi Bayraktar'a plaket takdim edildi. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri