Bahçeli: 'Yeni' Demek Şehitlerimize Hakarettir
Haberler » Yerel » Bahçeli: 'Yeni' Demek Şehitlerimize Hakarettir - Haberler

Bahçeli: 'Yeni' Demek Şehitlerimize Hakarettir

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Şehitlerimizin mirasını kötüleyenlere, 'yeni' diyerek 30 Ağustos'un üzerine sünger çekmeye çalışanlara Türk milleti izin vermeyecektir" dedi.

Bahçeli: 'Yeni' Demek Şehitlerimize Hakarettir

MHP Genel Başkanı , "Cenab-ı Allah tüm şehitlerimizden razı olsun. Onların mirasını kötüleyenlere, 'yeni' diyerek 30 Ağustos'un üzerine sünger çekmeye çalışanlara Türk milleti izin vermeyecektir. Bu vatan için, bu millet için, bu şanlı bayrak için candan, yardan ve serden vazgeçmeye hazır ve kararlı olanlar yarınların teminatıdır. Sırtımızda şehitlerimizin veraseti vardır. Üzerimizde yaşanmış Türk asırlarının zafer sancağı dalgalanmaktadır" dedi.

Bahçeli, 'nın ilçesinde Belediye Başkanı Niyazi Tezcan'ı makamında ziyaretinin ardından halka hitabında, her karışı şehit kanıyla sulanmış, her tarafı fedakarlıklarla süslenmiş bu aziz yurt köşesinde bulunmaktan bahtiyar olduğunu belirterek, Büyük Zafer'in yıl dönümünü anmak ve kutlamak amacıyla düzenlenen bugünkü törenlerde emeği ve çabası geçen herkese teşekkür etti.

"Dumlupınar'ın kocaman bir yüreği, aşılmaz, geçilmez, yenilmez güçlü bir iradesi vardır" diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

"Burada Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılmış, ana fikri şekillenmiştir. Burada bağımsızlığımızın manifestosu kanla yazılmıştır. Burada Türk milleti destansı bir mücadele azmiyle vatanına sahip çıkmıştır. Bağımsızlık, Dumlupınar semalarından Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar dalga dalga yayılmış ve müjdelenmiştir. 26 Ağustos 1922 sabahı 'ın Kocatepe'sinden başlayan topçu ateşi, onurun, izzetin, iffetin, istikbalin ve istiklalin taarruzu olarak tarihe mühür vurmuştur. Büyük Taarruz milletin topyekun inancı ve imanıyla hedefine kilitlenmiştir. '6 ayda aşılamaz' denilen düşman tahkimatı kısa süre içinde milli ruhun ateşiyle, milletin muazzam kararlılığıyla yarılmıştır. Varlığımıza göz diken işgalciler 4 gün içinde çembere alınmış ve felç edilmiştir. 30 Ağustos'ta Zafertepeçalköy-Dumlupınar hattında olağanüstü bir fedakarlık ve kahramanlıkla Başkomutanlık Meydan Savaşı kazanılmıştır. Ve düşman unsurları İzmir'e kadar kovalanarak vatan toprakları baştan ayağa temizlenmiştir."

"DUMLUPINAR'DA TECELLİ ETMİŞ BÜYÜK ZAFERDİR"

Bahçeli, 30 Ağustos'ta, imanın, küfrü, milliyetçiliğin istilayı, cesaretin korkaklığı, sadakatin sahtekarlığı, bağımsızlığın esareti yerle bir ettiğini dile getirerek, 30 Ağustos'ta vatan ve bayrak sevgisinin, yabancı emelleri, yabancı muhipliğini, iş birlikçiliği bozguna uğrattığını bildirdi.

30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Limanı'nda imzalanan "teslimiyet belgesi"yle 10 Ağustos 1920'de kaleme alınan Sevr ihanetinin Dumlupınar'da yakıldığına değinen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türk milleti kendi kaderine bizzat hakim olacağını, geleceğine bizzat kendisinin yön vereceğini canının kefaretiyle göstermiştir. Buradan yeni Türkiye Cumhuriyeti, cemre gibi yüreklere düşmüş, parlayan güneş gibi milli ruhları ısıtmıştır. Gerçek yeninin, gerçek yenilenmenin kaynağı Dumlupınar'da kazanılmış, Dumlupınar'da tecelli etmiş büyük zaferdir. Bu zafer ki, Türkiye'nin çatısını örmüş, katiyen eskimeyecek Türkiye Cumhuriyeti'nin şeref ve namusla perçinlenmiş kapılarını aralamıştır. 1919'un 19 Mayıs'ından itibaren senelerce çekilen çileler, katlanılan zorluklar, adım adım genişleyerek tüm vatan sathına yaygınlaşan milli diriliş 30 Ağustos'ta hürriyet meyvesini vermiş, tutsaklık volkanını söndürmüştür. Böylesi bir başarının gerisinde elbette şehitlerimizin insanüstü gayretleri vardır. Türk milletinin kardeşliği, milli birliği ve asırlara meydan okuyan tarihi varlığı sömürge engellerini, sömürge şiddet ve barbarlığını birer birer kırmıştır.

Şurası kesindir ki, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı dünya üzerinde derin yankılar uyandırmış, tarihin aktığı yatağı değiştirmiştir. Türksüz Anadolu arzulayanlar unutamayacakları ağır bir ders almışlardır. Türksüz millet, milletsiz vatan, vatansız insan yığını planlayanlar hayalleriyle ve alçak niyetleriyle birlikte geldikleri gibi def edilmişlerdir. 92 yıl evvel, Türk milletinin tutsak alınamayacağı, vatanından çıkarılamayacağı açıkça ispatlanmış, açıkça ilan edilmiştir."

"HER MÜCADELEMİZİN HAKLI BİR SEBEBİ, MİLLİİ İNSANİ, İSLAMİ VE VİCDANİ GEREKÇESİ YER ALMIŞTIR"

Bahçeli, tarihin herkese gösterdiği gibi meydan savaşlarında yalnızca silahların, askeri imkan, strateji, plan, taktik ve kabiliyetlerin karşılaşmadığını, iki ordunun cephelerde sıcak temasıyla aynı zamanda milletlerin, medeniyetlerin, kültürlerin de çatıştığını ve karşılıklı mevzilendiğini anımsattı.

İyi bir savaş planı yapmanın, iyi ve eğitilmiş askeri yeterliliğe sahip olmanın, etkili ve caydırıcı silahlarla donanmanın başarının gerek şartları arasında yer alsa da yeter şartı olamayacağını vurgulayan Bahçeli, şunları söyledi:

"Eğer meydanda mücadele eden askeri kuvvette de moral zayıf, feragat noksan, manevi değerler eksik, umut azsa, teknik bakımdan ne kadar üstünlük kurulursa kurulsun, kayıp ve bozgun mukadderdir. Cephede imanın alevi tüm yürekleri yakmıyorsa, şehadet şerbetinin mis kokusu buram buram tütmüyorsa, zafer ancak bir düşten ibaret kalacaktır. Hepsinden önemlisi uğruna savaşacak, uğruna ölümü göze alacak milli ve manevi bir hedef, değer ve emanet yoksa galibiyet halinde bile mağlup düşmek kaçınılmazdır. Türk milleti yüzyıllarca birçok defalar meydan savaşlarının tarafı olmuştur. Bize vatan kazandıran 26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Zaferi, bunların en görkemlileri arasındadır. Türk milleti meydanlarda tümüyle var olmuş, tüm varlığıyla saf tutmuştur. Cephede kılıç şakırtıları, süngü, silah ve top sesleri işitilirken, cephe gerisinden dua ve niyazlar yükselmiş, analar, bacılar, dedeler el açıp gözyaşlarıyla vatan evlatlarının etrafını manen güvenceye almışlardır. Her zaferimizin gerisinde yüksek bir gaye bulunmuştur. Her mücadelemizin haklı bir sebebi, milli, insani, İslami ve vicdani gerekçesi yer almıştır. Aziz milletimiz fütuhatlarını yalnızca kılıçla değil, gönüllere girerek, gönülleri kazanarak, adaleti hem tebliğ edip hem de buna riayet ederek gerçekleştirmiştir.

Başkomutanlık Meydan Savaşı'nın, en az 3 asır geri çekilme halinde olan Türk milletinin ilk ve en etkili taarruzu olarak tarihe mal olduğuna da dikkati çeken Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bu savaşta milletimiz, tıpkı Çanakkale'de olduğu gibi, 7'den 70'e tüm kudretiyle doğrularak mütecaviz emelleri püskürtmüştür. Askeri dehanın yanında, milli birlik ve beraberlik nefesi vatanımızın üzerindeki sis bulutunu dağıtmıştır. Unutmayalım ki, 26 Ağustos 1071'de bu toprakları vatanlaştıran aziz ceddimiz ne kadar hürmet ve hayranlığa layıksa, bu tarihten tam 851 yıl sonra, yine bir 26 Ağustos günü taarruza kalkan ve 30 Ağustos'ta da düşmana boyun eğdiren kahramanlarımız, aynısıyla minnet ve şükrana layıktır. İlmik ilmik örülen büyük zaferimiz Türk milletinin bağımsız yaşama madalyası, Cumhuriyet'in ve milli egemenliğin ön habercisidir. Bunda herkesin payı vardır. Bilelim ki, Kütahyalı Elif ana cepheye gönderdiği yavrusu Mehmet'i ile birlikte aynı heyecan ve şuurla vatanına sahip çıkmıştır. İşte Dumlupınar her şeyin şahididir. Dumlupınar'ın her yerinde, sere serpe, koyun koyuna yatan ve vatanın her köşesinden buraya koşup gelerek bir hilal uğruna toprağa giren elleri öpülesi şehitlerimiz her şeyin görgü tanığıdır. Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, namazgah ve Şadırvan'dan oluşan Dumlupınar Şehitliği hala 30 Ağustos 1922'nin nabız atışının duyulduğu mübarek bir mekandır. Başkomutanlık Meydan Zaferi'nin sembolleştiği ve 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri" komutunun verildiği İlk Hedef Anıtı hamdolsun dimdik durmakta ve düşmana korku, dosta güven aşılamaktadır."

"SIRTIMIZDA ŞEHİTLERİMİZİN VERASETİ VARDIR"

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 1911'de, 8 yaşındaki oğlu Mehmet'i köyde bırakarak Balkan Savaşı'na katılan, daha sonra değişik cephelerde 11 yıl savaşan, sonunda da Dumlupınar'da karşılaştığı 19 yaşına basmış evladının kollarında şehit düşen Çetmeli Kara Ali Çavuş'un aziz ruhunun kendileri ile, şehit Mehmeti'nin emanetinin ise kendilerinin kalbinde olduğunu söyledi.

Berberçamı mevkisinde şehit olmasına rağmen, bir kolu kaskatı havada kalan, tuttuğu Türk bayrağını bırakmayan ve kimliği tespit edilememiş cesaret anıtının, şeref zirvesindeki isimsiz şehidin 92 yıllık hatırasının Türkiye'nin manevi harcı olduğunu aktaran Bahçeli, şunları bildirdi:

"Cenab-ı Allah tüm şehitlerimizden razı olsun. Onların mirasını kötüleyenlere, 'yeni' diyerek 30 Ağustos'un üzerine sünger çekmeye çalışanlara Türk milleti izin vermeyecektir. Bu vatan için, bu millet için, bu şanlı bayrak için candan, yardan ve serden vazgeçmeye hazır ve kararlı olanlar yarınların teminatıdır. Sırtımızda şehitlerimizin veraseti vardır. Üzerimizde yaşanmış Türk asırlarının zafer sancağı dalgalanmaktadır. Kafkaslar'dan Hicaz çöllerine, Çanakkale'den Yemen'e, Galiçya'dan Dumlupınar'a kadar insanlığa adamlık öğreten, ilini ve dilini bayraklaştırmış Türk milleti her külfeti aşacak, her mihneti alt edecek güçtedir. Üç kıtada hala bizim anılarımız, eserlerimiz, geride kalan izlerimiz konuşulmaktadır, çok şükür. 30 Ağustos 1922'de Türk milleti yeniden dirilmiş, makus talihini yenmiştir. Mabetlerimize el uzatanlar, topraklarımızı parçalama gayesi güdenler sökülüp atılmıştır. Şunu bilelim ki, taarruz ruhu, taarruz tecrübesi bu milletin sinesinde hala kor gibi durmaktadır. Tekrar eski karanlık günler yeşerirse, bu ruh önümüzü aydınlatacak, bir kez daha bağımsızlığımızın koruyucusu olacaktır."

Daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dumlupınar ilçesinde düzenlenen Zafer Bayramı kutlama törenlerine katıldı. Ardından şehitliği ziyaret eden Bahçeli, burada dua etti. - Kütahya

Kaynak: AA

Manşet

Haberler