Meclis'te 10 Saat Süren Yemin Töreninde Neler Yaşandı? - Haberler
Haberi Paylaş

Meclis'te 10 Saat Süren Yemin Töreninde Neler Yaşandı?

AA - Haberler | Güncel
Meclis'te 10 Saat Süren Yemin Töreninde Neler Yaşandı?

Meclis'te 25. dönem milletvekilleri dün yemin etti. Yemin töreni, renkli anlara sahne oldu. Meclis yepyeni vekillerle doldu.

Geçici Meclis Başkanı CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplanan Genel Kurul, en kalabalık gününü yaşadı.

İstiklal Marşı'nın ardından Baykal kısa bir konuşma yaptı ve ilk olarak kendisi yemin etti. Baykal'ın "geçici genel başkanınız olarak..." sözleri salonda gülüşmelere yol açtı. Bu sırada Cumhurbaşkanlığı locasında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da güldüğü görüldü.Baykal'ın ardından yürüme engelli AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, kendisi için konulan rampaya çıkarak kürsüden yemin etti.Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin törenini kısa süre izledi. Yemin sırası Ankara milletvekillerine geldiğinde yapılan saygı duruşunun ardından Erdoğan, Genel Kurul'dan ayrıldı.

MUHALEFET AYAĞA KALKMADI VE ALKIŞLAMADI

En yaşlı ikinci üye olan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun eşlik ettiği Erdoğan'ı, locaya gelişinde AK Parti milletvekilleri ayakta alkışlarken, muhalefet sırasından alkışlayan ve ayağa kalkan olmadı. Erdoğan, ayağa kalkarak kendisini alkışlayan milletvekillerini selamladı. Erdoğan'ı Genel Kurul'dan ayrılırken de AK Parti milletvekilleri alkışladı.

KURULA İLK BAHÇELİ GELDİ

Genel Kurul'a ilk gelen lider, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli'nin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, ardından AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu salona geldi. Liderler, kendi grupları tarafından alkışlarla karşılandı.

Genel Kurul'daki yemin törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Ombudsman Ömer Nihatoğlu, eski meclis başkanları Cemil Çiçek ve Köksal Toptan, aralarında ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın da olduğu yabancı misyon temsilcileri, eski milletvekilleri ve bürokratlar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen izledi.

BAKANLAR KURULU SIRALARI DA DOLDUBakanlar Kurulu sıralarının da dolduğu gözlendi. Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra AK Parti'deki üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili olmayan Bülent Arınç, Ali Babacan, Ömer Çelik, Taner Yıldız, Faruk Çelik, Mehdi Eker de yemin törenini izledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Genel Kurul'dan ayrılmadan önce Baykal ile gruplara veda etti.

ANONSLAR ÖCALAN'DANGeçici Başkan Baykal'a birleşimi yönetirken, Meclis'in en genç altı milletvekili dönüşümlü olarak eşlik etti. Birleşimi açarken HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer ve AK Parti Tokat Milletvekili Fatma Gaye Güler, daha sonra yerini AK Parti İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan'a bıraktı.

İZLEYİCİ LOCASI DOLDU


(CHP Milletvekili Tuncay Özkan'ın eşi Duygu Dikmenoğlu ve 3 aylık oğlu Güneş)

Genel Kurul'un 480 kişi kapasiteli izleyici locası, yemini izlemek isteyen milletvekili yakınları tarafından doldu. Davetiyeyle ve il sırası gelen milletvekillerinin yakınları locaya alınırken, oturacak yer bulamayanlar töreni ayakta izledi.

MECLİS'İN EN KALABALIK YERİ

Meclis'in en kalabalık yeri ise muhalefet kulisi oldu. CHP, MHP ve HDP'nin geçmiş dönemde olduğu gibi muhalefet kulisinde ayakta duracak yer kalmadı.

Yemin törenine basın da yoğun ilgi gösterdi. Meclis bahçesi canlı yayın ekiplerinin kurduğu platformlarla panayıra dönerken, Genel Kurul'da da basına ayrılan yerler doldu.

Birleşim başlamadan önce eğitimli köpekler tarafından Genel Kurul Salonu aranarak son hazırlıklar yapıldı.

İLK BİRLEŞİMDE YEMİN EDEMEYENLER

CHP Ankara milletvekilleri Gülsüm Bilgehen ve Haluk Koç, HDP Adana milletvekilleri Talip Küçükcan ve Rıdvan Turan, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat ilk birleşimde yemin edemedi.

Geçen döneme göre 369 milletvekili yenilenen Meclis'te, yemin eden milletvekillerinden ilginç görüntüler de objektiflere yansıdı.

ABLASININ BAŞÖRTÜSÜYLE GELDİAK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, 2 Mayıs 1999'da 21. Dönem başlarken Refah Partisi'nden milletvekili seçilen ancak başörtüsü nedeniyle yemin edemeyen ablası Merve Kavakçı'nın taktığı başörtüsünü taktı. Kavakçı, yemin etmek üzere kürsüye çıktığında AK Parti'li milletvekilleri tarafından uzun süre alkışlandı.

İLGİNÇ YEMİN

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, yeminlerini, sol kollarını havaya kaldırarak tamamladı.


(CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi)

CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Zeynep Altıok Akatlı, HDP sıralarına giderek milletvekilleriyle tokalaştı.

Genel Kurul'da kendi grup sıralarında yer bulamayan bazı milletvekilleri komisyon sıralarına oturdu.

Kılıçdaroğlu, yemin edinceye kadar Genel Kurul'dan ayrılmadı. Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem ile eşinin kardeşleri de töreni locadan izledi.Liderler arasında en son yemin eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli'yi, Başbakan Davutoğlu, bakanlar ve AK Parti milletvekilleri alkışladı.YEMİNİ TEKRARLADILAR

Genel Kurul'da yemin sırası Erzurum iline geldiğinde, eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Efkan Ala kürsüye geldi. Bu sırada, bazı CHP ve MHP'li milletvekilleri, "Anayasa'ya uymayacaksan yemin etme, Anayasa yok diyordun niye yemin ediyorsun Anayasa önünde" diye laf attı. AK Parti sıralarından bazı milletvekilleri ise CHP ve MHP'lilere "susun" diye bağırdı.Birleşimi yöneten Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal, Ala'nın yemini eksik okuduğunu belirterek, yeniden okumasını istedi. Ala, ikinci kez okuduktan sonra yerine oturdu.

Metni ikinci kez okuyanlardan biri de AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır oldu. Satır'ın, metinde geçen "büyük Türk milleti" yerine "bütün Türk milleti" demesi üzerine Baykal tarafından uyarılarak ikinci kez okuması istendi.

Baykal, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Can, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan ve HDP Mardin Milletvekili Mehmet Emin Aslan'ı da uyararak yemini tekrar ettirdi.

Metindeki "insan hakları" ifadesini iki kez "insan kaynakları" olarak okuyan HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli, andı üçüncü kez okudu.

AK PARTİLİ VEKİL ORUÇLU OLDUĞUNU UNUTUNCA...

CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, andı yanında getirdiği metinden okumak isterken eliyle kürsüdeki su bardağını devirdi. Bektaşoğlu yemin ettikten sonra kavaslar, kürsüyü ve etrafını temizledi.AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, yemin etmek için kürsüye geldiğinde bardağı eline alarak su içmek istedi. Ancak arkadaşlarının uyarısı üzerine oruçlu olduğunu hatırlayan Yüksel, bardağı yerine bıraktı.Başbakan Davutoğlu, yemin ettikten sonra kuliste AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu'nun kızı Reyyan Babaoğlu'nu kucağına alarak sevdi. Davutoğlu, daha sonra bazı bakanlar ile makamında görüştükten sonra Meclis'ten ayrıldı.Genel Kurul'daki yemin töreni yaklaşık 10 saat sürdü. İftar için bir saat yemek arası verilirken, tören iki oturumda tamamlandı.

AA - Son Dakika Haberleri