Mdob 'Lüküs Hayat'ı Eskişehir ve İstanbul'da Sahneleyecek

Mdob 'Lüküs Hayat'ı Eskişehir ve İstanbul'da Sahneleyecek

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Mdob 'Lüküs Hayat'ı Eskişehir ve İstanbul'da Sahneleyecek

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), ünlü oyun yazarı ve yönetmen Haldun Dormen’in rejisiyle sahneye taşıdığı ve ilk gösteriminden bu yana kapalı gişe oynayan 'Lüküs Hayat' müzikalini Eskişehir ve İstanbul’da sahneleyecek.

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), ünlü oyun yazarı ve yönetmen Haldun Dormen'in rejisiyle sahneye taşıdığı ve ilk gösteriminden bu yana kapalı gişe oynayan 'Lüküs Hayat' müzikalini Eskişehir ve İstanbul'da sahneleyecek.

MDOB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Mersin Devlet Opera ve Balesi, ünlü besteci Cemal Reşit Rey'in bestelediği, librettosunu Ekrem Reşit Rey'in yazdığı Lüküs Hayat müzikalini Eskişehirli ve İstanbullu sanatseverlerle buluşturacak. Eskişehir'de 12 Haziran 2014 Perşembe günü saat 20.00'de Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Sahnesi'nde, İstanbul'da ise 15-16 Haziran tarihlerinde Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi'nde sahnelenecek eseri şef Aytuğ Ülgen yönetirken, eserin dekor tasarımı Seyhan Atamer'e, kostüm tasarımı Nursun Ünlü'ye, ışık tasarımı Tarı Deniz'e, koreografisi Serbülent Biçer'e ait. Reji asistanlığını ise Süleyman Tekin yapacak. Başlıca rolleri de Korhan Dinçer, Neslihan Ulaş, Ayşegül Devrim Serdar, Deniz Karausta, Gökçen Büyükaslan, Yusuf Ziya Büyükaslan, Mehmet Erkoç, Melahat Yavuz, Tolga Erden, Seda Yörenç Sönmez, Ufuk Kasar, Gülden Vurandemir, Hasan Berk, Alpay Noyan Özbay, Nihan Evren, Zeynep Özgür Yılmaz, Erdem Özdemir ve Levent Yetkin paylaşacak.

İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sipariş edilen ve ilk defa Cumhuriyetin 10. yıl kutlamaları vesilesiyle 1933 yılında sahnelenen eser 1946 yılına kadar yoğun bir ilgi neticesinde büyük seyirci kitleleriyle buluşmuş, daha sonra 1958, 1962 yıllarında tekrar sahnelenmiştir. 1985 yılından bu yana ise kesintisiz sahnelenmeye devam eden Lüküs Hayat, dönemi itibariye değişen toplumun batılılaşma ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşır. Oyunda, küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ve Fıstık girdikleri zengin bir konakta kıyafet balosunun içine düşmüş ve balonun en gözde iki ismi olmuştur. Aslında ikilinin içine düştüğü ortam batılılaşma özentisi halktan insanların içine düştükleri durumdur. Tüm zamanların en beğenilen ve 1985 yılından bu yana 29 yıl kesintisiz oynayan Lüküs Hayat müzikali Eskişehirli ve İstanbullu sanatseverleri de fethetmeye hazırlanıyor.

Müzikalle ilgili açıklama yapan MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, "Mersin Devlet Opera ve Balesi kuruluşu gereği opera ve balenin olmadığı illerimize turneler yoluyla hizmet götürmeyi kendisine amaç edinmiştir ve gururla Mersin'in adını her yere taşımıştır. Kurumumuz son birkaç yıldır büyük metropol illerimize de turneler düzenleyerek adından sıkça söz ettirmektedir. Bu doğrultuda Lüküs Hayat müzikalini iki önemli opera festivalinde 12 Haziran'da Eskişehirli, 15-16 Haziran'da İstanbullu sanatseverlerle buluşturacağız. Turneler vasıtasıyla Mersinlilerin sıcak selamlarını götüreceğimiz, Cemal Reşit Rey'in bu ölümsüz eserinin temsillerine tüm sanatseverleri davet ediyoruz" dedi. - MERSİN

Mdob 'Lüküs Hayat'ı Eskişehir ve İstanbul'da Sahneleyecek
Mdob 'Lüküs Hayat'ı Eskişehir ve İstanbul'da Sahneleyecek

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title