Lozan Antlaşması Haberleri

Lozan Antlaşması haber, Lozan Antlaşması son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Lozan Antlaşması - 11.11.2021
TBMM Genel Kurulu
"Dedeağaç asker ve silahtan arındırılmış bölge olarak kalmalı" MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Yunanistan'ın 23 Temmuz 2020'de, Dedeağaç'ta ABD'nin deniz ve hava üssü kurmasına izin vererek, Lozan Antlaşması'na ek Trakya sınırına ilişkin sözleşmenin 1.
Lozan Antlaşması - 11.11.2021
Atatürk, Gaziemir'de anıldı
İlke ve devrimlere sahip çıkmalıyız Mustafa Kemal Atatürk'ün 57 yıllık kısa ömrünün yarısını eğitimine geri kalan yıllarını da yeni bir devlet inşa etmeye adadığına vurgu yapan Doç. Dr. Cihan Özgün sözlerine şöyle devam etti: "Mustafa Kemal Paşa'dan aldığımız Cumhuriyet, Türk ulusu için en erdemli, Türk ulusuna uygun yönetim biçimidir. Bizim cumhuriyetten başka hiçbir rejimle işimiz olamaz. Sadece ve sadece cumhuriyet. Ümmetten ulusa, kulluktan bireye, teokrasiden demokrasiye, geleneksel yönetimden çağdaş bürokratik yönetime geçmek kolay bir iş değil. Bu kadar kısa sürede tüm bunları nasıl yaptı, bir tarihçi olarak hayret içindeyim. Avrupa bunu yüz yıllar boyunca süren mücadele sonunda tamamladı. Ama biz 30-35 yıl gibi kısa sürede Osmanlı'dan cumhuriyete intikal eden bütün sorunları aştık. Bu sorunların aşılması Mustafa Kemal Paşa sayesinde oldu. Mustafa Kemal'in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ne, ilke ve devrimlerine sahip çıkmaktan başka yolumuz yok." Lozan'a değil Sevr'e bakın Atatürk'ün askeri başarılarının yanı sıra antlaşma masalarında ki başarılarına değinen Özgün, "Osmanlı Devleti'nin başını öne eğerek kalktığı müzakere masalarından Atatürk başarıyla kalkmıştır. Mustafa Kemal Paşa, Lozan'da başı dimdik şekilde Türk ulusunu temsilen Türk delegasyonunu oturtabilme başarısını yakalamıştır. Lozan Antlaşması'nı eleştirenler, beğenmeyenler önce Sevr Antlaşmasını eleştirsin.
Lozan Antlaşması - 09.11.2021
Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 83'üncü yılı
Lozan Antlaşması İsmet İnönü başkanlığındaki Türkiye heyeti ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya arasında 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması imzalandı.
Lozan Antlaşması - 28.10.2021
Türkiye Cumhuriyeti 98 yaşında
24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması imzalanarak yeni Türk devletinin bağımsızlığı kabul edildi.
Lozan Antlaşması - 03.10.2021
Haftanın tarihine bakış
1925- Yahudi ve Ermeni ruhani başkanları, Lozan Antlaşması'nın "Azınlıkların Korunması" ile ilgili hükümlerinin tanıdığı haklardan vazgeçerek Türk toplumu içinde Türk yasalarıyla yaşamak istediklerini açıkladı.
Lozan Antlaşması - 13.09.2021
Son dakika haber... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya Zaferi'nin 100. Yılı Kutlama Programı'nda konuştu: (2)
İzmir'in kurtuluşunun ardından, vatan topraklarının kalan kısımlarında da kontrolü sağlayan Ankara hükümetinin Osmanlı'yı siyasi ve ekonomik olarak boğan zihniyetle mücadeleye giriştiğini belirten Erdoğan, bir tarafından Sevr dayatması, diğer tarafında Misakımilli iradesi olan bu çetin mücadelenin Lozan Antlaşması'yla sonuçlandığını ifade etti.
Lozan Antlaşması - 12.09.2021
Haftanın tarihine bakış
1923- Lozan Antlaşması uyarınca Edirne'ye bağlı Karaağaç istasyonu Yunanlılardan teslim alındı.
Lozan Antlaşması - 11.09.2021
Son dakika haber! KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, İzmir'de Kıbrıs gazileriyle buluştu
"Sizlerin kahramanlığıyla Kıbrıs'ta yeni bir dönemin başladı" KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, anı defterinin imzalanmasının akabinde gazilerle buluşarak, burada konuşma yaptı. Konuşmasında Kıbrıs gazilerinin 1974 yılında gerçekleştirdiği kahramanlıların, Kıbrıs Türklerinin kaderini değiştirdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, şu sözlere yer verdi: "Dün yapılan sempozyumda Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ın Türk milleti için ve Türk dünyası için ne kadar önemli olduğunu, esas itibariyle 1974'te sizlerin de o kahramanlığıyla Kıbrıs'ta yeni bir dönemin başladığını, Kıbrıs Türk halkının barış ve dolayısı ile özgürlük temelli ve hürriyetine kavuşturan o günden sonra Kıbrıs'ta dengeler fevkalade değiştiğini belirtti. O tarihten sonra artık Kıbrıs'ta iki devlet vardır. Kıbrıs'ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, Kıbrıs Türk halkı kendi geleceğini tayin etme hakkıyla devletine sahip çıkmıştır. O devlet, o günden bugüne güçlenmeye devam ediyor. Çünkü o günden bugüne o kadar önemli gelişmeler olmuştur ki, artık Doğu Akdeniz'de, Mavi Vatan'da, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte iş birliği içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de söz hakkını kullanarak bir takım önemli ulusal meselelere katkısını koymaktadır. Ulusal meselelerin başında tabii ki 'Mavi Vatan' gelmekte. Biz buralarda temel egemenlik hakkımızı savunuyoruz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de 1937 yılında yaptığı konuşmada Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece ikmal yollarımız tıkanır. Kıbrıs'a dikkat ediniz' demişti." "Ege adalarına yönelik Yunanistan'ın oynadığı oyunlar ve hadsizlik söz konusudur" Konuşmasında Ege Adaları konusunda Yunanistan tarafının uluslararası antlaşmalara rağmen Türkiye ve KKTC'nin Akdeniz'deki egemenliğine gölge düşürmek istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, "Ege adalarına yönelik Yunanistan'ın oynadığı oyunlar ve hadsizlik söz konusudur. Lozan Antlaşması'na rağmen kıta sahanlığı konusunda 3 milden 6 mile, şimdi de 12 milden bahsedilmektedir.
Lozan Antlaşması - 09.09.2021
Son dakika haberleri | Milli Savunma Bakanı Akar, "Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu"nda konuştu: (1)
Yunanistan'ın tek taraflı olarak karasularını 12 mile çıkarma isteğine vurgu yapan Akar, şunları kaydetti: "Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkartması durumunda Ege'nin yalnızca beşte biri açık denizalanı olarak kalacak, yaklaşık üçte ikisi Yunan karasuları haline gelecektir. Yani, '12 mil' demek, neredeyse Ege Denizi'nin tamamının Yunanistan'ın hakimiyetine geçmesi, Ege'nin Yunan gölü haline gelmesi demektir. Böyle bir durumda, Deniz Kuvvetlerimizin uluslararası sulardan geçerek Akdeniz'e ulaşması neredeyse imkansız hale gelecektir. Türkiye gemicilik, güvenlik ve Ege'deki kaynaklar açısından önemli zararlara uğrayacaktır. Aynı zamanda üçüncü ülkeler de Ege'den geçerken Yunanistan'dan izin almak durumunda kalacaktır. Türkiye'nin bunu kabul etmesi asla mümkün değildir." "Akıl, mantık ve hukuk dışı" Bakan Akar, Türkiye ve Yunanistan arasında önemli gerilimlerin oluşmasına yol açan sorunlardan bir diğerini ise Ege Denizi üzerindeki hava sahası ve FIR hattı olduğuna işaret ederek şöyle devam etti: "Hava sahasının sınırı karasuları sınırlarını aşamaz. Ancak Yunanistan, karasuları genişliği 6 mil olmasına karşın 10 mil hava sahası olduğunu iddia etmektedir. Yani, uluslararası sularda bulunan bir gemimiz, karasuyu sınırlarını ihlal etmezken, bu gemiden bir helikopter havalandığı anda hava sahası ihlali yapmış oluyor. Bu akıl, mantık ve hukuk dışı garip iddiayı sadece Yunanistan ileri sürmektedir. Ne tarihte ne günümüzde dünyada böyle bir uygulama yok. Biz, uluslararası hukuk kurallarını, akıl ve mantık ilkelerini hiçe sayan bu iddiayı kabul etmezken Yunanistan, karasularını 12 mile çıkarma hayalleri ile hava sahasını daha da genişletme peşindedir. Bunların boş hayaller olduğu görülmeli, bilinmelidir. Yunanistan ayrıca, teknik bir sorumluluk olan Uçuş Malumat Bölgesi (FIR) hattını da kendi egemenlik sahası olarak göstermektedir. 1944 ICAO Şikago Sözleşmesi hilafına Atina FIR'ına giren askeri uçakların uçuş planı vermesini talep etmekte, aksini hava sahası ihlali kabul etmektedir. Ayrıca, FIR hattı sınırını aynı zamanda 'Arama Kurtarma Sahası' sınırı olarak kabul ederek Türkiye'nin sahasında da arama kurtarma yapmak istemektedir. Dünyada, uluslararası hukukta böyle bir uygulama söz konusu değildir." "Yunanistan hukuk tanımaz tavrını sürdürüyor" Yunanistan'ın Ege'deki Gayri Askeri Statüdeki Adaların uluslararası anlaşmalara aykırı olarak silahlandırmasına da değinen Akar, "Yunanistan, askeri birlik, silah bulundurarak 23 Gayri Askeri Statüdeki Ada'nın en az 16'sının statüsünü ihlal etmekte, her fırsatta başta Lozan Antlaşması olmak üzere uluslararası anlaşmaları aşındırmaya çalışmaktadır.
Lozan Antlaşması - 07.09.2021
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Yunanistan'ın AİHM kararlarını uygulamamasını değerlendirecek
Yunan yargısı tarafından reddedilmişti 1927'de kurulan İTB, 1928'de kurulan Gümülcine Gençler Birliği (GGB) ve 1936'de kurulan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) adlarında Türk ifadesi geçtiği, Batı Trakya'daki azınlığın Lozan Antlaşması'nda "Türk" değil, "Müslüman" olarak tanımlandığı iddiası ile kapatılmıştı.
Lozan Antlaşması - 10.08.2021
Sevr, Türkleri ve Osmanlıyı dünya üzerinden silme projesiydi (2)
Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtilaf Devletleri ve Osmanlı hükümeti arasında 10 Ağustos 1920'de imzalanan Sevr Antlaşması'nın üzerinden 101 yıl geçti. Savaşı kazanan İtilaf Devletleri, savaşta yenilen Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan'la barış antlaşmaları yapmalarına rağmen Osmanlı Devleti'nin taksimi konusunda tam bir görüş birliği içinde olamadıkları için Türklerle ilgili görüşmeleri erteledi. Aralarında anlaşan İtilaf Devletleri, Ayan Meclisi üyesi Hadi Paşa'nın başkanlığında Rıza Tevfik (Bölükbaşı) ve Bern Büyükelçisi Reşad Halis beylerden oluşan Osmanlı heyetine, 10 Ağustos 1920'de Paris'in banliyösü Sevr'de yer alan seramik müzesinde Sevr Antlaşması'nı imzalattı. Türk topraklarının paylaşımı ile ilgili çok ağır maddeler içeren 433 maddelik antlaşma, imza altına alınmasına rağmen Türk ulusunun, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde başlattığı Milli Mücadele sayesinde yürürlüğe girmeden ölü doğdu. Sevr, nihayet Kurtuluş Savaşı sonrası 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması'yla da resmen ortadan kalktı.
Lozan Antlaşması - 09.08.2021
TÜ'de "Tarihi Bir Hakikat: Lozan" konferansı düzenlendi
Lozan Antlaşması'nın tam bağımsız bir Türkiye'nin tapu senedi olduğunu vurgulayan Atalay, antlaşmayla Türkiye'nin hedeflerinin birçoğunu gerçekleştirdiğini ifade etti.
Lozan Antlaşması - 07.08.2021
Batı Trakya Türklerinden dünya kamuoyuna yardım çağrısı: "Haklarımız birer birer alınıyor"
Yunanistan, Türkiye sınırı yakınındaki Dedeağaç'ı ABD silahları ve zırhlı araçları ile donatmaya devam ederken, diğer yandan ülkedeki Batı Trakya Türklerine yönelik baskılarını arttırıyor. Lozan Antlaşması ile güvence altına alınan azınlık haklarını yıllardır yok sayan Atina, son olarak eğitimi hedef aldı.
Lozan Antlaşması - 02.08.2021
Batı Trakya'da 12 azınlık okulu daha kapatıldı
Azınlık eğitiminin statüsünün Lozan Antlaşması başta olmak üzere, uluslararası anlaşmalar ve Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan protokoller ve sözleşmeler ile belirlendiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Ülkemiz Yunanistan'ın ve özellikle mevcut hükümetin, azınlık eğitimiyle ilgili antidemokratik uygulamaları ve yıllardır dile getirilen haklı taleplere karşı duyarsız tutumu karşısında hayal kırıklığımızı ve tepkimizi vurgulamak isteriz.
Lozan Antlaşması - 25.07.2021
24 Temmuz 2021 Haberleri
Şile'de pazar günü boyunca denize girmek yasaklandı   Eski kız arkadaşının yüzüne kezzap attığı talihsiz adam, evinde ölü bulundu   A Spor yorumcusu Selahattin Kınalı'nın 'At hırsızları' sözlerine Başakşehir'den sert tepki: Kendisine iade ediyoruz   Fırat Kalkanı Bölgesi'nde TSK birliğine terör saldırısı: 2 şehit, 2 yaralı   Alanya'da barlar sokağına maske zorunluluğu getirildi   Artan vakalara dikkat çeken Bakan Koca: 1 hafta önceki temaslara dayanıyor   Karganın ötüşünü duyan mahalle muhtarı hemen telefona sarıldı: 'Allah, Allah' diye zikrediyordu   Karaman'da komşular arasında çıkan kavgada kan döküldü: 1 ölü, 6 yaralı   Elektrik hatlarındaki arıza İspanya'nın yarısını karanlıkta bıraktı   Galatasaray, Alexandru Cicaldau'nun maliyetini açıkladı! Serbest kalma bedeli dikkat çekici   İstediği parayı vermeyen babasını, annesini ve ağabeyini tabancayla vurdu   Sanatçı Turgay Yıldız korona aşısı yüzünden mi öldü? Ailesi iddialara yanıt verdi   Seni Sevmeyen Ölsün şarkısıyla bilinen Tüdanya, gırtlak kanserine yakalanınca sesini kaybetti   Kuşadası'nda büyük rezalet! Patlayan lağım denize girenlerin üzerine aktı   Sokak röportajında gaziye söylenen sözler sosyal medyada tepki topladı   Kaynana Semra ile yaşadığı kavgalarla tanınan Sinem Umaş, şimdi de Tarık Mengüç'le tartışmaya girdi   İngiltere'de yeni bir koronavirüs mutasyonu tespit edildi   Denize düşen kişi teknenin pervanesine çarparak hayatını kaybetti   Rumen orta saha Alexandru Cicaldau resmen Galatasaray'da   Canlı yayında skandal sözler! Trabzon'un bir köyü için 'At hırsızları' diyen A Spor yorumcusu tepki çekti   Son Dakika: Türkiye'de 24 Temmuz günü koronavirüs nedeniyle 58 kişi vefat etti, 12 bin 381 yeni vaka tespit edildi   Günde birkaç defa mastürbasyon yapan adam, felç geçirip hastanelik oldu   Kıyma çekmek isterken akıma kapılıp öldü   İzmarit yangını 18 dönümlük araziyi küle çevirdi   Meteoroloji'den İstanbul'a sağanak yağış uyarısı   Bülent Ersoy'a kalça dansı yapan Selin Ciğerci, ortalığı yıkıp geçti   Örümcek adam kostümü giyen şahıs süpermarketteki müşterilere saldırdı   Korkulan oldu! Asya Kaplan Sivrisineği İstanbul'dan sonra 13 ilde daha görüldü   Bahçeli'den Lozan tartışmalarına tepki: Anlaşmayı tanımak kavramak ve ruhunu özümsemek lazım   Dünyaca ünlü üzümleri korumak için 4 bin salkımı çöp poşetleriyle kapladı   Kafa karıştıran fotoğraf! Beşiktaş'la anlaştığı konuşulan Ghezzal, Leicester'da maça çıktı   Türkiye aşığı ünlü oyuncu Mike Mitchell, Fethiye'de teknede ölü bulundu   Sel ve fırtınanın vurduğu Soçi'de çıkan hortum kameralara yansıdı   Mehmet Topal: Josef kardeşim ve bana algı operasyonu yapıldı   3 çocuğunu kurtarmak için suya giren baba boğularak can verdi   Patron çıldırdı! Aslan, Brezilyalı yıldız Hernani ile imza aşamasına geldi   İstanbul Eyüpsultan metrosunda klima patlaması! Seferler aksadı   Bodrum'da facianın eşiğinden dönüldü! Kaptansız kalıp daireler çizen bot karaya vurdu   Lozan Antlaşması'nın 98.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Lozan Antlaşması Haberleri | Lozan Antlaşması Haber - Haberler - Lozan Antlaşması haberleri, son dakika lozan antlaşması haber ve gelişmeleri burada. Doç. Dr. Sevtap Demirci Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu'na asli üye seçildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 2.12.2021 06:20:51. #1.15#

title