Libya'da Alıkonulan 9 İşçi Türkiye'ye Döndü

Libya'da Alıkonulan 9 İşçi Türkiye'ye Döndü

Libya'da Alıkonulan 9 İşçi Türkiye'ye Döndü
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Height: 1.8em;">Libya'dan ayrılmak üzere Bingazi'den Misurata'ya giderken 31 Ekim tarihinden beri bir grup asker tarafından alıkonulan 9 Türk,serbest bırakılmalarının ardından Türkiye'ye döndüler.

Height: 1.8em;">Libya'dan ayrılmak üzere  Bingazi'den Misurata'ya giderken  31 Ekim tarihinden beri bir grup asker tarafından alıkonulan  9 Türk,serbest bırakılmalarının ardından Türkiye'ye döndüler.Afriqiyah Havayolları'nın  seferiyle dün akşam saat 20: 00'da La Abraq'tan İstanbul'a gelen  Mustafa Can, Ethem Yılmaz, Mehmet Nuri Sağlam, Mehmet Ali Göktaş, Erdinç Artar, Sezer Yıldırım,Hasan Aslan,İsa Altunay,Orhan Karadağ Atatürk Havalimanı'nda  Dışişleri Bakanlığı İstanbul İl Temsilciliği yetkilileri karşıladılar.Yaşadıklarını DHA'ya anlatan işçilerden 6'sı Adana'ya, 3'ünün ise Hatay'a gideceği öğrenildi.

"HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ"

 Adana'da yaşayan ve lokantada çalıştığını söyleyen  Ethem Yılmaz, "Bingazi'den Misurata'ya giderken yolda bizi askerler aldı. 12 veya 13 gün orda polis karakolunda kaldık. Bize çok iyi baktılar. Niçin alındığımızı bizde bilmiyoruz. Yanlış anlaşılmadan almış olabilirler. Daha sonra çok yardımcı oldular. Oradan bizi Libya Dışişleri bakanı ve İçişleri bakanı gelip aldı. Bütün masraflarımızı karşıladılar. 9 kişiyiz, bizim adımıza bizim için uğraşan herkese ve hükümetimize çok teşekkür ederiz" dedi. 

YAŞANANLARI ANLATTI

Sezer Yıldırım, ise "Uçakla Türkiye'ye dönmek için Bingazi' den Misurata'ya  gidiyorduk.Bingazi'den  bir buçuk saat sonra  askerler  el koydu.Hapishane gibi bir yere götürdüler.14 gün orada esir kaldık. Çok şükür kötü bir muamele yapılmadı.Oradan Meriç polis karakoluna götürdüler. Bir kontrolden geçtik. Ertesi günde Libya hükümeti bize el koydu. Sağ olsunlar Türkiye'ye geldik" dedi. 

ŞİKAYETLERİNİ AKTARDILAR

Bu arada işçiler kendilerine karşılayan Dışişleri Bakanlığı yetkilisine bazı şikayetlerini sözlü olarak aktardılar.  Ethem Yılmaz, "Misurata'da bizi temsil etmek için çalışan konsolosumuz var.Konsolosumuz oraya gelip bizi temsil etmesi lazım ama onu yapmadılar. Bizim kızgınlığımız sinirlendiğimiz nokta bu arkadaşında evine haber vermişler biz ilgileniyoruz. Bizden yana orada hiç kimse bulunmadı. ve gelmedi. Üzgünlüğümüz kızgınlığımız o. Bizim Türk vatandaşı olarak bu bizim hakkımız. Bizim için orada şartlar daha iyi biz burada evimize ekmek alacak iş bulamıyoruz, bizim için orada şartlar daha iyi olduğu için orada çalışıyoruz ne olursa gelip ilgilenmeleri gerekiyordu" dedi. 

ÇAVUŞOĞLU TWİTTER'DAN DUYURMUSTU

Bu arada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "G20 Zirvesi kapsamındaki çalışmalarımız devam ederken sevindirici bir gelişmeyi Avustralya'dan kamuoyumuzla paylaşmak istiyorum. Libya'da, Bingazi yakınlarında 31 Ekim'de alıkonulan 9 vatandaşımız az önce sağ salim uçağa bindi ve Türkiye'ye hareket etti. Uçağın saat 20.00 dolaylarında İstanbul'da olması öngörülüyor. Hepimize ve özellikle vatandaşlarımızın ailelerine geçmiş olsun" dileklerinde bulundu.

- İstanbul

Libya'da Alıkonulan 9 İşçi Türkiye'ye Döndü

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title