Kürtçe çıkışı olay oldu! Herkes Didem Arslan Yılmaz'ın aslen nereli olduğunu araştırıyor - Haberler Magazin
Haberi Paylaş

Kürtçe çıkışı olay oldu! Herkes Didem Arslan Yılmaz'ın aslen nereli olduğunu araştırıyor

Haberler.com / Olgun Kızıltepe - Haberler | Magazin

Programına telefonla bağlanan kadını Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle yayından alan Didem Arslan Yılmaz, sosyal medyanın gündemine oturdu. Aslen Sivaslı bir ailenin çocuğu olan Didem Arslan Yılmaz için sosyal medyada "Bal gibi Kürtçe biliyor" şeklinde yorumlar yapıldı.

Show TV'de yayınlanan programına telefonla bağlanan Türkan Taşçı isimli kadını Kürtçe konuştuğu için "Ben Kürtçe'den anlarım. Türkçe konuşun. Burası Türkiye. Doğu dili ile konuşmayın. Herkes anlasın ne konuştuğunuzu" diyerek yayından alan Didem Arslan Yılmaz, bir anda sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi oldu.

Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken bazı magazin sitelerinde Didem Arslan Yılmaz'ın Kürtçe'yi gayet iyi bildiği ve bu çıkışı ile düşük olan reytinglerini yükseltmek için yaptığı öne sürüldü.

Kürtçe çıkışı olay oldu! Herkes Didem Arslan Yılmaz'ın aslen nereli olduğunu araştırıyor

Didem Arslan Yılmaz 12 Ocak 1974 yılında İstanbul'da doğan, Türk haber spikeri ve muhabirdir. Aslen Sivas'lı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdu. Babası Kasım Arslan, Annesi ise Makbule Arslan'dır. Kadıköy Kız Lisesi ardından 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümü'nden mezun oldu.

Diğer yandan Yılmaz gelen tepkiler sonrası Twitter hesabından 8 maddelik bir açıklama yayınlayarak şu ifadeleri kullandı: "Dünkü yayınımıza, Urfa'dan gelen Hayriye Taşcı, 'babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin' diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı. Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır Türkçe konuştu, önce kızlara Türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla Kürtçe konuşmak istediğini söyledi.

Hala Türkan hanım, benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle Kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi. Halanın bizden önceden tercüman talebi de olmadı. Türkan hanımı, Kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim. Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında doğu dili diye hiçbir ifadem de yok…

Hala Türkan hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum. Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç. Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı "ülkenin fay hatlarını kaşımak" Not: Bu arada Kürtçe konuşan vatandaşlarımızla hiçbir sorunum yok, yanlış anlayan varsa onlardan özür dilerim."

Olgun Kızıltepe
olgun.kiziltepe@haberler.com Haberler.com - Magazin Haberleri

Haberler.com - Magazin Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (22)
SELİM TAŞOĞLU:arkadaşlar lütfen ya. asıp kesmeyin durun bekleyin biraz ala alaa. herkes hata yapar olabilir, herkes herkesi sevmek zorunda değil tamam belki didem o anda strese girmiş ağzından çıkmayacak sözleri söylemiştir. canlı yayını herkes sunamaz çok zor bir iştir. canlı yayın yapmasaydı o an ki görüntü silinir bizlere sunulurdu doğru mu ama canlı olabilir genişlik bizlere yakışır benzin dökmeye gerek yok arkadaşlar. anamız bir babamız bir. herkese saygılarımla. Adanalı Tilki Selim. Cevap Yaz 12 5 Yayından Kaldır
divane divane:Herkeste kürtçe bilmek zorunda degil, her sivasli olan kürtçe biliyor anlamina gelmiyor. Didem aslan sivasli olabilir ama bu onun kürtce bildigi anlamina gelmez. Eger bilseydi o zaman kadini o şekilde engellemez konuşur ve türkce olarak yayinda aktarırdi .. Iyi o zaman her strese giren karşisindaki insana öyle davransin aşaglasin pes yani size gercekten inanamiyorum !.. zaten programin reyting'i düşük kapatsin gitsin Bir Müge Anli bir Esra Erol olamaz o .. ancak onlarin programini izler taklit 4 2 Yayından Kaldır
divane divane:Kimi koruyorsunuz? Zaten reyting'i düşük ve bunu bilerek kasıtlı yapildigi belli. Unuttunuz galiba bir zamanlar bu kadin didem aslan Müge anli'nin yaninda calisiyordu, orda işten çikarildi bir coklari ve bunlardan biride didem aslandir. Şimdi oda müge anli gibi popüler olurum yükselirim düşüncesiyle orda gördüklerini kendi programinda uyguluyor. Her ne olursa olsun bir insanin dili hangi ırktan olursa olsun o şekilde aşağlanamaz. Bende sivasliyim ordada kürtçe konusan onlarca insan var. 3 7 Yayından Kaldır
Tüm 22 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title