Haberler

Sezai Karakoç Edebiyat Dünyamızın Dönüm Noktasıdır"

Şair, yazar, düşünür ve siyasetçi Sezai Karakoç'un yaşamını, edebi serüvenini ve düşünce hayatını konu edecek olan "Bir Nesli Yoğuranlar" etkinliği 11 Mart'ta gerçekleştirilecek.

Şair, yazar, düşünür ve siyasetçi Sezai Karakoç'un yaşamını, edebi serüvenini ve düşünce hayatını konu edecek olan "Bir Nesli Yoğuranlar" etkinliği 11 Mart'ta gerçekleştirilecek.

Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde düzenlenecek olan programla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, duyarlılıklarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen'e teşekkür ettiklerini belirterek, " Sezai Karakoç, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyat ve düşüncesinin gerçek bir dönüm noktasıdır" açıklamasında bulundu.

Karakoç'un şairliği ile düşünürlüğünü, sanatı ile mücadelesini birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını aktaran Bıyıklı, şunları söyledi:

" Sezai Karakoç'tan söz etmek, sadece sanatta çığır açmış iyi bir şairden söz etmek değil, aynı zamanda çok önemli felsefi ve sosyolojik tezleri olan; tarihe, medeniyete, dine, sosyal hayata, kültüre, siyasete, küresel sorunlara dair çarpıcı tespit ve çözüm önerileri de bulunan ve bir yazarımızın ifadesiyle 'ancak birkaç yüzyılda bir yetişen' önemli bir entelektüel, bir mütefekkirden de söz etmek demektir."

Bıyıklı, Karakoç'un Cumhuriyet döneminin sembol isimlerden birisi haline geldiğini, "Bir Nesli Yoğuranlar" programında da geniş çerçevede Sezai Karakoç portresinin ele alınacağını belirtti.

Sezai Karakoç'un kendisiyle ilgili düzenlenen programlara katılmadığını ifade eden Bıyıklı, "Bu program için Üstadın (Sezai Karakoç) iznini aldık. Konuşmacılara ve katılımcılara selamlarını iletiyor" dedi.

Prof. Dr. Turan Koç, Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, Ali Ural ve Bünyamin Yılmaz'ın konuşmacı olarak katılacağı programda ayrıca müzik ve şiir dinletisi de gerçekleştirilecek.

Sezai Karakoç

Sezai Karakoç, 1933'te Diyarbakır'da doğdu. İlkokul ve ortaokulu Diyarbakır ve Kahramanmaraş'ta, liseyi Gaziantep'te okuyan Karakoç, lise yıllarının sonunda Necip Fazıl Kısakürek ile tanıştı.

Karakoç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni 1955 yılında bitirdi. Karakoç, 1959-1965 arasında Maliye Müfettiş Yardımcılığı ve Gelirler Kontrolörlüğü görevlerinde bulundu.

"İslam'ın Dirilişi" ve "Yazılar" kitapları nedeniyle yargılanan yazar Karakoç'un, Büyük Doğu, Hisar, Akpınar, Dernek, Düşünen Adam, A dergilerinde deneme ve şiirleri, Yeni İstanbul, Sabah ve Milli Gazete'de ise fıkra yazıları yayınladı.Türk düşünce ve edebiyatının önemli dergilerinden Diriliş'in ilk sayısını 1960 yılında Ankara'da çıkaran Karakoç, daha sonra İstanbul'da 1993'e kadar belli aralıklarla yayınlamaya devam etti.

Sezai Karakoç, 1990'da Diriliş Partisi'ni kurdu. Anayasa Mahkemesi tarafından 1997'de kapatılana kadar partinin genel başkanlığını yürüten Karakoç, 2007'de Yüce Diriliş Partisi'ni kurdu ve halen partinin genel başkanlık görevini icra ediyor.

Yazar Karakoç'un Diriliş Yayınları'ndan çıkan şiir, düşünce, deneme, söyleşi, röportaj, konferans, yazı, araştırma ve fikir kitapları türünde eserleri bulunuyor.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ali Emiri Efendi Sezai Karakoç Türkiye Kültür Sanat Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title