İzmir'de Kültür Sanat - Haberler
Haberi Paylaş

İzmir'de Kültür Sanat

AA - Kültür Sanat
 - Güncelleme:
İzmir'de Kültür Sanat

İzmir Devlet Opera ve Balesi, bu hafta Çakırcalı Efe, Kanlı Nigar ve Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinletiyi sahneleyecek.

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta "Çakırcalı Efe", "Kanlı Nigar" ve "Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti"yi sahneleyecek.

Başrolünde Sertan Yetkinoğlu'nun yer aldığı "Çakırcalı Efe" adlı dans tiyatrosunda, Çakırcalı Mehmet Efe'nin yaşamı konu ediliyor.

Yekta Oktay'ın sahne, Ali Hoca'nın orkestra yönetmeni olduğu oyunun librettosu Ebru Saçar'a, koreografisi Kadir Bengier'e, dekorları Gürcan Kubilay'a, ışık tasarımı Müfit Özbek'e ait.

"Çakırcalı Efe", bu akşam, yarın ve cumartesi Elhamra Sahnesi'nde izlenebilir.

Özlem Belkıs'ın yazdığı, Haldun Özörten'in sahnelediği "Kanlı Nigar" müzikalinin konusu şöyle:

"Kaderin farklı öykülerle buluşturduğu Nigar, Şetaret, Nefaset, Letafet ve Ülfet, bir yandan bohçacılık bir yandan falcılık yaparak para kazanmakta, kendi dünyalarında yaşamaya çalışmaktadır. Nigar, himayesindeki kadınlarla yeni eve taşınmış, kısa sürede başlarında erkek bulunmadığı için bütün mahallelinin merak konusu haline gelmiştir. Bu arada, Nigar'ın kendilerine borçlu olduğunu iddia eden biri Laz, diğeri Acem iki tüccar ile mahallenin namus bekçisi Haydar, pek de iyi niyetli olmayarak Nigar'ın evinin kapısını çalınca, bir güzel dayak yemekle kalmaz, mahalleye de rezil olurlar. Sonunda aşıklar kavuşur, aşktan umudunu kesenler yeni bir sayfa açar."

Müzikleri Cem İdiz'e ait "Kanlı Nigar, salı ve çarşamba Elhamra Sahnesi'nde izleyicisiyle buluşacak.

Opera aryaları ile çocuklara operayı sevdirme" düşüncesinden yola çıkılarak tasarlanan "Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti" de yarın aynı mekanda izlenebilir.

Piyanistler Nilay Genç Çebi ve Ilgın Kalın'ın dönüşümlü olarak görev aldığı müzikalde, Onur Amaç, Murat Duyan, Özlem Ateş Aksungur, Melisa Yenal, Zafer Rengin Baykal, Başak Karataş, Murat Direk, Tankut Eşber, Bekir Baytekin, Barış Yener, Nejat Şengün ve Esra Bengütaş rol alıyor. Müzikalin dekorları Kaan Güreşçi, kostümleri Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Oktay Kanca tarafından hazırlandı.

-İZDSO

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), viyolonsel sanatçısı Ayşe Pelin Coşkun anısına konser verecek.

Emin Güven Yaşlıçam yönetimindeki orkestra, eylül ayında vefat eden viyolonsel sanatçısı ve eğitmeni Coşkun'un öğrencisi Yusuf Çelik solistliğinde cuma günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) sahne alacak.

Konserde, Edouard Lalo'nun "Viyolonsel Konçertosu Re Minör", Felix Mendelssohn'un "Senfoni No.4 La Majör Op.90" adlı eserleri seslendirilecek.

- İzmir Devlet Tiyatrosu

İzmir Devlet Tiyatrosu, bu sezonun yeni oyunlarından "Kurban"ı sahneleyecek.

Güngör Dilmen'in yazdığı, Tayfun Erarslan'ın yönettiği oyunda, erkek egemen toplumların baskısı altında ezilen kadın figürü olan Zehra'nın töreye ve geleneklere direnişi konu alınıyor.

Fatih Özyiğit, Ümit Dikmen, Yusuf Köksal, Güldeniz Türküstün, Aylin Kumbaracıoğlu, Fulya Yalçın, Birsel Aygün, Ayşin Çukadar ve Işın Yıldız'ın rol aldığı oyunun dekor tasarımı Murat Gülmez'e, giysi tasarımı Günnur Orhon'a, ışık tasarımı Kemal Gürgün'e, müzikleri Tanju Kumbaracıoğlu'na, koreograf Nurdan Sinkil'e ait.

"Kurban", pazar-pazartesi hariç her gün İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi'nde izlenebilir.

Çocuk oyunu "Neşeli Kampçılar" ise pazar günü sahnelenecek.

Evin Kayran ve Nesrin Sütçü'nün yazdığı, Ümit Dikmen'in yönettiği oyunda, Ender Şeviker, Mina Yorulmaz, Derya Kara, Burak Özbaykuş, Muhittin Şimşek, Soner Akçay, Direncan Mansuroğlu, İsmail Başışık ve Atacan Öztekin rol alıyor.

Oyunun konusu şöyle:

"Büyükbaba Neri, torunu ve onun arkadaşına, yaz kampı için söz vermiştir. Onları çok güzel orman kampına götürerek bu sözünü yerine getirir. Aynı kampa avcı olan Kuta ve Pata da gelir. Kampın beklenmeyen misafiri de vardır. İnsanların kötü davranışlarından dolayı yeryüzüne inen, ışığını kaybetmiş bir yıldız. Neri, Zizi ve Poko, yıldızın tekrar ışığına kavuşması için çabalar ve yıldız, pırıl pırıl parlayarak gökyüzüne döner."

Diğer etkinlikler

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, pazartesi sona erecek.

David Greig'in yazdığı, Tamer Can Erkan'ın yönettiği "Uzak Adalar" adlı tiyatro oyunu bu akşam, Aziz Nesin'in yazdığı, Yücel Erten'in uyarladığı "Azizname" cumartesi, "Sıkı Dostlar" adlı kuklalı ve müzikli komedi türündeki çocuk oyunu salı günü İzmir Sanat'ta sahnelenecek.

Bu akşam Mehmet Aybars, Aslı Erden ve Lale Necef'ten oluşan "Trio Arion", pazartesi İzmir Oda Müziği Topluluğu, salı Trio Avrasya, çarşamba Taksim Trio AASSM'de sahne alacak.

Cumartesi günü, Ken Kesey'in yazdığı, Dale Wasserma'nın uyarladığı "Guguk Kuşu" Güzelyalı Kültür Merkezi'nde, Ahmet Levendoğlu'nun yönettiği "Her Yıl Kuşlar Geri Gelir" İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde tiyatroseverlerce izlenebilir.

"Enver Aysever'le Aykırı Kumpanya" da aynı gün Atatürk Kültür Merkezi'nde izleyicisiyle buluşacak.

-Sergiler

AASSM'de "Materyaller ile Diyalog" adlı çağdaş Japon güzel sanatlar ve el sanatları sergisi, cumartesi sona eriyor.

Aynı gün Pınar Kara ve Filiz Adıgüzel Toprak'ın tezhip ve minyatür sergisi, Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde açılacak.

İzmir Sanat'taki "Kule B" adlı karma resim sergisi, 30 Aralık'a kadar gezilebilir. - İzmir

AA / Kültür Sanat

Çakırcalı Mehmet Efe, Dikmen, İzmir, Kültür Sanat, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title