Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 10. Asya-Avrupa Mediations Biennale'ine ev sahipliği yapacak

Güncelleme:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Artİstanbul Feshane, 'Ben Başka Bir Sen, Sen Başka Bir Ben' başlığıyla 10. Asya-Avrupa Mediations Biennale'ine ev sahipliği yapacak. Bienal, 38 ülkeden 17 küratör ve 134 sanatçının katılımıyla gerçekleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Ne yazık ki, başta yakın coğrafyamız olmak üzere, dünyanın birçok yerinde, bu yüzyıla hiç yakışmayan savaşlar, yıkımlar ve acılar birbirini izliyor. Bu acıların son bulmasında, yaraları hep birlikte sarmamızda, sanatın ve sanatçıların önemli bir rol oynayacağı ve hatta oynaması gerektiğine ve bu rolü üstlenmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yenileyerek kentin kültür-sanat hayatına kazandırdığı Art İstanbul Feshane, "Ben Başka Bir Sen, Sen Başka Bir Ben" başlığıyla düzenlenecek "10. Asya-Avrupa Mediations Biennale"ine ev sahipliği yapacak. 38 ülkeden 17 küratör ve 134 sanatçının katıldığı uluslararası sergi, 30 Ekim'de yapılacak ön gösterimin ardından, 31 Ekim -11 Aralık 2023 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak. Düzenlendiği 15 yıllık süreçte, bugüne kadar 10'u aşkın sergide, 33 Avrupa ve 34 Asya ülkesinden 727 sanatçı yer aldığı sergi için, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

"SANAT; TÜM ÇATIŞMALARI, OLUMSUZLARI AŞIP GENİŞ KİTLELERİ BARIŞ VE HUZURLA BULUŞTURABİLME GÜCÜNE SAHİP"

Bienalin, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'ncü kuruluş yıldönümüne denk gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, İstanbul'un dünyanın en değerli sanat kentlerinden biri olduğuna vurgu yaptı. İstanbul olarak, sanata sanatçıların yaratıcılığına destek olmanın keyfini ve onurunu yaşadıklarını belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

"Burada çok sayıda, her biri birbirinden güzel ve değerli sanat eserleri, elbette biliyoruz ki İstanbullu hemşehrilerimizi bekliyor olacak" dedi. Sanatın dünya üzerinde çok büyük bir gücü olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, "Sanat; tüm çatışmaları, tüm olumsuzlukları aşıp, geniş kitleleri iyilikte, güzellikte, barışla ve huzurla buluşturabilme gücüne sahiptir, iyileştirici bir güce sahiptir. Yani bir insanın, bu değerli sanat eserlerine bakıp, sanatla iç içe olup, şiddetle, öfkeyle dolu bir yaşamı olacağına asla inanmıyorum. Aksine içinin huzur dolu olacağını, hayatına renk ve keyif katacağına yürekten inanıyorum ve böyle düşünüyorum. Beni de sanatın her dalının ve her sahasının, her eserin bu şekilde etkilediğini ifade etmek isterim

"SANAT, BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA HAYALİ İÇİN ÇOK DEĞERLİ"

Sanatın, barış içinde bir dünya hayali için çok değerli olduğu kanaatindeyim. O yüzden bugün, sanata ve sanatçıların yaratıcılıklarına her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Ne yazık ki, başta yakın coğrafyamız olmak üzere, dünyanın birçok yerinde, bu yüzyıla hiç yakışmayan savaşlar, yıkımlar ve acılar birbirini izliyor. Bu acıların son bulmasında, yaraları hep birlikte sarmamızda, sanatın ve sanatçıların önemli bir rol oynayacağı ve hatta oynaması gerektiğine ve bu rolü üstlenmesi gerektiğine inanıyorum. Farklı kültürlerden, inançlardan, coğrafyalardan, sanatçıları bir araya getiren, toplumlar arasında köprü işlevi gören, bir bakıma ara buluculuk yapan, böyle değerli sanat etkinliklerinin artması da en büyük dileğimiz. Bu yönde dünyanın ilk sıralarına girecek seviyede atılımları yapmaya ve bu noktada en güçlü ev sahipliği ve misafirperverliğini bu şehirde bütün dünyaya göstermeye hazır bir yönetim olduğumuzu da bizimle beraber olan bütün misafirlerimize duyurmak isterim."

Konuşmaların ardından katılımcılarla toplu fotoğraf çektiren İmamoğlu, kurulma aşamasındaki serginin bir bölümünü, sanatçılarla birlikte gezdi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Kültür Sanat Haberler

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300 13 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Kırklareli Vize'de neden yangın çıktı? Vize'de çıkan yangında son durum! İrfan Can Kahveci sakatlandı mı, Milli Takım'dan çıakrıldı mı EURO 2024? EURO 2024'te VAR var mı? UEFA'dan EURO 2024 için sürpriz VAR kararı
14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title