Haberler

11 Yaşındaki Yılmaz'ın Yaşamı "Dans Tutkusuyla" Değişti

İzmir'de 11 yaşındaki Yılmaz Tunççekiç'in yaşamı, 7-13 yaş arasındaki devzavantajlı çocuklara yönelik sosyal proje yürüten gönüllüler sayesinde değişti.

İzmir'de 11 yaşındaki Yılmaz Tunççekiç'in yaşamı, 7-13 yaş arasındaki devzavantajlı çocuklara yönelik sosyal proje yürüten gönüllüler sayesinde değişti. Dansa olan tutkusu ve yeteneği fark edilerek 1,5 ay önce dans akademisine burslu gönderilen Tunççekiç, yarışmalara hazırlanmaya başladı.

Türkiye'nin faaliyet gösteren "SosyalBen Derneği" gönüllüleri, 2015 yılında İzmir'de 'Bir Kent Romanı' saha çalışması kapsamında yürüttükleri Roman çocuklara verilen sosyal beceri eğitimleri sırasında, 11 yaşındaki Yılmaz Tunççekiç'le tanıştı.

Proje kapsamında gerçekleştirdikleri eğitimlerde, Tunççekiç'in dansa olan ilgisini ve yeteneğini keşfeden gönüllüler, İzmir'in Bostanlı ilçesinde bulunan dans akademisiyle iletişime geçti.

Dans akademisinde dansa olan tutkusu ve yeteneğini sergileyen Tunççekiç, burslu olarak kabul edilmesinin ardından 1,5 ayda hızlı bir gelişim göstererek, eğitmenlerinin de beğenisini topladı.

"SosyalBen Derneği" gönüllülerinden Seren Yenice, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında tanıştıkları Yılmaz Tunççekiç'le yapmaktan hoşlandığı şeyler üzerine sohbet ederken, dans konusunun gündeme geldiğini söyledi. Teşvikleriyle dans gösterisi sunan Tunççekiç'in esnekliği, tutkusu ve kendince koreografi oluşturmasından çok etkilendiklerini belirten Yenice, karşılaştıkları yeteneğin geliştirilmesine destek verilmesi gerektiğini düşündüklerini dile getirdi.

Yenice, "Yılmaz, diğer çocukların arasında daha yetenekli ve esnekti. Dansa da oldukça ilgisi vardı ve dans etmek onu mutlu ediyordu. Bunu keşfettik, gördük. Tan Sağtürk'ün eşi Alona Sağtürk'e ulaştık. Yılmaz'a burs verebileceklerini söylediler. Yılmaz'la akademiye gelerek tüm dans gruplarını izledik. Kendisi modern dansı seçti ve eğitimine başladı." dedi.

Yenice, Yılmaz'ın her geçen gün dansını geliştirerek, mutlu bir yaşam sürdüğünü görmelerinin kendilerini de mutlu ettiğini söyledi.

"Esnekliği ve kuvvetiyle ideal bir öğrenci"

Dans eğitmeni Selim Doruk Yazıcı ise derslere çabuk uyum sağlayan ve utangaçlığını kısa sürede yenen Tunççekiç'in, öğrenmede gerekli olan "yetenek" ve "çok çalışma" özelliklerine fazlasıyla sahip olduğunu kaydetti.

Yılmaz'ın hem yetenekli hem de zeki bir çocuk olduğunu belirten Yazıcı, "Yetenek sadece algı hızınızı artırıyor. Yılmaz, hem çok hızlı algılıyor, hemen öğreniyor hem de üzerine kendisi yorum yapıp bir şeyler koyabiliyor. Çalıştığı süre içerisinde de hiçbir problem çıkmadı. Evde tekrar ediyor, notlar alıyor, tekrar ediyor. Hem esnekliğiyle, hem kuvvetli olmasıyla branşı için çok ideal bir öğrenci." diye konuştu.

Yılmaz'la "vals, cha cha, quick step ve salsa" dansları çalıştıklarını, hiçbir dersi kaçırmayan öğrencisinin çok hevesli bir şekilde anlatılanları dinlediğini ve uyguladığını ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

"Yılmaz'ın partneriyle iletişimi çok güzel. Birbirlerine destek oluyorlar. Dans açısından zaten ilk geldiğinde nasıl basacağımı anlatmam gerekiyordu, şimdi artık çok daha detaylara, inceliklere, büyük hatlarla ilgileniyoruz. Artık koreografiler oluşturuyoruz. İlk başta bir adımı nasıl atacağını düşünürken şu anda bütün bir koreografiyi nasıl algılarım diye düşünüyor."

Yılmaz'ı, dikkat çeken yeteneği sayesinde yarışmalara hazırlamaya karar verdiğini ifade eden Yazıcı, Türkiye Dans Sporları Federasyonu bünyesindeki yarışmalarda ciddi başarılar elde edebileceğine inandığını kaydederek, "Bu şekilde çalıştığı takdirde ocak ayında yapılacak yarışmaya katılacak." dedi.

"Durakta otobüs beklerken bile tekrar yapıyorum"

YIlmaz Tunççekiç de dansı çok sevdiğini, profesyonel adımlar atmanın kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

Hayalinin gerçekleşmesine yardımcı olan gönüllülere ve eğitmenlerine teşekkür eden Tunççekiç, "Ben küçüklüğümden beri dans ediyorum. SosyalBen'de dans yapıyordum. Onlar da beni buraya yönlendirdi. Buraya geldim, beni kabul ettiler, dansa başladım. Kursa başladığım andan itibaren kendimi dansçı gibi hissediyorum. Burada ne öğrendiysem, kurstan çıktıktan sonra durakta otobüs beklerken onları tekrar etmeye başlıyorum. Okula gittiğimde her gün teneffüslerde çalışıyorum. Yarışmada birinci olacağımıza inanıyorum." dedi.

Tuççekiç, hayalinin dansta ilerlemek, aynı zamanda oyunculuk yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Tan Sağtürk Türkiye Yenice İzmir Kültür Sanat Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title