İzmir Enternasyonal Fuarı'na Asya'nın devleri damgasını vuracak

İzmir Enternasyonal Fuarı'na Asya'nın devleri damgasını vuracak

02.09.2019 14:51 | Son Güncelleme: 02.09.2019 14:51
İzmir Enternasyonal Fuarı'na Asya'nın devleri damgasını vuracak

"Fuardayız" sloganıyla 88. kez kapılarını açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonal Fuarı'na Asya'nın dev ülkeleri damgasını vuracak.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin "partner ülke", Hindistan'ın ise Odak Ülkesi olduğu fuarın Onur Konuğu illeri de Kahramanmaraş ve İstanbul.

Bu sene 88. kez kapılarını açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark'ta düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. 6-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek İEF'nin basın toplantısına,İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra Çin Uluslararası Ticaret Odası, Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü Guo Yinghui ve İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı katıldı. Vestel'in inovasyon, Migros'un etkinlik, Show Radyo'nun ise radyo sponsoru olduğu İEF sayesinde İzmir, 10 gün sürecek etkinliklerle ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi olacak. "Fuardayız" sloganıyla misafirlerini bekleyen İzmir Enternasyonal Fuar ı'nı bu yıl da binlerce kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Türkiye'nin ilk ve tek genel ticaret fuarı olma misyonunu da 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek İzmir İş Günleri ile sürdürecek olan İEF'e katılan şirketler uluslararası yatırım fırsatlarının nabzını bu toplantılarda tutacak. "Bir Kuşak Bir Yol" adı verilen Modern İpek Yolu projesinin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere toplam 39 ülkeden toplam 180 delegasyon Fuar'a katılacak.

Türkiye'nin kalbi fuarda atacak

İzmir Kültürpark'ta düzenlenen basın toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6-15 Eylül arasında Türkiye'nin nabzının İzmir'de atacağına dikkat çekti. Başkan Soyer, "Sahneler, salonlar ve açık alanlarda gerçekleşecek kültür sanat etkinliklerinin dışında çok önemli bir ticari zemin de yaratılacak. İş görüşmeleri yapılacak. Çin dünyanın en hızlı büyüyen ve önderlik üstlenen ülkelerinden biri. İpek Yolu'nun yeniden inşası önümüzdeki yıllara damga vuracak çok önemli bir gelişme. İzmir, 'Bir durak bir yol' projesinin en büyük duraklarından biri olmaya taliptir. İzmir, Akdeniz çanağı ve Doğu arasında kalp vazifesi görecek. Doğu'nun değerlerini Batı'ya, Batı'nın değerlerini Doğu'ya taşıyacak" açıklamasını yaptı.

Bu yılki İEF'nı bir milat olarak niteleyen Başkan Soyer, "Çin ile gerçekleştirilecek işbirliği zemini birçok sektörde kendini gösterecek. Özellikle telekomünikasyon, yapay zeka, akıllı kent gibi birçok farklı alandan 62 Çin firması İzmirli partnerleriyle bir araya gelecek. Bu fuarın Çin dışındaki önemli paydaşlarından biri, odak ülkesi Hindistan olacak. Oradaki büyük şirketlerle görüşecek İzmirli firmalar. Çok önemli yatırım olanakları sunulacak. Dolayısıyla yaklaşık 39 ülkeden 180 civarında delegasyon katılacak. Bu görüşmeler çok verimli gerçekleşecek. Türkiye'den 21 kentimiz misafir olacak. İ stanbul ve Kahramanmaraş onur konuğu illerimiz olacak. İstanbul ilk kez misafirimiz olacak ve taze kan olarak aramızda bulunacak. Çok heyecanlıyız. 150 yılı aşkın süredir var olan bir belediyenin kurumsallaşmış yapının en önemli faaliyeti olan fuarın hazırlıklarını tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz diliyorum çok verimli bir süre geçecek" dedi. Başkan Tunç Soyer, Fuar'ın İnovasyon sponsoru Vestel ve etkinlik sponsoru Migros'a da teşekkür etti.

9 Eylül'e hatırlatma

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ağustos ayında gerçekleşen orman yangınlarının neden olduğu zararın karşılanması için düzenlenecek konsere ilişkin de konuşan Soyer, "9 Eylül'de çok anlamlı bir konser bizi bekliyor. Çok büyük bir yangın yaşadık. Felaketin yaralarını sarmak için bir organizasyon yapıyoruz. Geçen gün Meclis'te kararlar aldık. 9 Eylül günü başlatacağımız bu kampanyaya çok önemli sanatçılar destek veriyor. Onlara da teşekkür ediyorum, hiçbir şey beklemeden bizim yanımızda olacaklar.

Çin'in başarıları tanıtılacak

Basın toplantısında bir konuşma yapan Çin Uluslararası Ticaret Odası, Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü Guo Yinghui, Çin'in fuara katılımını, Çin'in Reform ve Dışa Açılımındaki muazzam başarılarının tanıtılmasına, Çin'in kalkınma hikayelerinin anlatılmasına, 'Kuşak ve Yol' girişiminin ilerletilmesine ve insanoğlunun kader birliğinin inşa edilmesinde büyük önem taşıdığını söyledi. Guo Yinghui, "88. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Partner Ülkesi Çin'in fuar alanlarının "Ülke İmajı", "Kurumlar arası İşbirlikleri" ve "Yerel İşbirlikleri" olmak üzere üç başlık altında toplanacak. Toplam iki bi n metrekarelik fuar alanı altyapı, enerji, elektronik, telekomünikasyon, bilgi teknolojisi, ticari ekipman, ticari ve endüstriyel robotlar, giyilebilir akıllı ekipman, tıbbi ekipman, inşaat malzemeleri, finans, kültür ve diğer alanlarda temsil edecek 62 katılımcıyı kapsamaktadır" dedi.

Üç alan

Guo Yinghui, üç alanda öne çıkan özellikleri de şöyle sıraladı: "Ülke İmajı alanında Çin ile Türkiye arasında ileriye dönük işbirliği vizyonuna dayanılarak büyük özenle seçilen ürünler; Çin'in gelecekteki uzay istasyonu modeli, Beidou uydu konumlandırma sisteminin takımyıldızı modeli, raylı ulaşım araç modelleri, 10 bin metrelik insansız denizaltı aracı olarak dört kategoride sergilenecektir. Bu alanda Çin'in ülke imajını tanıtıma entegre ederek ileri bilimsel ve teknolojik başarılarının gösterilmesinin yanı sıra Türkiye'nin her kesiminin Çin'i daha iyi anlaması sağlanacak. Kurumlar arası İşbirlikleri alanında Çin&r squo;in dev firmaları yer alacak. Yerel İşbirlikleri alanında ise Şangay ve Chengdu yerel hükümetlerinin organize ettiği firmalar davet edildi. Böylelikle Çin ile Türkiye arasındaki işbirliği merkezi ve yerel olarak iki seviyede geliştirilecek. Fuar sırasında Chengdu Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzalanacak. Fuar'ın açılış gününde, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi İzmir'de 'Çin-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumuda düzenleyecek.

İzmir lokomotif olacak

Toplantıda medya mensuplarının soruları da yanıtlandı. Başkan Soyer bir soruya verdiği yanıtta, "Bu bir başlangıç, bir işbirliğine dönüşecek. İzmir Türkiye'nin Çin ile olan ilişkilerinde bir lokomotif olacak. 10 yıl önce Pire Limanı'yla kaybettiğimiz rolü geri kazanmak istiyoruz. Bu fuar gerçekten ilişkileri düzeltmek için bir milat olma özelliği taşıyor" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title