İzmir'deki 3 Gencin Ölüm Nedeni: Amfetamin

İzmir'deki 3 Gencin Ölüm Nedeni: Amfetamin

07.12.2013 12:49 | Son Güncelleme: 07.12.2013 12:49
İzmir'deki 3 Gencin Ölüm Nedeni: Amfetamin

İzmir'de Ağustos ayında ardı ardına hayatlarını kaybeden ve ölümleri şüpheli değerlendirilen 3 gencin kan örneklerinde yapılan incelemede, kanlarında yoğun anfetamine rastlandı

Uyuşturucuda ...

MUSTAFA YILDIRIM - İzmir'de Ağustos ayında ardı ardına hayatlarını kaybeden 3 gence İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopside, ölümlerine "amfetamin"in yol açtığı kesinleşti. Uyuşturucuda bulunan ve gençlerin kanında yoğun olarak rastlanan amfetaminin, kanda basıncı arttırdığı, kalp krizi, böbrek yetmezliğini tetiklediği gibi akıl sağlığında da kalıcı hasara yol açtığı bildirildi.

Buca ilçesi Çaldıran parkında arkadaşlarıyla alkol alan ve uyuşturucu kullanan 19 yaşındaki B.A, Bornova ilçesi Evka 3 semtindeki arkadaşlarının evinde alkol alan ve uyuşturucu kullanan 23 yaşındaki A.K. ve Karabağlar ilçesi Üçkuyular semtinde arkadaşlarıyla birlikte alkol alıp uyuşturucu kullanan İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi 19 yaşındaki B.A, rahatsızlanmalarının ardından hayatlarını kaybetmişti. Ağustos ayında ardı ardına ölen 3 genç İzmir Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsilerinin ardından toprağa verilmişti. 

İzmir Adli Tıp Kurumu, ölümlerine uyuşturucu yol açtığından şüphelenilen gençlerden alınan kan örneklerinde yaptığı inceleme sonrası hazırladığı raporda, ölümlere "amfetamin"in yol açtığını belirtti.

Gençlerin kanlarında yoğun olarak rastlanan uyuşturucuda bulunan anfetaminin, kanda basınca neden olarak, kalp krizi, böbrek yetmezliği ve kalıcı akıl sağlığı rahatsızlığına neden olduğu bildirildi.

Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültegin Ögel, AA muhabirine yaptığı açıklamada amfetamin ve metamfetamin maddelerinin uyuşturucu maddelerde bulunduğu ve kullanımının dünyada yaygınlaştığına dikkati çekti. Türkiye'de bu uyuşturucunun kullanımının yeni olduğunu belirten Öngel, amfetaminin çok hızlı şekilde bağımlılığa neden olduğunu bildirdi.

Öncel "tehlikeli ve ölümcül" olarak nitelendirdiği amfetaminle ilgili şu bilgileri verdi:  

"Amfetamin, beyin damar hastalıklarına, şiddetli hipertansiyona ve bağırsakların oksijensiz kalmasına neden olur. Alınan doz miktarına göre değişen şekilde titreme, epileptik nöbet, koma ve ölüme neden olabilir. Amfetamin ve benzerleri kristal, crack, buz ya da metamfetamin olarak da bilinir. Bazı kaynaklarda metamfetamin olarak geçer. Aşırı dozda paranoya, aşırı şiddet eğilimi, hareketlerde organizasyonluk, korku ve anti-sosyal davranışlar görülebilir. Kullanıldıktan sonra etkisi 8 ile 24 saat arası sürer. Fiziksel olarak kan basıncında ve kalp atışlarında artış, hızlı soluk alıp verme, böbrek yetmezliği ve kalp krizi gibi etkileri olabilir. Bu maddeyi kullanan kişilerde ölüm riski çok yüksek. Bunun yanında madde akıl hastalığı açısından da yüksek riski oluşturuyor. Bu madde kullanımından dolayı akıl sağlığı sorunu yaşayan çok sayıda hasta var."

Öncel, uyuşturucuyla mücadelede polisiye tedbirlerin yeterli kalmayacağını, bu konuda anne ve babalara büyük görevler düştüğünü sözlerine ekledi. 

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi verilerine göre amfetamin ve metamfetamin, Türkiye'de ilk defa 2009 yılında ele geçirildi. Güvenlik güçlerinin operasyonlarında, 2009'da 103 kilogram, 2010'da 125 kilogram, 2011'de ise 350 kilogram, 2012 yılının ilk altı aylık döneminde ise 300 kilogramdan fazla anfetamin ve metamfetamin ele geçirildi. - İzmir

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title