Hipokrat Yeminini Değiştiren Dekan 4 Yıldır Aynı Hipokrat Yemin Okunuyor - Haberler
Haberi Paylaş

Hipokrat Yeminini Değiştiren Dekan 4 Yıldır Aynı Hipokrat Yemin Okunuyor

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Hipokrat Yeminini Değiştiren Dekan 4 Yıldır Aynı Hipokrat Yemin Okunuyor

İlker AKTAŞSAMSUN, (DHA) - SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Tıp Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde okuduğu Hipokrat yeminini değiştirdiği eleştirileriyle ilgili olarak, 4 yıldır aynı metnin okunduğunu söyledi.

İlker AKTAŞSAMSUN, (DHA) - SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Tıp Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde okuduğu Hipokrat yeminini değiştirdiği eleştirileriyle ilgili olarak, 4 yıldır aynı metnin okunduğunu söyledi. Prof. Dr. Şahinoğlu, 'Bizimkinde din, dil, ırk ifadesi yer almıyor, ama bu bizim üzerinde çok fazla durduğumuz bir husus değil. Bu ilave edilir sonuçta, o kadar önemli değil dedi.

OMÜ Tıp Fakültesi'nin 2013-2014 akademik döneminden mezun olan 170 öğrenci için dün mezuniyet töreni düzenlendi. Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonu'nda gerçekleştirilen törende Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu öğrencilere Hipokrat yemini ettirdi.

TARTIŞMA YARATAN METİN

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tartışma yaratan yeminin metninde şu ifadeler yer alıyor

Bu yüce sanatı bana öğreten hocalarıma, annem ve babam gibi tanıyacağıma, elimden gelen iyiliği onlardan ve çocuklarından esirgemeyeceğime, meslektaşlarımı kardeşlerim olarak benimseyeceğime, tıp mesleği bilgilerimi yasal hakkı olmayanlara öğretmeyeceğime, onların yasa dışı hekimlik etmelerine destek olamayacağıma, benden zehir isteyene onu vermeyeceğim gibi, kimseye ölümün yolunu göstermeyeceğime, yasal koşullar dışında çocuk düşürtmeyeceğime, kimsenin bedenini ve kişiliğini kötüye kullanmayacağıma, gerek mesleğimi uygularken, gerekse onun dışında görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağıma hiç kimseye açıklamayacağıma, nereye girersem gireyim hastaya yardım için gireceğime, kasıtlı bütün kötülüklerden kaçınacağıma, bütün ömrümü dürüst ve temiz bir insan olarak geçireceğime Allah'ın huzurunda, hocalarım meslektaşlarım ve burada bulunanların önünde kendimi ve onları tanık tutarak söz verip ant içerim.

İLAVE EDİLİR, O KADAR ÖNEMLİ DEĞİL

Sosyal medya üzerinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Hipokrat yeminin değiştirildiği haberler i yer aldı. Mezuniyet töreni sonrasında dün akşam bazı iddiaların sosyal medyada gündeme geldiğini dile getiren Prof. Dr. Şahinoğlu, 'Eleştirilere baktığımızda biz oradaki, din, dil, ırk ayrımı gözetmeden ifadesini kaldırmışız, bunun yerine değil ama oradaki 'Allah adına yemin ederim' ifadesini kullanmışız. Bu iki nokta üzerinde durmuşlar. Ben Hipokrat yemininin orijinalini çıkardım. Orijinalinde yemine başlarken tanrı ve tanrıçalara yemin ettirilerek başlıyor. Bizimkinde din, dil, ırk ifadesi yer almıyor ama bu bizim üzerinde çok fazla durduğumuz bir husus değil. Bu ilave edilir sonuçta, o kadar önemli değil. Bizim fakülte olarak zaten bunu aştığımızın delillerinden birisi, fakültemizde 4 ayrı ülkeden 202 öğrencinin eğitim görmesiö dedi.

Kamuoyunu ayağa kaldıracak, huzursuz edecek bir durum olduğunu düşünmediğini söyleyen Prof. Dr. Şahinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü

Orijinaline sadık kalınmış ve bütün hekimlik mesleği sırasında gözetebilecekleri, takip edecekleri ilkeler bizim metnimizde olduğu gibi yer almıştır. Burada sadece eksik olan bu ifadedir. Onu da biz çok fazla önemsemiyoruz. Bugüne kadar arkadaşlarımızdan, öğrencilerimizden bir tanesi de gelip 'Hocam bu yemini yapıyoruz ama bunun içerisinde şu ifadeler yok' demiyor. Ben 4 yıldır aynı metni çoğaltıp arkadaşlara verip ezberletiyoruz.

Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu'nun eski Ak Parti Samsun Milletvekili Birnur Şahinoğlu'nun eşi olduğu belirtildi

Hipokrat Yeminini Değiştiren Dekan 4 Yıldır Aynı Hipokrat Yemin Okunuyor

Hipokrat Yeminini Değiştiren Dekan 4 Yıldır Aynı Hipokrat Yemin Okunuyor

Hipokrat Yeminini Değiştiren Dekan 4 Yıldır Aynı Hipokrat Yemin Okunuyor

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Hipokrat Yeminini Değiştiren Dekan 4 Yıldır Aynı Hipokrat Yemin Okunuyor - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.09.2021 03:07:00. #1.12#