Haberler

Deprem için ne gibi önlemler alınabilir? Gece deprem olursa ne yapmalıyız?

Güncelleme:

Deprem öncesi önlem almak, yaşanabilecek olası zararları en aza indirmek ve insanların güvenliğini sağlamak açısından kritik öneme sahiptir. Deprem, insanların hayatını tehlikeye sokabilecek ciddi bir doğal afettir. Depremden sağ çıkabilmek için alınabilecek önlemler, hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak fayda sağlayabilir. Can kaybını en aza indirmenin yolu, deprem öncesi ne gibi önlemler alınabilir sorusuna yanıt aramaktan geçer.

Olası bir depremden sağ çıkabilmek için öncesinde bazı önlemler almış olmak gerekir. Bunun için evinveya işyerinin depreme dayanıklı olup olmadığını değerlendirmek için uzman bir mühendise danışılabilir. Gerekirse bina güçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Bir acil durum planı oluşturulmalı ve bu plan, deprem anında nerede buluşulacağını, iletişim bilgilerini ve acil durum çantasının içeriğini içermelidir.

DEPREMDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Depremden korunma yöntemleri, can ve mal güvenliğini sağlamak için oldukça önemlidir. İşte deprem anında alınabilecek bazı önlemler:

Bireysel ve Hane Halkı Korunma Yöntemleri:

 • Evinizi iyi tanıyın ve deprem anındaki güvenli hareket alanınızı keşfedin. Ailenizle birlikte hareket planınızı oluşturun.
 • Evinizin tehlikeli alanlarını (pencereler, duvara monteli olmayan yüksek mobilyalar, aynalar vb.) belirleyip deprem anında oralardan uzak durun.
 • İlkyardım esnasında yapılması gerekenleri öğrenin.
 • Ailenizle buluşma noktası belirleyin ve en uygun anda oraya gidin.
 • Aileniz için bilekte veya boyunda taşınabilen metal ve türevlerinden aksesuar hazırlayın ve kişisel bilgilerini not edin (kan grubu, kullanılan ilaçlar vb.).

Evinizin Güvenliği ve Depreme Hazırlanması:

 • Evinizin deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını derinlemesine araştırın ve yetkililerin izin vermediği alanlara yapılan imar izni olmayan evlerden kaçının.
 • Deprem bitiminde zarar görmeyen gaz, su ve elektrik hatlarının nasıl kapatılacağını öğrenin.
 • Acil durumlar için mutlaka önceden hazırlamış olduğunuz ve içinde, yiyecek, su, giyecek ve ilaçlarınızın bulunduğu ilk yardım çantasını en kolay ulaşabileceğiniz yerde bulundurun.
 • Kitaplık gibi yüksek mobilyalarınızı duvara veya döşemeye sabitleyin ve rafların üzerine koyulan tüm eşyaları zemine uygun montaj parçalarıyla sabitleyin.

Depremler öngörülemeyen doğal afetlerdir, ancak bu önlemlerle en az zararla kurtulmak mümkündür. Can güvenliği için bu yöntemleri uygulamak önemlidir.

Deprem için ne gibi önlemler alınabilir? Gece deprem olursa ne yapmalıyız?

GECE DEPREM OLURSA NE YAPMALIYIZ?

Gece deprem anında alınması gereken önlemler hakkında bilgi vermek isterim. İşte dikkate almanız gereken bazı adımlar:

Korunma Pozisyonu Alın:

 • Deprem anında uyuyorsanız, hemen kapan-çök-tutun hareketini yapın. Bu, başınızı iki elinizin arasına alarak veya bir koruyucu malzeme (örneğin yastık veya kitap) ile korunmanız anlamına gelir.
 • Sarsıntı geçene kadar bekleyin ve güvenli bir yer bulun.

Yatak ve Eşyaları Düşmeye Karşı Güvence Altına Alın:

 • Yatağınızın üzerinden battaniye veya yastık alarak kendinizi koruyun.
 • Evinizde devrilebilecek eşyaları kapılara yakın yerlere koymayın. Bu, deprem sırasında dışarı çıkmak zorlaşabilir.

Kış Aylarında Kalın Kıyafetlerle Uyun:

 • Soğuk havalarda uyurken kalın kıyafetler giymeye özen gösterin.

Deprem Çantası Hazırlayın:

 • Acil durumlar için bir deprem çantanız olsun. Bu çanta, yatağınızın yanında bulunmalıdır.

Unutmayın ki her aile bireyi, evde, iş yerinde, apartmanda veya okulda afete hazırlık planları yapmalı ve bu planları düzenli olarak gözden geçirmelidir. Ayrıca, tatbikatlar yaparak nasıl davranılması gerektiğini öğrenmek önemlidir. Deprem anında sakin ve bilinçli hareket etmek hayati önem taşır.

Deprem için ne gibi önlemler alınabilir? Gece deprem olursa ne yapmalıyız?

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Deprem Tatbikatı Deprem Deprem Güvenlik Doğal Afetler Gündem Eğitim Sağlık Yaşam Haberler

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Görüntü Mardin'den! 'Beni siz delirttiniz' diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Görüntü Mardin'den! "Beni siz delirttiniz" diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Özel'in 'Belediyelerimizde akraba ataması yok' sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

Özel'in "Belediyelerimizde akraba ataması yok" sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title