Haberler

Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat?

Güncelleme:

Bayram namazı, İslam'ın iki büyük bayramı olan Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı'nda kılınan özel bir namazdır. Bu namazlar, İslam toplumunda birlik, dayanışma ve sevinç duygularını pekiştirmek için toplu olarak kılınır. Bayram namazı, farz olmayıp sünnete uygun bir ibadettir. Peki bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat?

Bayram namazı kılmanın önemi, İslam toplumu için dini ve sosyal açıdan büyük bir anlam taşır. Allah'a şükran ve kulluk bilincini pekiştirir. Müslümanların bir araya gelerek kardeşlik ve birlik duygularını güçlendirir. Bayram namazı, bayramın resmen başladığını simgeler. Ramazan Bayramı'nda oruç tutmanın ve ibadetlerin ardından gelen bayram namazı, manevi arınma ve bağışlanma duygusunu artırır. Sonrasında yapılan bayramlaşma, yardımlaşma ve dayanışma duygularını pekiştirir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, İslam dininde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı sabahlarında cemaatle kılınan özel bir namazdır. Bayram namazı iki rekattır ve diğer namazlardan farklı olarak fazladan tekbirlerle kılınır. İşte adım adım bayram namazı kılma rehberi:

Niyet : "Niyet ettim Allah rızası için bayram namazını kılmaya, uydum imama."

Birinci Rekat :

İftitah Tekbiri : Eller kaldırılarak "Allahu Ekber" denir ve eller bağlanır.

Sübhaneke Duası : Sübhaneke duası okunur.

Ek Tekbirler : İmamla birlikte üç defa eller kaldırılarak "Allahu Ekber" denir ve her tekbirde eller yana salınır. Üçüncü tekbirde eller bağlanır.

Fatiha ve Zamm-ı Sure : İmam Fatiha suresini ve ardından kısa bir sure okur.

Rükû ve Secde : Normal namazda olduğu gibi rükûa gidilir, ardından iki secde yapılır.

İkinci Rekat :

Fatiha ve Zamm-ı Sure : Kalktıktan sonra imam tekrar Fatiha suresini ve ardından kısa bir sure okur.

Ek Tekbirler : Zamm-ı sureden sonra imamla birlikte üç defa eller kaldırılarak "Allahu Ekber" denir ve her tekbirde eller yana salınır.

Dördüncü Tekbir : Dördüncü tekbirde rükûa gidilir.

Rükû ve Secde : Normal namazda olduğu gibi rükûa gidilir, ardından iki secde yapılır.

Teşehhüd ve Selam : Sonra oturulur, tahiyyat, salli-barik ve Rabbena duaları okunur, ardından önce sağa sonra sola selam verilir.

Bayram namazından sonra genellikle imam bir hutbe verir ve bu hutbede bayramın önemi, yapılacak ibadetler ve Müslümanlar arasındaki dayanışma konularında vaaz eder. Namazın tamamlanmasının ardından cemaat bayramlaşır, birbirlerinin bayramını kutlar. Bayram namazı İslam toplumunda birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin önemli bir ifadesidir.

Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat?

BAYRAM NAMAZI YALNIZ KILINABİLİR Mİ?

Bayram namazının hükmü ve tek başına kılınıp kılınamayacağı konusunda İslam fıkhında farklı görüşler vardır. Bu görüşler mezheplere göre değişiklik gösterir. İşte Hanefî ve Şâfiî mezheplerine göre bayram namazı hakkında önemli bilgiler:

Hanefî Mezhebi :

Hüküm : Bayram namazı, kendilerine cuma namazı farz olan kimselere göre vaciptir.

Cemaat Şartı : Bayram namazının sahih olması için hutbe dışında cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerekir. Bu nedenle bayram namazının cemaatle kılınması şarttır.

Tek Başına Kılma : Herhangi bir sebepten dolayı bayram namazını cemaatle kılamayan kimsenin bunu kaza etmesi gerekmez ve bu kişinin tek başına bayram namazını kılması da gerekmez.

Alternatif İbadet : Bayram namazını camide cemaatle kılamayanların, evlerinde iki veya dört rekât olarak duhâ/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle nafile namaz kılmaları müstehaptır.

Şâfiî Mezhebi :

Hüküm : Bayram namazı sünnettir.

Cemaat Şartı : Bayram namazının bir yerde ve topluca kılınması esastır.

Tek Başına Kılma : Değişik sebeplerle cemaate katılamayanların münferit olarak kılması da caizdir. Buna göre cemaate katılmayan kişiler, kadınlar, çocuklar ve yolcular evlerinde münferiden bayram namazını kılabilirler.

Hutbe : Yalnız başına kılacak kimsenin hutbe okuması şart değildir.

Bayram namazları, oruç ve hac gibi uzun süreli ve yoğun ibadetlerin tamamlanmasının sevinç ve coşkusunu yaşamak üzere hep birlikte cemaatle kılınan ve Müslümanların vahdetini gösteren çok önemli ibadetlerdir. Bu nedenle mümkünse cemaatle kılınması teşvik edilir. Ancak çeşitli sebeplerle cemaatle kılınamıyorsa, mezheplerin görüşlerine göre tek başına da kılınabileceği belirtilmiştir.

Bu bilgiler doğrultusunda, hangi mezhebe tabi olunduğuna göre bayram namazının hükmü ve kılınış şekli değişebilir. Müslümanlar, kendi mezheplerinin görüşlerine uyarak bu önemli ibadeti yerine getirebilirler.

Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat?

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Bayramı Kurban Bayramı Kurban Bayramı Bayram Namazı Bayram Namazı Dini Gündem Eğitim Yaşam Haberler

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini 'Uygunsuz' buldu, öğrenciler törene alınmadı

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini "Uygunsuz" buldu, öğrenciler törene alınmadı

Çiçek Dilligil ve Bora Öztoprak'ın oğulları cinsiyet değiştirmişti! İşte son hali

Çiçek Dilligil ve Bora Öztoprak'ın oğulları cinsiyet değiştirmişti! İşte son hali

Görüntü infial yarattı! Cumhurbaşkanlığından Suriyelilere para dağıtıldığı iddiasına yalanlama

Görüntü infial yarattı! Cumhurbaşkanlığından Suriyelilere para dağıtıldığı iddiasına yalanlama

Bakmadan Geçme

Kızıldeniz'de tansiyon tavan! İsrail'e giden dev gemiyi füzelerle imha ettiler

Kızıldeniz'de tansiyon tavan! İsrail'e giden dev gemiyi füzelerle imha ettiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title