Haberi Paylaş

Şap hastalığı hızla yayılıyor! Zonguldak'ta 215 köy karantinaya alındı

Güncel Haberler

Zonguldak'ta 215 köy hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle karantina altına alındı. Ekipler, hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Zonguldak'ta Ereğli, Alaplı, Kozlu, Gökçebey ilçeleri ve merkeze bağlı köylerde ahır ve ağıllarda inek, koyun ve keçi gibi hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi.

Devrek ilçesi ise önlem amacıyla kapsama alınarak toplam 215 köy karantina altına alındı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışması başlattı.

Şap hastalığı hızla yayılıyor! Zonguldak'ta 215 köy karantinaya alındı

Öte yandan Şap Enstitüsü Müdür Vekili Ertan Ağtürk, 8 Mart'ta Türkiye'de görülen şap hastalığının yeni varyantı 'SAT-2 serotipi'ne ilişkin yapılan çalışmaları anlattı. Ağtürk, hastalığın yüksek ateşte seyreden, ağız, meme ve ayaklarda yaralarla birlikte devam eden, besi hayvanlarında et verim kaybına; süt ve süt hayvanlarında süt kaybına sebep olduğunu söyledi.

Ağtürk, hastalığın çok ağır seyrettiği de olduğunu kaydederek, "Besi hayvancılığı yapanlarda besinlerin geriye vurmasına sebep oluyor; kasaplık hayvanlarda et veriminin düşmesine; süt ve damızlık olarak yetiştirilen hayvanlarda gebe kalma olasılığı azalıyor ve süt verimi düşüyor. Bu da çiftçilerimizin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bundan dolayı da çiftçilerimizin aşılamaya önem vermeleri, özellikle enstitümüz tarafından üretilen şap aşısını yapmaları gerekiyor, bunu ihmal etmemeleri gerekiyor" dedi.

Ağtürk, şah hastalığı ile mücadelenin 'hastalık bulaşmadan önce' ve 'bulaştıktan sonra' diye ikiye ayrılarak yapıldığını kaydederek, "Hasta olmadan önce kesinlikle aşıları yaptırmalarını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.

Ağtürk, kurban hayvanları sahaya sürülene kadar hastalığı bertaraf etmiş olacaklarını belirterek, "Kurban için problem olmamasını göz önüne alarak karantina tedbirleri koyduk. Hastalık hayvandan hayvana bulaşıyor, kesinlikle insandan insana bulaşmıyor. Şu ana kadar insanda şapla ilgili bir hastalık görülmemiştir. Bizim aşı üretim kapasitemize baktığımızda 20 Nisan'a kadar ülkemizdeki hayvanların aşılanmış olacağını düşünüyorum.

Evcil veya yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir hastalıktır. Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığınca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın mortalitesi düşük olmasına karşın yüksek morbiditeye sahiptir. Bu şu anlama gelir: Öldürücü olmamakla birlikte sürü içerisinde veya bölgede hızla yayılır. Her ne kadar zoonoz kabul edilse de insanlara bulaşma oldukça nadirdir.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Zonguldak Ereğli Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

El hafiz Hafiz:

Size demiştim artık bu dünyada keyif beklemeyin

Cevap Yaz10Yayından Kaldır
Rahim Çalış :

ALLAH ŞİMDİDE HAYVANLARINI ELİMİZDEN ALIYOR TAMAM İLİMLE EĞİTİMLE ÜLKEYİ KURTARICAZ LAKİN BENCE ALLAH YOLUNA GİRMEK HER ZAMAN İYİDİR ALLAH ZATEN YARDIM EDER KULLARINA ZULÜM ETMEZ AMA İYİCE MÜSLÜMANLIKTAN UZAKLAŞTIK PARA HIRSINA DÜŞTÜK

Cevap Yaz28Yayından Kaldır
Aytekin:

İnsanları asiladilar yetmedi. Şimdi hayvanlara geldi sıra. Birilerinin memleketi ve dünyayı tekdüze ve yapay bir hale getirmesini sadece izliyoruz...

Cevap Yaz10Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title