Haberi Paylaş

Uluslararası Sergi Sona Erdi

Uluslararası Sergi Sona Erdi

Güncel Haberler

Güney Kore'nin Yeosu şehrinde 8 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Expo 2012 Uluslararası Sergisi başarıyla tamamlandı.

GÜNEY KORE'DE EN ÇOK İLGİ GÖRE ÜLKE TÜRKİYE'NİN ETKİNLİKLERİ, 1,5 MİLYONU AŞKIN ZİYARETÇİYİ BÜYÜLEDİ

Güney Kore'nin Yeosu şehrinde 12 Mayıs'ta başlayan ve 8 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Expo 2012 Uluslararası Sergisi başarıyla tamamlandı. Tasarım, uygulama, işletme, tanıtım ve kültürel etkinlikleri İkon Events tarafından gerçekleştirilen Türkiye pavyonu Expo Sergisinde en çok ziyaretçiyi ağırlayan pavyon oldu. Çağdaş ve geleneksel sanatlar, ilgi çekici sergiler, konserler, gösteriler ve Türk mutfağının da yer aldığı çok zengin bir içeriğe sahip olan Türkiye etkinlikleri, 1,5 milyonu aşkın ziyaretçinin beğenisini kazandı.

"Yaşayan Okyanuslar ve Kıyılar: Kaynak Çeşitliliği ve Sürdürülebilirlik" temasıyla 12 Mayıs – 12 Ağustos tarihleri arasında Güney Kore'nin Yeosu şehrinde düzenlenen Expo 2012 Yeosu Uluslararası Sergisi'ni 8 milyon kişi ziyaret etti. Organizasyonun en fazla ilgi gören ülkesi ise Türkiye oldu. İkon Events'in gerçekleştirdiği Türkiye pavyonu ve etkinlikleri 1 milyon 520 bin 258 katılımcıyı ağırladı.

Ziyaretçiler Anadolu Ateşi gösterisi, Simay Bülbül defilesi, Dolapdere Big Gang, Gypsy All Stars, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Birimi, Dolunay Obruk Jazz Quintet konserleri ve Water Drums gösterisinin yanı sıra alanlarında başarılı sanatçıların 'Ebru', 'Çini', 'Hat' ve 'Minyatür' performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadılar.

Türkiye pavyonunun en çok ilgiyi çeken bölümlerinden birisi de Türk mutfağı oldu. 250 metrekare alana kurulan Türk mutfağında, geleneksel yemek ve tatlılar ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Türkiye Kültür Otobüsü, Güney Kore'yi dolaştı

21 Haziran'da Türkiye Milli Günü özel etkinlikleri düzenlenirken, Türkiye Kültür Otobüsü de bütün Güney Kore şehirlerini dolaştı. Organizasyon, Türkiye için cazip fırsatlara da zemin hazırladı.

Fuarda, Türkiye'nin deniz zenginliği ve kültürü etkileyici sergiler ve belgesellerle anlatıldı. "Piri Reis Haritası", "Marmaray ve Yenikapı Kazıları", "Türkiye'nin Sualtı Zenginlikleri", "Haliç'in Dönüşümü", "Leb-i Derya Yalılar", "Bir Balığın Gözünden İstanbul", "Doktor Balıklar" belgeselleri, dokunmatik ekranlarda "Türkiye'nin Deniz Yaşamı ve Kıyıları" sunumları, "Karadeniz Eğitim Kutusu" uygulaması, "Kore – Türkiye İlişkileri" sergisi de yoğun ilgi gördü.

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden 30, Topkapı Sarayı'ndan 35, Türk-İslam Eserleri Müzesi'nden 30 ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden 10 eserin yer aldığı Anadolu medeniyetlerini kronolojik olarak tanıtan sergi, 30 Nisan - 30 Temmuz arası Seoul'deki Kore Milli Müzesi'nde Anadolu kültürünü ziyaretçilerle buluşturdu.

Türkiye'den Çağdaş Sanat Kore'de Uluslararası Sanatseverlerle buluşuyor

Türkiye'nin ilk ve tek çağdaş sanat fuarı 'Contemporary Istanbul' tarafından düzenlenecek olan Türk Çağdaş Sanat Sergisi'nde 45 Türk genç çağdaş sanatçı olmak üzere, toplamda 54 sanatçının 98 eseri yer alacak. Güney Kore'nin başkenti Seul'de 5-26 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan "Encounters: Turkish Contemporary Art in Korea (Karşılaşmalar: Türk Çağdaş Sanatı Kore'de)" adlı sergide başarılı genç sanatçıların yanı sıra dünya çapında saygınlığa sahip Türk sanatçıların da eserleri, ilk açılışını bu sergi ile yapacak ve Seoul'ün 5.600 m2 ile en büyük kişisel sanat merkezi yatırımı olan ARA ART'da yer alacak.

Türkiye'nin tanıtımına çok güçlü katkı sağladık

İkon Events Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, organizasyonu başarıyla tamamlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

"Güney Kore'de Türkiye'nin zengin geçmişini, derin kültürünü ve çağdaş yüzünü tüm Uzak Doğuya yansıtmaya çalıştık. Organizasyon boyunca en fazla ziyaretçiyi Türkiye pavyonunun ağırlaması, hedefimize ulaştığımızı ve başarılı olduğumuzu kanıtlıyor. İkon Events olarak bu alandaki deneyim ve birikimimizle, Türkiye'nin tanıtımına çok güçlü katkı sağlamak, bizim için en başta gelen hedef oldu. Türkiye'nin gelecekteki Expo'lara daha fazla önem vermesi, asgari 2-3 yıl önceden hazırlıklarına başlaması ve kısıtlı Expo süresinden azami verimi almak için planlamasını hızla yapması gerektiğine inanıyorum. Dünyada önemi artan Türkiye'nin bu büyüklüğünü Expo'lara taşıması ve önde gelen ülkelerin arasında yerini alması gerekir."

Bültenler / Güncel

Simay Bülbül Güney Kore Türkiye Konya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title