Haberler

Tekirdağ Trakya Platformu Sözcüsü Polat Trakya Insanını Bekleyen Bir Felaket Var

Abone Ol

Trakya Platformu Sözcüsü Polat Trakya insanını bekleyen bir felaket varTRAKYA Platformu Tekirdağ İl Yürütme Kurulu Sözcüsü Dr. Cemal Polat, Tekirdağ'da kaya gazı sondaj çalışması yapıldığını belirterek, Trakya kaya gazı anlamında zengin bir bölgedir.

Trakya Platformu Sözcüsü Polat Trakya insanını bekleyen bir felaket var

TRAKYA Platformu Tekirdağ İl Yürütme Kurulu Sözcüsü Dr. Cemal Polat, Tekirdağ'da kaya gazı sondaj çalışması yapıldığını belirterek, Trakya kaya gazı anlamında zengin bir bölgedir. Ancak bu gazın çıkartılması için parçalanması gerekiyor. Trakya bölgesi, deprem bölgesi olduğu için bu taşların kırılması fay hatlarının kırılması demektir. Depremin daha şiddetli bir şekilde oluşmasını tetiklemektir dedi.

Trakya Platformu 3'üncü Genel Kurulu, Tekirdağ'ın Ergene İlçesi'ne bağlı Ulaş Mahallesi'ndeki belediye düğün salonunda gerçekleştirildi. Genel kurula, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Ergene Belediyesi Başkan vekili Yüksel Baydarlı, Trakya Üniversitesi eski Rektörü Prof Dr. Osman İnci, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Dogan Kantarcı ile Trakya platformu Edirne, Kırklareli, Tekirdağ il yürütme kurulu üyeleri katıldı.

Trakya Platformu Tekirdağ İl Yürütme Kurulu Sözcüsü ve Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Cemal Polat, Trakya insanını çevre felaketi beklediğini belirterek, 'Trakya insanını bekleyen bir felaket var. Özellikle son günlerde Tekirdağ bölgesinde Norveç ve Kanada firmalarının iki tana sondaj çalışması yaptığını öğrendik. Bunlar yasal olarak izin alınmadan yapılan sondajlar ve kaya gazı ölçüm tespit çalışmalarıymış. Büyükşehir belediyesine gelen bir talep var. Bize de Büyükşehir belediyesi bize ulaştı. Trakya kaya gazı anlamında zengin. Ama kaya gazının özellikle yaratacağı çevre boyutunu felaketini göz önünde tutmamızda yarar vardır. Bugün kaya gazı dediğimiz gaz oda bir doğalgazdır. Doğalgaz gibi üst katmanlarda değil taşların altındaki derin katmanlarda biriken gazların açığa çıkartılması için 640 küsur tane kimyasal madde kullanılarak bu taşlarının parçalanması ve ondan sonra bu gazın çıkartılması gerekmektedir. Bu ne demektir Bir Trakya bölgesi depremi bölgesi olduğu için bu taşların kırılması fay hatlarının kırılması demektir. Depremin daha şiddetli bir şekilde oluşmasını tetiklemektir. İkinci bir olay 640 küsur tane kimyasal kullanılacak. Bu kimyasallar toprak ve havanın zehirlenmesi ve burada yaşayan canlı yaşamın yok olması anlamına gelir. Bu yüzden Amerika'da kaya gazı çalışmaları çevre örgütlerinin mücadelesi sonucu durmuş vaziyettedir. Ama hikmetse bizim ülkemizde bakanlık bu bölgede yaşan insanlarımızın ve geleceğimizin özellikle ve özellikle tarımsal faaliyetlerin en yoğun olduğu en zengin bölgeyi gözden çıkarmalarını anlamıyoruz. Buna anlam veremiyoruz. Biran önce yetkililerin siyasi otoritelerinin bu konuda görüşlerini gözden geçirmelerini bekliyoruz. İğneada Nükleer santralinin ölüm tehdini yanı sıra birde kömür santrallerinin saçacağı zehir ile yüz yüzeyiz.Kısaca bir taraftan nükleer radyasyon bir taraftan zehir kuşatılacağız.Dolayısıyla ormanımızı,suyumuzu, meramızı ve çocuklarımızı kurtarmak için mücadelemizi devam edecektirö dedi.

ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ BAŞKANI DURMAZ 'İNANCIMIZI KAYBETTİKö

Trakya Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Doğan Durmaz, Ergene Nehri'nin halen kirli aktığını hatırlatarak, şunları söyledi 'Ergene Nehri'nin hali malum. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 06 Haziran 2016 yılında Kırklareli'ndeki açıklamasında Ergene Nehri'nin 2017 yılında temiz akacağını söylerken, geçen hafta Edirne'deki açılışta nehrin 2019 yılında temiz akacağını açıkladı. Ancak artık biz, size olan inancımızı kaybettik. Bu konuda kamuoyunda oluşan baskı nedeniyle Ergene Derin Deşarj A.Ş.?nin genel müdürü geçen haftalarda bir açıklama yapmak durumunda kaldı. Ergene'nin korunması için başlatılan çalışmaların sürdüğünü, ergene havzası koruma eylem planı kapsamındaki çalışmaların yüzde sekseninin tamamlandığını söyledi. Ancak biz en büyük OSB olan Velimeşe OSB'nin sağlık mahallesindeki arıtma inşaatının durduğunu biliyoruz. OSB'lerin içinden atık suyu arıtmalara taşıyacak kanalların veya boruların yapımına daha başlanmadı. Bu şartlarda 2019 hedefinin çok gerçekçi olmadığını düşünüyoruzö Toplantı, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Trakya Bölgesi Cemal Polat Kırklareli Tekirdağ Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Gelinim Mutfakta CANLI YAYIN | 8 Aralık Gelinim Mutfakta İZLE! Gelinim Mutfakta yeni bölüm CANLI İZLE! Hafta sonu yağmur var mı? 9-10 ARALIK HAVA DURUMU! Bu hafta sonu yağmur yağacak mı? İstanbul vapur seferleri iptal mi? 8 Aralık hangi İstanbul vapur seferleri iptal edildi? DOLAR NE KADAR? 1 Dolar ne kadar, Dolar kaç TL? Canlı Döviz Kuru! YARGITAY KARAR ARAMA EKRANI | Yargıtay kararı nasıl araştırılır, nereden bulunur? Yargıtay dosya içeriğini nasıl öğrenebilirim? Benzine indirim ne zaman gelecek? 8 ARALIK AKARYAKIT FİYATLARI! Akaryakıta indirim ne zaman? Kızılcık Şerbeti full HD bölüm izle! Kızılcık Şerbeti 42. bölüm tek parça izle! Kızılcık Şerbeti son bölüm neler oldu? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 8 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! İDO SEFERLERİ İPTAL Mİ? Bugün (8 Aralık) İDO vapur seferleri iptal oldu mu, hangi hatlar çalışıyor? Hudutsuz Sevda YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Hudutsuz Sevda yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Açıköğretim sınavları ne zaman? AÖF SINAV TARİHLERİ! CUMA MESAJLARI 2023: Whatsapp, Facebook en iyi Cuma mesajları! En güzel, kısa, anlamlı Cuma mesajları! Bu hafta sonu yağmur var mı? 8-9-10 Aralık yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? Hafta sonu hava durumu! Cübbeli Ahmet Hocanın mesleği nedir, ne iş yapar? Mahmut Ünlü kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor, mesleği ne? Benzine indirim var mı? Akaryakıta indirim gelecek mi?
title