Haberler

Son Dakika! MSB'den "TSK kimyasal silah kullanıyor" iddiasına yanıt: Bu tür mühimmatlar envanterimizde bulunmamaktadır

Güncelleme:

Son dakika! Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı katıldığı canlı yayında TSK'nın girdiği çatışmalarda kimyasal silah kullandığını iddia etti. Fincancı'nın yaptığı açıklama büyük tepki çekerken, MSB'den iddialara yanıt geldi. Açıklamada, "Bu tür mühimmat TSK envanterinde bulunmamaktadır. Dezenformasyon çabaları çökme noktasına gelen ve ahlak dışı yollarla çıkış arayan terör örgütünün beyhude çırpınışlarıdır" denildi.

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, katıldığı bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni 'kimyasal silah' kullanmakla suçladı. Teröristlerin cansız bedenlerini incelediğini söyleyen Fincancı, "Daha önce de incelemiştim. Sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan birisi kullanılmış durumda. Çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz" diyerek skandal iddialarda bulundu.

TEPKİ ÇEKTİ

Söz konusu söylem büyük tepki çekti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, zehir zemberek sözlerle Fincancı'ya tepki gösterdi.

"BEYHUDE ÇIRPINIŞLARDIR"

Milli Savunma Bakanlığı'ndan gündem yaratan iddialara yanıt geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Mehmetçiğin son derece onurlu ve şeffaf bir şekilde sürdürdüğü terörle mücadeleyi lekelemek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarısına gölge düşürmek isteyen çevrelerce periyodik bir şekilde gündeme getirilen "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından "kimyasal silah" kullanıldığına" yönelik iddialar tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Daha önce defalarca açıklandığı gibi Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalarca yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır." denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; bugüne kadar komşularımızın ve tüm dünyanın gözü önünde icra ettiği bütün harekât ve operasyonlarda uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız kapsamında; sadece teröristleri hedef almakta, sivillerin, tarihî, dinî ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için azami dikkat ve hassasiyet göstermektedir. Tüm bu dezenformasyon çabaları Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kararlı mücadelesi sonucu çökme noktasına gelen ve bulunduğu zor durumdan kurtulmak için yalan ve ahlak dışı yollarla çıkış arayışında olan terör örgütü ve müzahirlerinin beyhude çırpınışlarıdır. Teröristler için adalete teslim olmaktan başka çare yoktur. Türk Silahlı Kuvvetleri terörle mücadelesini en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İşte o açıklama:

Son Dakika! MSB'den 'TSK kimyasal silah kullanıyor' iddiasına yanıt: Bu tür mühimmatlar envanterimizde bulunmamaktadır

Gözde Nur Bayar
Haberler.com - Güncel

Milli Savunma Bakanlığı Türk Tabipleri Birliği Şebnem Korur Fincancı TSK Haberler Son Dakika

İstanbul'da pastanede silahlı çatışma: 3 ölü, 5 yaralı

İstanbul'da pastanede silahlı çatışma: 3 ölü, 5 yaralı

O anlar kamerada! Okuldaki mezuniyet kutlamasında helyum gazlı balon patladı

O anlar kamerada! Okuldaki mezuniyet kutlamasında helyum gazlı balon patladı

Ayhan Bora Kaplan: Bir tanem sözü yanlışlıkla ağzımdan çıktı

Ayhan Bora Kaplan: Bir tanem sözü yanlışlıkla ağzımdan çıktı

Çok sayıda kente ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Camlar kırıldı, vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı

Çok sayıda kente ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Camlar kırıldı, vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı

500

Yorumlar (32)

Murat Kılıç:

TSK bu milletin kırmızı çizgisidir. Bu ülkede bunlara haddini bildirecek savcı yok mu.

295
15
yanıtYanıtla
Cool Black:

Bize verdikleri sadece g3 mermisiydi. Ben genelkurmay başkanlığımızın yerine olsam çağırırım bu kadını, tarafsız yabancı bir ekip çağırıp gel beraber inceleyip çıkalım canlı yayına sonucu beraber açıklayalım derim

227
7
yanıtYanıtla
MEHMETCİK:

NEDEN LEŞLERİ İNCELEME GEREKSİNİMDE BULUNMUS ACABA BU VATANDAŞ O KISMI İYİCE BİR ANLATSIN DA ANLAYALIM BİZDE

188
28
yanıtYanıtla
Demir Acer :

TSK ya karsi HERKEZ haddini bilecek HIC kimsen vatanimizi koruyan MEHMETCIKLERIMIZE asilsiz iddaalarda bulunamaz, sozu gecen kadinin derhal yargilnmasi lazim

183
26
yanıtYanıtla
Demir Acer :

mucahit ve selim, bakiyorum bir yerlerden kuyruk acisiniz var, sizide anliyorum korkmayin o kadarfakat sunu bilin akepe elbette bir gun gidici fakat TSK ilelebet kalici

yanıt8
yanıt2
Demir Acer :

akepe elbet bir gun gidici TSK ilelebet var olalacak bir kurum sizlerde bunu kafaniza sokun

yanıt4
yanıt2
Dogukann:

Doktorların işi ilim ve bilimle uğraşmak mı yoksa teröristlerin savunuculuğunu yapmak mı..

181
24
yanıtYanıtla
AHMT OZTRK:

Nasıl bir anlayış bunlarınki bir Yunanca daha bir yunanlı gibi hareket eden bir anlayış. Birde bu zat devletten maaş alıyor. Aklım almıyor. Ya işbirlikçileri çok var bu kadının ki yasal işlem bile yapılmıyor.

155
25
yanıtYanıtla
rap düelloları:

Derhal diploması iptal edilip meslekten men edilmeli...

yanıt49
yanıt4
Dogukann:

Ayrıca bölge ülkelerimizin çoğunluğunun elinde kimyasal silah varken, Türkiye gibi tarihi bir geçmişi olan bir ülkenin kimyasal ve nükleer silah sahibi olmaması çok büyük bir eksikliktir. İllaki kullanılsın demiyorum ama caydırıcı bir unsur olarak muhakkak sahip olmalıyız.

149
16
yanıtYanıtla
Tüm 32 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title