Son dakika! Hablemitoğlu suikastının kilit ismi Nuri Gökhan Bozkır, MİT tarafından Ankara Emniyeti'ne teslim edildi - Haberler
Haberi Paylaş

Son dakika! Hablemitoğlu suikastının kilit ismi Nuri Gökhan Bozkır, MİT tarafından Ankara Emniyeti'ne teslim edildi

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

Son dakika! FETÖ'nün devlet içerisindeki kadrolaşma çalışmalarını ele alan "Köstebek" adlı kitabını yayınlayamadan 18 Aralık 2002'de öldürülen Necip Hablemitoğlu suikastının zanlılarından, "Kırmızı Bülten" ile aranan Nuri Gökhan Bozkır, MİT tarafından Ankara Emniyeti'ne teslim edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün katıldığı canlı yayında "Hablemitoğlu cinayetinin zanlısı ülkemiz yargısına hesap veriyor" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı canlı yayında 2002 yılında suikaste kurban giden tarihçi Necip Hablemitoğlu cinayetine ilişkin kritik bir bilgiyi kamuoyuyla ilk kez paylaşmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın MİT tarafından Ukrayna'da bulunduğunu ve Türkiye'ye getirildiğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın akşam yaptığı açıklamanın ardından MİT'ten son dakika geçilen açıklamada, "Hakkında Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma' ve Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nce 'Suç İşlemek Amacıyla Kurulan Örgüte Üye Olma - Tasarlayarak Öldürme' suçlarından yakalama kaydı bulunan Nuri Gökhan Bozkır, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 08 Eylül 2015'te yakalanan ve içinde bomba yapımında kullanılan mühimmat bulunan 'Soğan Tırları' soruşturması kapsamında hapis cezası alacağını anlaması üzerine Ukrayna'ya kaçmıştı" denildi.

Hablemitoğlu suikastının kilit ismi Nuri Gökhan Bozkır, MİT tarafından Ankara Emniyeti'ne teslim edildi

Ukrayna'da bulunduğu dönemde Türkiye'ye iade edilmesine ilişkin süreç devam ederken FETÖ medya organlarında da yayınlanan röportajlarında; FETÖ söylemlerini kullanarak Türkiye, Türk devlet kurumları ve devlet büyükleri aleyhine asılsız iddialarda bulunan Nuri Gökhan Bozkır'ın Ukrayna makamlarına yaptığı iltica talepleri reddedilmişti.

Nuri Gökhan Bozkır, adli işlemleri gerçekleştirilmek üzere MİT tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam katıldığı canlı yayında suikastın kilit isminin Türk yargısına hesap verdiğini duyurmasının ardından Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu'ndan dikkat çeken bir paylaşım gelmişti. Şengül Hablemitoğlu yaptığı açıklamada "Biz canımızdan olup, hayal bile edemeyeceğiniz zor bir 20 yılı tamamladık. Adalete, devlete inancımızı ve güvenimizi kaybettik. Ayrıca ne ailemize, ne avukatımıza iletilen herhangi bir şey yok. Süreci, yaşadıklarımızı bilemezsiniz" ifadelerine yer vermişti.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Fetullahçı Terör Örgütü, Kırmızı Bülten, Aralık, Ankara, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

UğuR DURAN:

Bu haberin üzerine çok yorum yapılır ama buna 500 değil 5000 karakter yetmez.

Ali Bozkurt:

Ha ha ah nereye hesap veriyor dedi reis Türk adaleti kaldımıki adalet hesap sorsun ?

OKUR:

istersen bi deneme yap bakalım adalet kaldımı kalmadımı öğrenirsin

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title