Haberler

Sarıkamış Şehitleri Anılıyor

Erzincan'da, Sarıkamış Harekatı'nda şehit olanları anmak amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Erzincan'da, Sarıkamış Harekatı'nda şehit olanları anmak amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Burak Mumcu ve çeşitli kurumların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş, Sarıkamış Harekatı'nın 102. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde kentte düzenlenen yürüyüşe katılmak için 13 Şubat Şehir Stadyumu önünde toplandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonuyla bir araya gelen gruptakiler, ellerinde Türk bayraklarıyla Ordu Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Vatan sana canım feda" şeklinde sloganlar atan grup, daha sonra meydanda Sarıkamış Harekatı'nda şehit olan 90 bin Mehmetçik için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu.

Etkinlikte Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından konuşma yapan Vali Arslantaş, Sarıkamış Harekatı hakkında şu bilgileri verdi:

"3. Ordu'nun 'Sarıkamış Meydan Muharebesi ve Çevirme Harekatı' olarak tarihe geçen Doğu Cephesi, 1. Dünya Savaşında ilk açılan ve elemle kapanan bir cephedir. 22 Aralık 1914 - 5 Ocak 1915 arasında, iki haftada sonuçlanan Sarıkamış Meydan Muharebesi'nde 90 bin şehit verdik. Sivil kaybımızı öğrenmek ise hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. 5 Ocak'ta savaş bittiğinde 7 bin 200 esir verilmiştir. Bu sayı Kafkas Cephesi boyunca 15 bin olmuştur. Sadece Erzurum önünde 16 Şubat 1916'da 6 bin asker esir verdik. Yusuf Akçura Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin Harp Tarihi Encümenliği için hazırladığı Rusya'daki Türk esirlerin miktarı konusundaki raporda 20-30 bini Kuzey Kafkasya'da, 30 bini de Rusya'nın diğer yerlerinde olmak üzere 60 bin Türk esiri olduğunu belirtmiştir."

Söz konusu dönemde Türk halkının infaz edildiğini belirten Arslantaş, "Osmanlı çekilip Ruslar geri gelince yerli halkı '36 yıl boyunca tabyalarımızda Rus ekmeği yediniz. Osmanlı'nın askeri gelince onlara alkış tuttunuz' diyerek Kars, Ardahan, Batum ve daha sonra Erzurum ile Erzincan gibi Anadolu'da işgal ettikleri yerlerden 12-85 yaş arası erkek nüfusu Sibirya'ya tehcire uğratmışlardır. Halkımız Ruslar tarafından vatan haini muamelesi görerek yargısız infaz edilerek katledilmiştir." dedi.

Duygulanan Vali Arslantaş, konuşmasını sürdüremedi

Konuşmakta güçle çeken Arslantaş, "Sarıkamış harekatında esir düşen Türk halkına yapılan zulme psikolojim daha fazla dayanmıyor. Hepsinin ruhu şad olsun." diyerek konuşmasını tamamladı.

Belediye Başkanı Başsoy da atalarını anmak için bir araya geldiklerini ifade ederek, "Ne mutlu bizlere ki çok çok büyük bir ecdadın torunları olarak bugün buradayız. Bu ülke asırlardan beri bağımsızlığını hiç kimseye kaptırmamıştır. İlelebet bağımsız bir devlet olarak kalmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın." dedi.

Gruptakiler, konuşmaların ardından dağıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Cemalettin Başsoy Serdar Savaş Sarıkamış Erzincan Politika Güncel Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

title