Samatya Cinayeti Sanığına Müebbet Hapis... - Haberler
Haberi Paylaş

Samatya Cinayeti Sanığına Müebbet Hapis...

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Samatya Cinayeti Sanığına Müebbet Hapis...

Dha İSTANBUL - (geniş haber) SAMATYA CİNAYETİ SANIĞINA MÜEBBET HAPİS... Samatya'da, Ermeni kökenli Türk vatandaşı 85 yaşındaki Maritsa Küçük'ü öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Murat Nazaryan, Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Dha İSTANBUL - (geniş haber) SAMATYA CİNAYETİ SANIĞINA MÜEBBET HAPİS...

Samatya'da, Ermeni kökenli Türk vatandaşı 85 yaşındaki Maritsa Küçük'ü öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Murat Nazaryan, Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Haber Özden ATİK - Kamera Serpil KIRKESER İstanbul DHA

Samatya'da, 3 yıl önce Ermeni kökenli Türk vatandaşı 85 yaşındaki Maritsa Küçük'ü 12 yerinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Ermeni kökenli Türk vatandaşı Murat Nazaryan, Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 21. celseye, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanık Murat Nazaryan getirilirken, şikayetçiler Bayizar Midilli, Zadik Küçük ve Yaşar Küçük du duruşmaya katıldı.

Şikayetçi avukatı Eren Keskin, önceki beyanlarını tekrar ettiğini söyledi. Sanık avukatı Süheyla Gül ise Dosyada birçok eksiklikler vardır. Deliller yeterince toplanmamıştır. Özellikle maktülün kızı, maktülün evin kapısını sürekli kapalı tuttuğunu, anahtarın içeride kapıyı kilitler şekilde bulunduğunu beyan etmiştir. Dolayısıyla, müvekkilimin zaten fiilen eve girmesi mümkün değildir. Bu suçla ilgili olarak herhangi bir hırsızlık, tecavüz kastıyla yapıldığına dair delil de yoktur. Bu eylem, kin, nefret ve intikam amacıyla yapılmış bir eylemdir. Müvekkilimizin bu suçu işlediğine dair kesin ve yeterli bir delil yoktur. Bu nedenle müvekkilimin beraatine karar verilsin ve tahliye edilsin. Mahkeme aksi görüşteyse, lehine olan hükümler uygulansın dedi.

BERAATİMİ İSTİYORUM

Sanık Murat Nazaryan ise son savunmasında, Ben bugüne kadar hiçkimseyle kavga etmiş insan değilim. Oysa ki cinayetle suçlanıyorum. İsnat edilen suçu işlemedim. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum dedi.

BEDEN VEYA RUH BAKIMINDAN KENDİSİNİ SAVUNAMAYACAK KİŞİYE KARŞI KASTEN ÖLDÜRME

Duruşma sonunda kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Murat Nazaryan hakkında, maktül Maritsa Küçük'ü Canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan dava açıldığını hatırlattı. Ancak toplanan deliller, dosya kapsamı, Adli Tıp Kurumu raporu ve maktülün nüfus kaydı dikkate alınarak, sanığın eyleminin, Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme suçunu oluşturduğu ifade edildi.

MÜEBBET HAPİS CEZASI

Bu nedenle, sanığı önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, yargılama sürecindeki davranışlarını lehine takdir ederek sanığın müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, Konut dokunulmazlığını ihlal suçundan, kastın yoğunluğunu ve yargılama sürecindeki davranışlarını lehine takdir ederek sanığa 10 ay hapis cezası verdi.

MEÇHUL ŞÜPHELİLER HAKKINDA SAVCILIĞA İHBARDA BULUNULMASINA...

Mahkeme ayrıca, suça katıldığı muhtemel olan meçhul şüpheliler hakkında da, Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme ve Konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından, sanığın hükmü kesinleştiğinde, gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti.

ÖLENİN KIZINDAN SANIĞA TEPKİ AĞZINI AÇMADIN, OLDU MU ŞİMDİ BÖYLE

Kararı duyunca sanığa tepki gösteren ölen Maritsa Küçük'ün kızı Bayizar Midilli, Ağzını açmadın, oldu mu Allah kahretsin seni! Biz şimdi ne yapacağız Oldu mu şimdi böyle Hepsi kaldı üstüne! diye bağırdı.

Bayizar Midilli'nin sinir krizi geçirdiğini gören Mahkeme Başkanı Erol Ceylan, Biz elimizden geleni yaptık dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTILAR

Duruşma sonrası Maritsa Küçük'ün yakınları ile avukat Eren Keskin adliye önünde açıklama yaptı.

Eren Keskin, davayı başından beri takip ettiklerini belirterek, davanın nefret cinayeti olduğunu söylediklerini vurguladı. Avukat Keskin, dosya ile delilleri kendilerinin topladığını ifade ederek, sanığın konuşmadığını, olayda tek sanığın olmadığını söyledi.

Taleplerinin reddedildiğini dile getiren Avukat Keskin, Bu dava bitmedi. Bu davanın takipçisi olacağız dedi.

Maritsa Küçük'ün kızı Bayizar Midilli ise Bu cinayet aydınlatılsın. Bunun üzerine yıktılar, o da konuşmadı. Ağzını niye kilitledi, bilmiyorum. Böyle bitmemeli. Eren Hanım'ın dediklerine katılıyorum. Bu ırkçılık olabilir. Benim anamı öldürüyor, her tarafını kesiyor. Biz ne yaptık onlara Tamam ceza aldı. Ama hiçbir şey, onun ceza alması, bizim anamızı geri getiremez. Ama yeter, bunun suçluları çıksın. Ailece bizi mahvettiler diye konuştu.

İDDİANAME...

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, Samatya'da ikamet eden annesi Maritsa Küçük'e 28 Aralık 2012 tarihinde telefonla ulaşamayan Bayizar Midilli, kardeşi Zadik Küçük'ü arayarak annesinin evine gitmesini söyledi. Kısa bir süre sonra eve gelip kendi anahtarıyla kapıyı açarak içeri giren Zadik Küçük, hemen kapının arkasında annesinin çıplak cesediyle karşılaştı. Otopside, Maritsa Küçük'ün boğazının kesildiği ve 12 yerinden bıçaklandığı, yüz kemiklerinin kırıldığı ve beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı. Elde edilen görüntülerde, maktule Maritsa Küçük'ün 28 Aralık 2012 saat 14.09'da evinden çıkarak alışverişe gittiği, 15.05'te evine döndüğü, saat 15.18'de ise şüpheli bir kişinin evden çıkarken görüldüğü tespit edildi. Yapılan araştırmada bu kişinin Murat Nazaryan olduğu tespit edildi. Takibe alınan Murat Nazaryan, 4 Mart 2013 tarihinde barındığı pansiyonda yakalandı. Aynı gün yapılan DNA incelemesinde, olay yerinde bulunan bir kan lekesindeki DNA örneğinin Nazaryan'a ait olduğu anlaşıldı.

Sanık Murat Nazaryan hakkında Canavarca hisle cinayet işlemek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyordu.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Murat Nazaryan, Maritsa Küçük, Samatya, Dha, Politika, Güncel, Haberler

title