Haberler

Petkim'in Zeytinlerine, Yenişakran'da Yeni Bir Hayat

Petkim, çevreye yönelik hassasiyetini, Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmayla sürdürdü.

Petkim, çevreye yönelik hassasiyetini, Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmayla sürdürdü. Yaklaşık 40 yıldır Petkim arazisinde bulunan, şirket tarafından bakımları ve budamaları yapılan zeytin ağaçları, Yenişakran'da 2007 yılında tesis edilen Petkim Zeytinliği'ne taşındı.

Star Rafinerisi montaj sahası ve Petkim Limanı geri besleme sahasında kalan yaklaşık 300 ağacın taşıma işlemi için Aralık ayında başlayan hasat dönemi beklenirken, Menemen Orman İşletme Şefliği ekiplerince gerçekleştirilen taşıma operasyonun tüm masrafları SOCAR Türkiye tarafından karşılandı. Zeytin ağaçlarının taşıma işlemlerinin başlatılması için; Aliağa Tarım, Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nden heyet raporu alındı. Taşıma işlemi öncesinde ağaçların üzerindeki zeytinler hasat edilerek, budamaya hazır hale getirildi. Menemen Orman İşletme Şefliği denetiminde budama ve taşımada deneyimli ekipler tarafından budanan ağaçlar, çelik sapanlara bağlanarak yerlerinden çıkarılıp kamyonlara yüklendi. Bu işlemler yapılırken, eşanlı olarak Yenişakran'daki Petkim Zeytinliğindeki ekipler, kepçeler ile ağaçların dikileceği alanlara çukurlar açtı. Çukurlar arasında zeytin ağaçlarının yaşlarına uygun mesafeler bırakılırken, sapanlara bağlı olarak çukurlara yerleştirilen ağaçlar, cansularının verilmesinin ardından yeni hayatlarına merhaba dedi.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, tüm üretim süreçlerinde çevre duyarlılığını bir maliyet unsuru olarak görmediklerini belirterek, günümüz dünyasında bu hassasiyetin "rekabetçi üretim yapısının vazgeçilmez bir unsuru" olduğuna dikkat çekti. Petkim Limanı ve STAR Rafinerisi sahasında yer alan zeytin ağaçlarının 40 yılı aşkın süredir bakım ve hasat işlemlerinin şirket tarafından yapıldığını hatırlatan Sadettin Korkut, yaşanan süreci şöyle özetledi:

"TAŞIMA İŞLEMİ İÇİN İŞ PLANLARIMIZI REVİZE ETTİK"

"Çocuklarımız gibi büyüttüğümüz zeytin ağaçlarımızın kesilmesine gönlümüz razı olamazdı. Taşıma işlemini başlatmak için Aralık ayında hasat döneminin başlamasını beklememiz gerekiyordu. Bu bekleme süresi iş planlarımızda bazı aksamalara neden olmasına rağmen,

bu çalışmayı başlatmak için bölgedeki hafriyat çalışmalarına ilişkin iş planlarımızı revize ettik. Önce zeytinlerimizin hasatlarını tamamladık. Menemen Orman İşletme Şefliği ekipleri tarafından ağaçlar budandı ve taşımaya hazır hale getirildi. Her ağaç, büyük bir titizlikle yerlerinden sökülerek çıkarıldı ve zaman kaybetmeden kamyonlara yüklenerek Yenişakran'daki zeytinlik sahamıza taşındı. Bu zahmetli çalışmada bizden desteklerini esirgemeyen Yenişakran Belediye Başkanı Sayın İbrahim Etem Yorulmaz'a ve Menemen Orman İşletme Şefliği'ne teşekkürü borç biliyoruz. Ülkemizde herkesin, tüm şirketlerin örnek alması gereken bir çalışmayı tamamlamanın huzuru içindeyiz. Bizim için çevre hassasiyeti, ailelerimize gösterdiğimiz hassasiyetten farklı değildir."

EGE ORMAN VAKFI İLE 75 DÖNÜM ORMAN DAHA KURULUYOR

Öte yandan Petkim'in Ege Orman Vakfı ile işbirliği yaparak Yeni Foça'da iki etapta 152 dönüm alanda oluşturduğu Heydar Aliyev Dostluk ve Hatıra Ormanı'nın üçüncü etabı Aşağışakran Köyü ilerlemiş Köyü arasındaki alanda gerçekleştirilecek. Sadettin Korkut, İl Orman Müdürlüğü'nden tahsisi alınan yaklaşık 75 dönüm alanda 12 bin fidanı toprakla buluşturacaklarını belirterek, kamuoyuna açıkladıkları "5 Yılda 500 Dönüm Orman" hedefine mutlaka ulaşacaklarını söyledi. Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ege Orman Vakfı ile birlikte Yeni Foça'da 2009 yılında yanan orman alanında, 2010 ve 2011 yıllarında oluşturduğumuz iki ormanda 152 dönüm alana 22 bin 300 fidan dikmiştik. Bizden sonra farklı şirketlerin de yakın sahalarda ağaçlandırma çalışmaları yaptıklarını mutlulukla gördük. Aşağışakran'da kuracağımız 75 dönümlük yeni ormanımızla birlikte, 227 dönüme ulaşmış olacağız. Önümüzdeki 4 yılda 500 dönüm hedefimize rahatlıkla ulaşacağımızı söyleyebilirim."

"SUÇLAMAK YERİNE, ANLAMAYI VE YOL GÖSTERMEYİ SEÇTİK"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yenişakran Belediye Başkanı İbrahim Etem Yorulmaz ise, Belediye olarak Petkim'e her türlü teknik desteği verdiklerini belirterek, 2007 yılında kurulan ve bu yıl ilk ürünleri alınan Petkim Zeytinliğinin 300 yetişmiş ağaçla birlikte daha da zenginleştiğini vurguladı. Bölgedeki sanayi kuruluşlarının çevreye duyarlı olarak üretimlerini sürdürmelerini istediklerini kaydeden Yorulmaz, "Petkim çalışanları, kendilerine yakışan bir yaklaşımla beldemize Atatürk'ümüzün adını taşıyan 6 bin fidanlık zeytinlik kazandırmıştı. 2007 yılında dikilen ağaçlarımız ilk ürünlerini vermeye başladı. Toplanan zeytinlerin üçte ikisi Aşağı Şakran köyünün tüzel kişiliğine ait. Toplanan ürünler belediyemizce ihale yönetmeliğine uygun olarak satılıyor ve vatandaşımıza hem sağlıklı besin hem de hizmet olarak geri dönüyor. Petkim arazisinden önümüzdeki dönemlerde taşınması planlanan zeytin ağaçları için yer temin etmek için çalışmalarımız devam ediyor. Yenişakran Belediyesi ve Petkim olarak devlet ve özel sektörü bir araya getirmenin keyfini yaşıyoruz. Bu işbirliği ile zeytin ağaçlarını yeniden toprakla buluşturduk. Birilerini suçlamak yerine onları anlamak yol gösterme doğrultusunda devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda üzerimize misyon düşen Petkim tarafından da değerlendirildi. Bölgemizde bu örneklerin çoğalmasını diliyor, Petkim'e yöneticilerine bu ağaçları bölgeye kazandırdıkları için teşekkür ediyorum" dedi.

Aliağa bölgesinde üretim yapan pek çok sanayi kuruluşu olduğunu hatırlatan Başkan Yorulmaz, Petkim'in ve çalışanlarının duyarlılığının tüm şirketlere örnek olmasını diledi. - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Sadettin Korkut Yenişakran Türkiye Petkim Politika Güncel Haberler

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

Bakmadan Geçme

Baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı! Olay nerede oldu? Baba tutuklandı mı? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2024: İstanbul barajlarında son durum nedir? Baraj doluluk oranı yüzde kaç?? Ronalda Türkiye- Portekiz maçında oynayacak mı? Cristiano Ronaldo Türkiye maçında ilk 11 oynayacak mı? TÜRKİYE - PORTEKİZ maçı ne zaman? Türkiye- Portekiz maçı saat kaçta, hangi kanalda? TV YAYIN AKIŞI 22 HAZİRAN: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Temmuz'da emekli maaşı ne kadar olacak, zam var mı? En düşük emekli maaşı kaç TL olacak? Benzine zam var mı? 22 Haziran güncel yakıt fiyatları! Motorin, LPG fiyatları ne kadar oldu? Kaya Sabancı olayı nedir? Kaya Sabancı ile Vedat Aşçı neden kavga etti? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 22 Haziran günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Resmi Gazete bugün (22 Haziran) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi?
Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title