Haberler

Vaka sayılarını patlatan Omicron varyantına karşı ne yapmalı? Bakan Koca, 5 maddede anlattı

Güncelleme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün Omicron varyantıyla ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Bakan Koca, "Ülkemizde baskın hale gelen Omicron varyantı son 10 gün nasıl etki etti? Omicrona karşı ne yapmalı?" diyerek 5 madde saydı. Öte yandan İstanbul'da vaka sayıları, son 10 günde 5 katına çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de baskın hale gelen ve vaka sayısını 40 bine çıkaran Omicron varyantına ilişkin basın açıklaması yaptı. Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Ülkemizde baskın hale gelen Omicron varyantı son 10 gün nasıl etki etti? Omicrona karşı ne yapmalı?" sorulanı cevapladı.

İSTANBUL'DA VAKALAR 5 KAT ARTTI

Basın açıklamasında Bakan Koca, son 10 gündeki vakaların yüzde 52,3'ünün İstanbul kaynaklı olduğunu söyledi. 10 gün içinde İstanbul'da vakalar 5 katına çıksa da hastaneye yatışlarda sadece yüzde 6,2 artış oldu.

BAKAN KOCA'DAN 5 MADDELİK UYARI

Bakan Koca ayrıca Omicron varyantına karşı neler yapılması gerektiğini 5 maddede tek tek sıraladı. O maddeler şu şekilde:

  • Kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda vakit geçirmemeli
  • Her durumda maske kullanımından taviz vermemeli
  • Aşı hatırlatma dozlarını ihmal etmemeli
  • Sosyal mesafeye azami dikkat göstermeliyiz. Omicron varyantının bulaşma hızı dikkate alındığında sosyal mesafeyi 3 metreye kadar artırmalıyız.
  • Hijyen kurallarına her zamankinden çok daha titiz uymalıyız.

İSTANBUL'DA OMİCRON TOPLANTISI YAPILDI

Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'daki durumu değerlendirmek üzere başhekimlerle toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, "İstanbul'da durumu yerinde değerlendirmek üzere tüm başhekimlerimizle toplantı gerçekleştirdik. Alınacak tedbirleri, hastanelerimizin durumunu ve hazırlıkları yerinde ele aldık" dedi.

"VAKA SAYILARINDAKİ ARTIŞ HASTANE YATIŞLARINA YANSIMADI"

Bakan Koca, "Ülkemizde baskın hale gelen Omicron varyantı son 10 gün nasıl etki etti? Omicrona karşı ne yapmalı?" başlıklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizde giderek yaygın hale gelen Omicron varyantı hakkında sizleribilgilendirmek isterim. Takip ettiğiniz üzere ülkemizde son 1 hafta içinde günlük vaka sayılarında önemli bir artış gerçekleşti. Bu artış beklenen bir gelişmedir. Omicron varyantı önceki varyantlara göre çok daha hızlı bulaşmakta ve hızla baskın hale gelmektedir. Bununla birlikte gerek önce tecrübe eden ülkelerde gerekse ülkemizdeki 10 günlük tecrübede vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara benzer oranlarda yansımamaktadır. Bu süreci yakından takip ettiğimizi bilmenizi isterim.

"TÜRKİYE GENELİNDE VAKA SAYILARI İKİ KATINA ÇIKTI"

Son bir haftada ülkemizde görülen günlük vaka sayıları iki kat artmış durumdadır. Son 10 günde vaka sayıları ülke genelinde iki katına çıkmış olmasına rağmen hastaneye yatışlarda %4,6 artış yaşanmıştır. Yoğun bakım ve entübasyonda artış yaşanmamıştır. Son 1 ayda vefat eden vatandaşlarımızdan 60 yaş üzeri olanlar tüm vefatların %87,21'idir. Bununla birlikte vakaların ise %16,81'i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdır. Koruma altına almamız gereken en kritik grup 60 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları olan kişilerdir.

İSTANBUL'DA VAKA SAYILARINDA 5 KATLIK ARTIŞ

Omicron varyantı kaynaklı vaka sayılarındaki artış en çok İstanbul'da gerçekleşti. Daha önce ülke genelinde görülen vakaların %22,4'ü İstanbul'da idi. Son 10 günde ise vakaların %52,3'ü İstanbul kaynaklıdır. Bu durum yakın gelecekte tüm illerimizde yaşanabilecektir. Son 10 gün içinde İstanbul'da vaka sayılarında yaklaşık 5 katlık artış görülmesine rağmen hastaneye yatışlarda %6,2 artış görülmüştür. İstanbulda'da yoğun bakıma yatış ve entübasyonda artış görülmemiştir. Omicron salgının bu hali ile seyretmesi durumunda hastaneye yatışları henüz bulaşma oranı kadar belirgin artırmayacağı öngörülmektedir. Bu ön değerlendirmeler rehavete sebep olmamalıdır. Henüz omicron daha az hasta ediyor diyebilmek için erken bir dönemdeyiz. Ayrıca oransal olarak durum aleyhte görünmese de çok kişinin enfekte olması riskleri artırmaktadır.

NE YAPMALI?

Salgında birçok varyant ve mutasyon görülmesi beklenen bir durumdu. Bunları tecrübe ettik. Ancak farklı mutasyon ve varyantlar salgına karşı alınabilecek tedbirleri değiştirmiyor. Sevdiklerimizi korumak ve sağlıkla yarınlara ulaşmak için salgının yeni sürecinde;

1. Kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda vakit geçirmemeli

2. Her durumda maske kullanımından taviz vermemeli

3. Aşı hatırlatma dozlarını ihmal etmemeli

4. Sosyal mesafeye azami dikkat göstermeliyiz. Omicron varyantının bulaşma hızı dikkate alındığında sosyal mesafeyi 3 metreye kadar artırmalıyız.

5. Hijyen kurallarına her zamankinden çok daha titiz uymalıyız.

Unutmayın, virüs mutasyona uğrasa da tedbirler değişmiyor. Kişisel tedbirler bugün dünden daha önemli bir duruma geldi. Endişelenmemeli ancak çok daha tedbirli olmalıyız.

Omicron varyantına karşı ne yapmalı? Bakan Koca, 5 maddede anlattı

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Koronavirüs Tablosu Fahrettin Koca Koronavirüs Omicron Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title