Nevşehir Patateste Spekülatif Artış Olmaz - Haberler
Haberi Paylaş

Nevşehir Patateste Spekülatif Artış Olmaz

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Nevşehir Patateste Spekülatif Artış Olmaz

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz ve patates tüccarı Bilal Boğa, il genelindeki depolarda iç pazar ihtiyacını karşılayacak miktarda patatesin bulunduğunu, fiyatların 80 kuruş ile 1 lira arasında devam edeceğini tahmin ettiklerini belirterek, spekülatif hareketlerle fiyatların yükselmesi bir durumun olmayacağını belirtti.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz ve patates tüccarı Bilal Boğa, il genelindeki depolarda iç pazar ihtiyacını karşılayacak miktarda patatesin bulunduğunu, fiyatların 80 kuruş ile 1 lira arasında devam edeceğini tahmin ettiklerini belirterek, spekülatif hareketlerle fiyatların yükselmesi bir durumun olmayacağını belirtti.

Depo sahibi ve patates tüccarı Bilal Boğa, geçen yıla göre depolarda daha fazla miktarda patatesin bulunduğunu ifade ederek, sadece Kavak kasabasındaki depolarda 300 bin ton civarında patatesin satışa hazır olduğunu kaydetti.

Fiyatların patateste 80 kuruş ile 1 lira arasında depodan çıktığını, tohumlukların ise 1 lira 60 kuruş ile 1 lira 80 kuruş arasında satıldığını kaydeden Boğa, fiyatların bu civarlarda gideceğini tahmin ettiğini söyledi.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz ise kendisini farklı illerden arayan çok sayıda basın mensubunun Nevşehir'de patates konusunda spekülatif bir hareketin olup olmadığını sorduğunu belirterek, bu durumun kendilerini üzdüğünü söyledi.

Kesinlikle ne depolama yapan büyük firmalar ne de küçük ekim yapan esnaf spekülatif bir hareketin içerisinde olmadığını ve olmayacağını söyleyen Ekiz ' hiç kimse piyasaya mal vermemek suretiyle fiyat artışı sağlama gibi bir uygulama yapmayı düşünmüyorlar. Serbest piyasa ekonomisi şartları içerisinde oluşan koşullara göre piyasaya mal vermeye devam ediyorlar. Çalışanların ekmeğinin devamlılığı, ekim yapılabilirlik koşullarının devamını sağlayabilmek için büyük bir uğraş veriliyor. Kış günlerinde depolarda yapılan çalışma ülke genelinde patates pazarlamasında bir sıkıntının olmadığını da gösteriyor şeklinde konuştu. Patatesin 4-5 lira civarına yükselmesini beklemediğini, bunun afaki rakamlar olduğunu ifade eden Ekiz ' böyle bir beklenti yapmak bile yanlıştır. Kesinlikle böyle bir fiyatın oluşması Türkiye'de büyük sıkıntı oluşturur. İhracat açık ama yurtdışına patates şu anda gitmiyor. Geçen yıla göre patates rekoltesinde en az yüzde 20'lik artış olduğunu kimse gözardı etmesin. Kimse yüksek fiyat beklentisine girmesin. Şu anda oluşan piyasa fiyatlarında çiftçinin de yüzü güler, tüketicimizde ürününü rahatlıkla tüketir diye düşünüyorum. Bu fiyatların üzerine çıkacağını pek tahmin etmiyoruz. İç talebi karşılayacak ürün vardır. Bu konuda bir sıkıntı olmazö dedi.

NEVŞEHİR'DE EKİM ALANLARI AZALDI

Patates olayını sadece Nevşehir'e indirgemenin çok yanlış olduğunu vurgulayan Ekiz şöyle konuştu ? Nevşehir'de patates 5- 10 yıl öncesine baktığımızda birinci ürün konumunda iken şu anda dördüncü ürün konumuna düştü. Patates siğili hastalığının zararı Nevşehirli çiftçiye çok büyük oldu. Son dört yılın iki yılında don ve pazarlama sıkıntısından dolayı da çiftçimiz elindeki malını depodan boşatma parasını da cebinden vermek suretiyle sokağa dökmek zorunda kalmıştı. Son iki yıldır patates fiyatları fena değildir. Nevşehir'in patates üretiminin düşmesiyle beraber Sivas, Çorum, Kayseri'nin belli bir kesimi, Yozgat, Konya ve Aksaray bölgesi ekimde ön sırayı aldı. Bölgemizde irili ufaklı bine yakın doğal depomuz var. Patates ve limon depoculuğunda önde olan Nevşehir, depolama işleminde ülke genelinde ilk sırada yer almaktadır. Nevşehirli çiftçilerin ancak yüzde 15'i patates eker hale geldi. Diğerleri bu işten uzaklaştı. Patates ekiminin yasak olduğu yerlerde alternatif ürün üretimine başladı. Bunlar fasulye, silajlık mısır ve yonca ön sırayı almaya başladı.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mustafa Ekiz Nevşehir Kavak Politika Güncel Haberler

title