Haberi Paylaş

Mzv Gençlik Zirvesi

Mzv Gençlik Zirvesi

Güncel Haberler

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, başarı ve mutluluk için gereken becerilerin hızla değiştiğini belirterek, " Bugün tarihteki en zor yetenek hazırlığı dönemindeyiz.

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, başarı ve mutluluk için gereken becerilerin hızla değiştiğini belirterek, " Bugün tarihteki en zor yetenek hazırlığı dönemindeyiz. Artık en önemli yetkinlik, adaptasyon yani evrilebilme." dedi.

Mehmet Zorlu Vakfı'nın (MZV) "Geleceği Hayaller Kurar" temasıyla düzenlediği "MZV Gençlik Zirvesi" Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Erkut, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, OECD yetişkin becerisi araştırmasında son sırada bulunduğunu ifade ederek, geçmişten bugüne yeteneklerin gelişimini anlattı.

Formal eğitimin, genetiğinde "yaparak öğrenme" olan insanoğlu için yetersiz kaldığını dile getiren Erkut, OECD Yetişkin Becerileri Araştırması sonuçlarına değindi.

Araştırmaya göre, Türkiye'nin, okuduğunu anlama, sözel beceri, sayısal beceri ve teknoloji yoğun ortamda problem çözebilme gibi temel konularda dünya sıralamasında en sonda yer aldığını dile getiren Erkut, bu sorunların geleceğe dönük çözümü için problem çözme, kritik düşünme ve yaratıcılık konularının önemli olduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Erkut, "21. yüzyıl yetkinlikleri tam da bu noktaya yoğunlaşıyor. Öğrenme ve inovasyon, yaratıcılık ve iş birliği, yaşam ve kariyer, bilgi, medya ve teknoloji eğitimlerimizin temelini oluşturuyor. Başarı ve mutluluk için gereken beceriler günümüzde hızla değişiyor. Bugün tarihteki en zor yetenek hazırlığı dönemindeyiz. Artık en önemli yetkinlik, adaptasyon yani evrilebilme. Dolayısıyla gençlere sesleniyorum. Artık top sizde." diye konuştu.

"Gençlerden beklenenler değişti"

Zorlu Holding İnsan Kaynakları Grubu Başkanı Necmi Kavuşturan da etkinliğin gençlerin hayatında önemli bir kilometre taşı olması dileğinde bulundu.

Zirvenin, gençlerin hayal ettikleri kariyer yolunda cesaretlendirerek, konuşmacılardan alacakları ilhamla hedeflerine çok daha sıkı şekilde sarılmaya teşvik etmesini umduğunu belirten Kavuşturan, bugün üniversitelerin mezun ettiği öğrencilerle ülkenin ihtiyacı olan yetkinlikteki iş gücünün birbiriyle tam olarak örtüşmediğini söyledi.

Gençlerin, yetkinlikleri gelişmeden iş hayatına başlamalarının hem kendileri, hem kurumlar için sorun oluşturduğunu vurgulayan kavuşturan, gençlerin son derece rekabetçi ve yenilikçi bir dünyada yerlerini almak durumunda olduklarını söyledi.

İnovasyonu merkezine almış yepyeni bir dünya ile karşı karşıya olan gençlerden beklenen şeylerin, 30-40 yıl öncesinden çok farklı olduğunu dile getiren Kavuşturan, şöyle konuştu:

"Bugün karmaşık sorunlara esnek çözümler üreten, etkili iletişim kuran, akan bilgiyi yöneten, takım halinde çalışabilen ve bilgiyi yorumlayabilen bir insan kaynağı talebi var. Fakat tüm bunları, içerik odaklı üniversite sisteminin karşılamasını bekleyemeyiz. Şirketlerin ve STK'ların katkısı büyük önem taşıyor. Bu yılın başında MZV tarafından hayata geçirdiğimiz '21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı'nın çıkış noktası da çağın gerektirdiği bu yetkinliklerin gençlerimize kazandırılması fikriydi. Biz de Zorlu Holding olarak bu eğitimle sadece kendi insan kaynağımıza yönelik bir yatırım yapmakla kalmayıp aynı zamanda tüm iş dünyası için önemli bir sorun olan insan kaynağının gelişimine de katkı sağlamış olduk. Programı hayata geçirirken hayalimiz, eğitim programımızı farklı yollardan geçerek başarıya ulaşmış kişilerin yaşam hikayeleri ve yaşamdan aldıkları derslerin paylaşılacağı bir zirve ile tamamlamaktı. Deneyim paylaşımının böyle bir eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyoruz."

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu da zirvenin, gençlerin hayal ettiği kariyer yolunda önemli bir rehber olmasını temenni ederek, eğitim alanında verdikleri destekleri her geçen gün daha da geliştirdiklerini belirtti.

Toplumdan aldıklarını topluma verme düşüncesinde olan bir grup ve sorumluluklarının farkında olduklarını aktaran Zorlu, "Başlattığımız 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programını da bu düşünceyle hayat geçirdik. Son 20 yılda bilginin, 21. yüzyılın en büyük gücü olduğuna bizzat şahit olduk. Gençlerimizin bu bilgiyi doğru kullanabilmeleri için çağın gerektirdiği yetkinliklere sahip olması gerekiyor. Onları çağın gerektirdiği şekilde yetiştirmek, geleceğe ve iş dünyasına hazırlamak bizim en önemli sorumluluğumuz. Bu zirve gençlerimizin hayatında önemli bir dönüm noktası, kariyerleri için benzersiz bir rehber olacak." diye konuştu.

MVZ Gençlik Zirvesi

Gençlerin, değişim ve dönüşümün her geçen gün daha da hızlandığı bugünün dünyasına hazır olmaları için sadece okulda verilen eğitimlerle yetinmemeleri, aynı zamanda yaşam becerileri ve adaptasyon yetkinliklerini de geliştirmeleri anlayışı doğrultusunda, bu yılın başında kapsamı ve içeriği ile MZV Türkiye'de bir ilk olan "21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı"nı hayata geçirdi.

Gençlerin kariyerlerine başlamalarını kolaylaştıracak çalışmalarını süren MZV'nin düzenlediği zirveye Prof. Dr. Selçuk Şirin, Prof. Dr. Yankı Yazgan ve Emin Çapa da katıldı.

Katılımcılar, geleceğe ve kariyere hazırlık, tasarım odaklı düşünme, öz güven ve hayal kurmanın gücünü anlatan farklı konularda bilgi, deneyim ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

AA / Güncel

Zorlu Holding Mehmet Zorlu Olgun Zorlu Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title