Haberler

Manisa CHP'li Biçer, 2017 Yılı Zehirlenme Yılı Oldu

Güncel Haberler

CHP'li Biçer, 2017 yılı zehirlenme yılı olduCHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, geçen yıl askeri birliklerde, yurtlarda, işyerlerinde binlerce kişinin zehirlendiğini ileri sürerek, 2017 yılı zehirlenme yılı oldu.

CHP'li Biçer, 2017 yılı zehirlenme yılı oldu

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, geçen yıl askeri birliklerde, yurtlarda, işyerlerinde binlerce kişinin zehirlendiğini ileri sürerek, 2017 yılı zehirlenme yılı oldu. Askeri birliklerdeki zehirlenme olaylarında ihmaller var. Hem Genelkurmay Başkanı hem Milli Savunma Bakanı geçmişteki kusurlarından, görev ihmallerinden dolayı mutlaka yargı önünde hesap vermelidir dedi.

Ülke genelinde 2017 yılında askeri birlikler, fabrika ve yurtlarda yaşanan zehirlenme olayları gündeme geldi. Manisa'daki Albay Arif Seyhun Kışlası'nda üst üste yaşanan asker zehirlenmelerinde birçok asker hastanelik olurken, bir asker de hayatını kaybetti. Yaşanan zehirlenme vakalarının ardından gözler yemek ihalelerini alan firmalara çevrildi, askeri birliklerdeki zehirlenmelerin önüne geçmek için önlemler tartışıldı.

EN AZ 5 BİN ASKER ZEHİRLENDİ

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de, ülke genelinde yaklaşık 5 bin askerin zehirlenme olaylarından etkilendiğini iddia etti. Biçer, 2017 yılı zehirlenme yılı oldu. Okullarda, işyerlerinde, bakanlıklarda, hastanelerde, yurtlarda, kışlalarda zehirlenmeler oldu. Yandaş firmaların yemek verdiği bütün kurumlarda askerler, öğrenciler zehirlendi. Askeri birliklerde 2017 yılı itibariyle en az 5 bin kişi zehirlenmiştir. Resmi sayıya hiçbir şekilde ulaşmak mümkün olmadı. Zehirlenmelerde askerler hastaneye geldiğinde hepsinin adli vaka olarak gösterilmeleri gerekirken, hiçbirinde resmi giriş yapılmadı. Hukuki haklarını aramak isteyen askerlerin, kayıtlara ulaşması ve adli vaka olarak haklarını araması engellendi. Net sayıyı, verdiğimiz hiçbir soru önergesinde öğrenemedik. Çok yüksek bir rakam. Manisa'daki zehirlenmelerden sonra Türkiye'nin her yerinde zehirlenmeler devam etti. AK Parti iktidarı kendisinin beslediği, koruyup kolladığı bir kitle yaratmak zorunda. Bunu 2007'den sonra askeri birliklerin yemeklerini özelleştirirken yaptı. Kendine bir rant yarattı diye konuştu.

2 KEZ ARAŞTIRMA KOMİSYONU ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Zehirlenme olaylarının araştırılması için TBMM'ye 2 kez araştırma önergesi teklifi verdiklerini ve reddedildiğini ifade eden CHP'li Biçer, Maliye Bakanlığı personelinin 2016 yılında yaşadığı zehirlenme olayında Manisa'daki kışlaya yemek veren firmanın aynı firma olduğunu belirterek, ihmal var iddiasında bulundu. CHP'li Biçer şöyle konuştu Yaklaşık 2 hafta önce Resmi Gazete'de bir yazı yayınlandı. 1 yıl önceki Maliye Bakanlığı'nda Manisa'daki askeri birliğe yemek veren aynı firmanın etleri nedeniyle zehirlenme olmuştu. Maliye Bakanı '2016 yılında bu firmadan ihaleyi aldık, yargı kararında gecikme oldu' dedi. Burada çok büyük bir ihmal var. 2016'da bu firmanın verdiği etlerde salmonella bakterisinin ürediği kesinleşmişken men kararı 1 yıl sonra açıklandı. Burada da suçlular hala yargı önüne çıkmadı. Bu gecikmeden kim sorumlu 2016 yılından sonra bile bir sürü büyük ihale bu yandaş firmalara verildi. Biz mecliste 2 kez araştırma komisyonu kurulmasını istedik. 2 kere oylandı, AK Parti 2 kez hayır oyu verdi. 'Askerler zehirlenebilir, ölen ölür, kalan sağlar bizimdir, hatta kalan sağlar da ilk fırsatta bizim için ölmeye hazır olarak bekletilmelidir' dediler. Maliye Bakanlığı bu ihaleyi iptal etse bile Manisa'daki asker zehirlemeleriyle gündeme gelen firmanın ortağına ihaleyi vermiştir. Bunu özellikle duyurmak istiyorum.

GENELKURMAY BAŞKANI VE MİLLİ SAVUNMA BAKANI YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMELİ

Açıklamasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı da eleştiren CHP'li Biçer, Genelkurmay Başkanı Manisa'da ve diğer illerde yaşanan zehirlenme olaylarına gitmemiştir. Asker öldüğünde bile gelme zahmetinde bulunmamıştır. Yalnızca hastanenin önündeki konuşmalarda bir askerin 'Siz gittikten sonra bizi burada dövecekler' dediğinde gelmiştir. Yani Genelkurmay Başkanı için de mehmetçiğin ölmesi önemli değildir, Milli Savunma Bakanı için de önemli değildir. Genelkurmay Başkanı cami yaparak gündeme geleceğine burada mehmetçiğe sahip çıksaydı. Kışladaki askerlere bozuk et yedirilirken Genelkurmay Başkanı buradaki askerimize 'sahip çıksın' isterdik. Burada hem Genelkurmay Başkanı hem Milli Savunma Bakanı geçmişteki kusurlarından, görev ihmallerinden dolayı yargı önünde mutlaka hesap vermek zorundadır diye konuştu.

YARGI KARARINDA GECİKME OLMASAYDI ASKERLER ZEHİRLENMEZDİ

Bu aşamadan sonra zehirlenme olaylarına karışan firmalar için alınan ihaleden men kararlarının ortak firmalar için de geçerli olmasını isteyen Biçer, 2 gün önce Milli Savunma Bakanlığı bir yazı yayımladı. Ama biz resmi yazıya ulaşamadık. Verdiğimiz soru önergelerine de bir yanıt alamadık. Milli Savunma Bakanlığı birkaç satır bir yazı yayınladı; 'Bundan sonra askeri birliklerin gıda teminleri Et ve Balık Kurumu'ndan yapılacaktır.' Ama bu konuşma nerede geçti Bu karar nerede alındı, altında kimin imzası var, bunu bilmiyoruz. Bu belki de yalnızca kamuoyunu biraz oyalamak, bu tepkileri biraz bastırmak içindir. Bundan sonra bu firmalarla ilgili alınmış 'ihaleye giremez' kararı bu firmamalarla ortak olarak girmiş bütün firmaları da kapsayacak şekilde düzenlenmeli. Maliye Bakanlığı'ndaki zehirlenme olayıyla ilgili yargı kararındaki 1.5 yıllık gecikmenin de sorumluları derhal ortaya çıkarılmalı. 1.5 yıllık gecikme olmasaydı burada 5 bin asker zehirlenmeyecekti, bir askerimiz de ölmeyecekti dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Maliye Bakanlığı Tur Yıldız Biçer Politika Güncel Haberler

title