Haberler

Madama Butterfly Veda Etti

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin Madama Butterfly operasını son kez sahneye taşıdı.

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin Madama Butterfly operasını son kez sahneye taşıdı. Seyirciden tam not alan eserde Pavarotti'nin tahtına aday gösterilen dünyaca ünlü Türk tenor Bülent Bezdüz performansı ile büyüledi.

MDOB, Amerikalı yazar Luther Long'un aynı adlı kısa öyküsünden operaya uyarlanan, librettosunu L. Illica ve G. Giacosu'nun yazdığı, G. Puccini'nin 'Madama Butterfly' operasını Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde sahneledi. Eseri, MDOB şeflerinden Vladimir Lungu yönetirken Aytaç Manizade'nin rejisiyle Melih Öztürk sahneye koydu. Eserin dekor ve kostüm tasarımı İsmail Dede, ışık tasarımı Tarı Deniz, eserin koro şefliğini Serhat Kaya üstlendi. Eserde başlıca rollerini İtalyan tenor Pavarotti'nin tahtına aday gösterilen dünyaca ünlü Türk Tenor Bülent Bezdüz, Sevinç Bilgin, Zeynep Tatlıpınar Kağnıcı, Andrei Yevtushenko, Mustafa Özer, Serkan Karagöz, Hasan Berk, Levent Yetkin, Yusuf Ziya Büyükaslan, Ercüment Şirin, Gülçin Altaş, Melahat Yavuz, Itır Gözde Tuyan, Nihan Evren paylaşırken çocuk rolünü ise 4 yaşındaki Ateş Sönmez oynadı. Yaklaşık 2 saat süren iki perdelik eserde tenor Bülent Bezdüz performansı ile büyüleyerek diğer sanatçı arkadaşları ile birlikte salonu dolduran yaklaşık 600 sanatseverden uzun süre alkış aldı.

-----KUTU-----

ESERİN KONUSU

Opera edebiyatının en önemli eserlerinden Madam Butterfly'ın konusu, Amerikalı Subay Pinkerton 1891 yılında geldiği Japonya'nın Nagazaki kentinde, geyşa tellallığı yapan Goro'nun teklifiyle Madam Butterfly ile tanışır. Madam Butterfly Pinkerton'un olaganüstü nezaketi karşısında etkilenir ve ona aşık olur. Pinkerton'un vat ettikleriyle umuda kapılan Butterfly evlilik töreni yapmış, kendisini Amerikalı olarak takdim etmeye başlamış, dinini dahi değiştirmiştir. Oysa ki ne Japon gelenekleri ne de Amerikan Ordu geleneği böyle bir şeye izin vermektedir. Amerika'ya giden Pinterkon yıllarca geri dönmez. Bu arada hamile olan Butterfly, yıllarca ve sabırla Pinkerton'u beklemiştir. Amerika'da yeniden evlenen Pinkerton, Butterfly'ın yanında üç yaşına gelen oğlunu almak için Nagazaki'ye döner. Aşığının kendisine yaptığı ihaneti gören Butterfly ise ailesinden kalma geleneksel hançer ile intihar eder - Mersin

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Luciano Pavarotti Giacomo Puccini Mersin Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

2024 YKS tercihleri ne zaman? 2024 YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı? YKS tercihleri nasıl yapılır? 23 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? KPSS ÖABT Sınavı Ne Zaman, Saat Kaçta ve Yerleri Açıklandı Mı? TCMB Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı? MB faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Hafsanur Sancaktutan ve Kubilay Aka sevgili mi? SON DAKİKA: DEPREM Mİ OLDU? Deprem nerede oldu? Süper Lig'de yabancı futbolcu kuralında değişiklik yapıldı mı? TFF yabancı futbolcu kuralını değiştirdi mi? 23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title