Haber : Libya'da sokağa çıkan eylemciler Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni ateşe verdi - Haberler

Haberi Paylaş

Libya'da sokağa çıkan eylemciler Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni ateşe verdi

 - Güncelleme:

Libya'da bir grubun sosyal medya üzerinden ülkenin bütün kentlerinde eylem yapma ve sivil itaatsizlik başlatma çağrısında bulunmasının ardından ülke karıştı. Bugün başkent Trablus'ta yüzlerce genç eylem yaparken, ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde ise bir grup eylemci tarafından Temsilciler Meclisi basılarak ateşe verildi.

Sosyal medya üzerinden organize olan bir grup, "Gençlik Devrimi" sloganıyla 1 Temmuz'da Libya'nın bütün kentlerinde eylem yapma ve sivil itaatsizlik başlatma çağrısında bulunmuştu. Yasama ve yürütme organlarının lağvedilerek olağanüstü hal ilan edilmesi ve ülkede seçimlerin bir an önce yapılmasını talep eden yüzlerce genç, bugün başkent Trablus'un Şehitler Meydanı'nda da yüzlerce genç toplanarak eylem başlattı.

Libya'da eylemciler Tobruk'taki Temsilciler Meclisini ateşe verdi

Libya merkezli February televizyon kanalının haberine göre bir grup eylemci, ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisini basarak ateşe verdi. Yerel medyada parlamentodan dumanlar yükseldiğini gösteren videolar paylaşıldı.

Libya'da eylemciler Tobruk'taki Temsilciler Meclisini ateşe verdi

Mısır'ın başkenti Kahire'de 11-19 Haziran'da Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde gerçekleştirilen Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi (TM) üyelerinden oluşan ortak komite müzakerelerinden sonuç alınamadı.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams'ın katılımıyla, Cenevre'de 28-30 Haziran'da yapılan Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ve TM Başkanı Akile Salih ile beraberlerindeki heyetlerin görüşmelerinden de uzlaşma çıkmadı.

Williams dün yaptığı açıklamada, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi (TM) ve Libya Devlet Yüksek Konseyi arasında Cenevre'de yapılan görüşmelerden sonuç alınmadığını duyurmuş, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi tarafından Başbakan olarak seçilen Fethi Başağa ise dün gece, başkent Trablus'a zorla girme tehdidinde bulunmuştu.

Libya'da eylemciler Tobruk'taki Temsilciler Meclisini ateşe verdi

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti'nin görev süresi 24 Aralık 2021'de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat'ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa'yı başbakan seçmiş, 1 Mart'ta ise Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması'nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu ve görevi ancak seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

Libya'da eylemciler Tobruk'taki Temsilciler Meclisini ateşe verdi

Libya'da eylemciler Tobruk'taki Temsilciler Meclisini ateşe verdi

Tripoli Tobruk Libya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Hacı Şembeki:

Kalabalıkların Kafası Çoktur......Aklı Yoktur...

ercüment kaya:

eeeee . şimdi kaddafiyi arayın.

mahalle sakini:

Heryerde aynı oyun sosyal medya kesinlike kontrol altına alınmalı terör yuvası haline geldi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title