Haberler

Komşu'da İftar Coşkusu

Güncelleme:

Osmangazi Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği Balkanlarda iftar programını bu yıl ilk olarak Yunanistan'ın Kozlukebir Belediyesine bağlı Sirkeli köyünde gerçekleştirildi.

Osmangazi Belediyesi, Farklı Dil ve Dinden İnsanları Aynı Sofrada Buluşturuyor

- Osmangazi'den Balkanlarda İftar

Aynı zamanda Kozlukebir Belediyesiyle kardeş belediye olan Osmangazi Belediyesi geleneksel hale getirdiği iftar yemeği, Başkan Mustafa Dündar'ın da katılımıyla gerçekleşti.

Farklı dilden ve dinden insanları aynı sofrada buluşturan Osmangazi Belediyesinin iftarına yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Sirkeli'de düzenlenen iftar yemeğine, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın yanı sıra Türkiye Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Kozlukebir Belediye Başkanı İbarahim Şerif, Türkiye ve Yunanistan'dan bürokratlar katıldı. Gümülcine, Dedeağaç ve İskeçe'den gelen Türk ve Yunanlı vatandaşlar, Sirkeli Futbol sahasına kurulan sofralarda dualarla oruçlarını açtı.

Artık geleneksel hale gelen iftar yemeğinde konuşan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Balkanlarda dostluk ve kardeşliğin gelişmesi adına bu tür etkinliklerin arttırılması gerektiğini söyledi. Dündar, "Bizler, Osmangazi belediyesi olarak bu yıl sadece Bursa'da değil, balkanlarda da 7 farklı noktada iftar programı yapıyoruz. Bursa ile Balkanlar arasında tarihi ve kültürel bağların yanı sıra, akrabalık bağları da oldukça fazla. Bizlerde düzenlediğimiz organizasyonlarla bu dostluğu ve kardeşliği unutturmamak istiyoruz, Sirkelide başladığımız bu ilk iftar yemeğimizin ardından, önümüzdeki hafta Bulgaristan, Makedonya, Kosova'da devam edecek" diye konuştu.

BİR YANIMIZDA MÜFTÜ DEİĞER YANIMIZDA PAPAZ OLUYOR

Ramazan ayının kardeşlik ve yardımlaşma duygularının en yoğun ayaşandığı ay olduğunu söyleyen Mustafa Dündar "Bu sofralar gönül sofrası ve bu sadece kendimiz için açılan bir sofra değil. Onun için gittiğimiz her yerde, hangi milletten, hangi devletten insan olursa olsun bir araya geliyoruz. Bulgaristan'da yaptığımız iftarda bir tarafımızda müftü, diğer tarafımızda papaz oluyor, herkes duasını okuyup mesajını veriyor. Hz. Mevlana'nın dediği gibi, 'Ne olursan ol yine gel' diyoruz, bu sofraya herkesin gelmesini istiyoruz" diye konuştu. Dündar'ın ardından söz alan Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman ve Türkiye Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Birlik, bu dayanışmanın her zaman devam etmesi gerektiği vurgulayarak, böyle bir buluşma gerçekleştiren Osmangazi Belediye Başkanına, teşekkür ettiler.

MEVLEVİLER BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Konuşmaların ardından, Osmangazi Belediyesi Karabaş-i Veli Kültür Merkezinden gelen semazenler sahneye çıktı, ilk defa canlı sema gösterisi izleyen Yunanistan vatandaşları büyük mutluluk yaşadı. Semazenlerin taklitlerini yapmaya çalışan çocuklarda büyük alkış topladı.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Osmangazi Belediyesi Yunanistan Kozlukebir Sirkeli Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title