Haberler

KKTC'nin 33. Kuruluş Yıl Dönümü Mersin'de Kutlandı

Abone Ol

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 33. kuruluş yıl dönümü Mersin’de kutlandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 33. kuruluş yıl dönümü Mersin'de kutlandı. KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, "Kıbrıs Türk halkı bugün kendi devletinde, ana vatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinde, güven ve barış içerisinde özgür bir şekilde yaşamaktadır" dedi.

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen kutlama etkinliğine, Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ile dernek temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Kutlama etkinliği çelenk sunumuyla başladı. KKTC Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ve dernek temsilcileri, Atatürk Anıtı'na çelenk koydular. Ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Burada konuşan Konsolos Ayşen Volkan İnanıroğlu, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin ardından 15 Kasım 1983 yılında ilan edilen KKTC'nin 33. kuruluş yıl dönümünü Mersin'de kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. KKTC'nin ilanından önce Kıbrıs Türk halkının 1963'den 1974'e kadar Kıbrıs Rum tarafınca uygulanan tüm baskılara ve zulme karşın direndiğini belirten İnanıroğlu, "Ayakta kalmayı başarmış ve haklı mücadelesini sürdürerek ana vatanımız Türkiye'nin 1960 anlaşmalarından kaynaklanan garantörlük hakkını kullanarak 1974 Barış Harekatını gerçekleştirmesiyle özgürlüğüne kavuşmuş, 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilan etmiştir. Bundan tam 33 yıl önce kurulan demokratik, laik ve çağdaş kurumlarıyla kökleşen bir hukuk devleti olan cumhuriyetimiz, uluslararası toplumun yıllardır Kıbrıs Türk tarafına karşı sürdürdüğü haksız ambargo ve izolasyonlara rağmen halkımızın iradesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin desteği ile günden güne daha da gelişmekte ve güçlenmektedir. Geçen yılın Ekim ayında açılışı gerçekleştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi ile ana vatanımız Türkiye'den gelen su ilk olarak Gazimağusa ve Lefkoşa, daha sonra ise tüm yerleşim bölgelerimize verilmeye başlanmış, su sorunumuz çözülmüş, halkımız suya kavuşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında, ayrıca, geçtiğimiz Ekim ayında deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini içeren enerji anlaşması imzalanmıştır" diye konuştu.

"Türkiye ne kadar güçlü olursa KKTC de o kadar güçlü olacaktır"

Yapılacak projelerle Türkiye ile KKTC arasında var olan ekonomik ilişkiler ve güçlü bağların daha da gelişip devam edeceğini vurgulayan İnanıroğlu, "Ana vatanımız Türkiye ne kadar güçlü olursa KKTC de o kadar güçlü olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlenmesini engellemek için geçtiğimiz Temmuz ayında ana vatanımıza karşı yapılmış bir darbe girişimi olmuştur. Kıbrıs Türk halkı bundan son derece üzüntü duymuştur. Demokrasiye karşı yapılan bu çirkin olayların bir daha yaşanmamasını temenni eder, darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anıyor, acılı ailelerine sabırlar diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda kalkınması ve güçlenmesi Kıbrıs'ta iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı ve Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi olan kalıcı bir anlaşmaya varmak için Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yaklaşık 50 yıldan beri devam eden müzakerelerde Kıbrıs Türk tarafının da güçlü olmasını sağlayacaktır. Müzakereler çerçevesinde geçtiğimiz hafta İsviçre'de beş gün süren görüşmelere bir hafta ara verilmiş olup, Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis 20 Kasım'da Cenevre'de yeniden bir araya gelecektir. Kıbrıs Türk tarafı iyi niyetle çabalarını sürdürmekte, adada siyasi eşitliğe dayalı adil ve kalıcı bir anlaşmaya varılması yönündeki iradesini ortaya koymaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, özgürlük mücadelesi liderimiz Dr. Fazıl Küçük'ü, kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş'ı ve vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükran ve minnetle anar, Cumhuriyet Bayramını en içten duygularla kutlarım" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. - MERSİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Göçer Atatürk Mersin Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 KAZANANLAR LİSTESİ: 49. Pantene AltIn Kelebek Ödülünü kimler kazandı, kazanan isimler kimler? DOĞUKAN İSLAMOĞLU KİMDİR? AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu neden öldü, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi! BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARI: BJK yeni başkanı kim oldu 2023? Beşiktaş'ın yeni başkanı kim? Beşiktaş'ın YENİ BAŞKANI Hasan Arat kimdir, kaç yaşında, nereli? Beşiktaş Başkanlık seçimi kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ İNTERNET DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi İnternet Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ DİZİ ÇİFTİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Çifti ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Romantik Komedi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Kadın Sanatçı ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülü kim aldı, kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN SANATÇI kim kazandı, oldu? En İyi Kadın Sanatçı ödülü kime gitti, kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK SANATÇI kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri Erkek Sanatçı ödülü kime gitti?
title