Haberler

TÜİK'in istatistikleri kafaları karıştırdı! "Depremde ölenlerin sayısı bakanlık verileri ile çelişiyor" iddiasına yalanlama

Güncelleme:

İçişleri Bakanlığı'nın Kahramanmaraş merkezli depremlerde 53 bin 537 olarak açıkladığı vefat sayısını TÜİK'in 45 bin 784 olarak duyurması ortalığı karıştırdı. İddialara yanıt veren Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Türk vatandaşı olmayanların istatistiğe dahil edilmediğini belirterek, "Dolayısıyla depremde hayatını kaybedenlerin sayısı konusunda, İçişleri Bakanlığının verileri ve TÜİK'in açıkladığı istatistikler arasında herhangi bir uyuşmazlık söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin ortaya atılan 'TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor' iddiasının doğru olmadığını bildirdi. DMM açıklamasında, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 53 bin 537 olduğu ve İçişleri Bakanlığı verileri ile TÜİK'in istatistikleri arasında herhangi bir uyuşmazlık olmadığı belirtildi.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin ortaya atılan, "TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor" iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

"TÜİK VERİLERE TÜRK VATANDAŞI OLMAYANLARI DAHİL ETMEDİ"

DMM'den yapılan açıklamada, 14 Haziran'da TÜİK tarafından yayımlanan bültende, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 45 bin 784 olarak açıklandığı, Türk vatandaşı olmayanların istatistiğe dahil edilmediği belirtildi.

"İSTATİSTİKLER ARASINDA UYUŞMAZLIK SÖZ KONUSU DEĞİL"

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 53 bin 537 olduğu kaydedilen açıklamada, "Açıklanan bu sayı içerisinde deprem anında ülkemizde çeşitli sebeplerle bulunan (geçici koruma, misafir, turist vs.) ve ikametgahı Türkiye olmayan kişiler de bulunmaktadır. Dolayısıyla depremde hayatını kaybedenlerin sayısı konusunda, İçişleri Bakanlığının verileri ve TÜİK'in açıkladığı istatistikler arasında herhangi bir uyuşmazlık söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

Kahramanmaraş Depremleriyle İlgili Dezenformasyon İddiası Yalanlandı

Kahramanmaraş Depremleriyle İlgili Dezenformasyon İddiası Yalanlandı

Kaynak: AA / Güncel

İçişleri Bakanlığı Dezenformasyon Kahramanmaraş Deprem Deprem Politika Güncel Haberler

Soylu: Türkler zorlukla ve olağanüstü şartlarla büyür, bizim şifremiz ve kodumuz budur

Soylu: Türkler zorlukla ve olağanüstü şartlarla büyür, bizim şifremiz ve kodumuz budur

Şanlıurfa'da protokol krizi! YRP'li Belediye Başkanı Gülpınar'dan Bakan Kurum'a sert sözler

Şanlıurfa'da protokol krizi! YRP'li Belediye Başkanı Gülpınar'dan Bakan Kurum'a sert sözler

Yeni anayasa görüşmeleri tamamlandı! Demokrat Parti, Kurtulmuş ile masaya oturmayı reddetti

Yeni anayasa görüşmeleri tamamlandı! Demokrat Parti, Kurtulmuş ile masaya oturmayı reddetti

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İnsan aklıyla dalga geçiyorlar! Bodrum'da bir sandviçi 380 TL'den satmaya başladılar

İnsan aklıyla dalga geçiyorlar! Bodrum'da bir sandviçi 380 TL'den satmaya başladılar

500

Yorumlar (16)

Yıldırım YILDIZ:

Birde gsm operatörlerine soralım bakalım kaç eksik hat var

90
9
yanıtYanıtla
Hakan:

1 milyon protez siparişi verildi 100 bin yaralı var dendi. Demekki bir sıfır siliyorlar.

yanıt37
yanıt9
Onur Yener:

Ölenlerin sorumlusu devlet mi ki sayıyı az göstersin, az gösterince ne olacak, aptalca bir yorum...

yanıt19
yanıt54
Onur Yener:

Hakan senin gibi malları ölenlere dahil etmemişler, haklı olabilirsin...

yanıt16
yanıt27
Jack Bigger:

Depremde 200 bine yakın ölüm olduğunu işin içindekiler bilir.

49
12
yanıtYanıtla
ali tartan:

Senin gibi işin içinde olanlar ben anladım sanırım

yanıt3
yanıt20
Fakir seyyah:

Hatay haritadan silindi sağlam ev neredeyse kalmadı Sadece hatayda yüz binlerce kişi depremde öldü halende enkaz altından ceset çıkıyor Ama insanlar unuttu bizi adına maraş depremi dediler asıl ismi hatay depremi olacaktı bütün yardımlar maraşa gitti hatay mazlum kaldı yardımsız kaldı Hatayda ölen insan ve yıkılan evler hiçbir şehirde yıkılmadı

48
8
yanıtYanıtla
Kadir Tokay:

Ama bunca acıya rağmen, geride kalan insanlar, bu kadar insanın ölümüne neden olanlara yine gidip oy verdiler.

yanıt3
yanıt0
Mevlüt Duman:

Sayıyı kimse tam olarak bilemez. Biz depremi yaşadık çevremizden biliyoruz. 100binin altında değil ölüm sayısı.

28
2
yanıtYanıtla
Atilla Tanin:

İki açıklamaya da inanmıyorum Ama Tüik e hiç inanmıyorum

27
1
yanıtYanıtla
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title