Haberler

Japonya İmparatoru Naruhito'nun 64. doğum günü ve Türkiye-Japonya ilişkileri resepsiyonla kutlandı

Güncelleme:

Japonya İmparatoru Naruhito'nun doğum günü ve Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümü vesilesiyle Ankara'da düzenlenen resepsiyonda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay gibi isimler katıldı. Konuşmalarda, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ve işbirliği vurgulandı.

Japonya İmparatoru Naruhito'nun 64. doğum günü ve Japonya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıl dönümü vesilesiyle başkentte resepsiyon düzenlendi.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliğince bir otelde düzenlenen resepsiyona, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata ve çok sayıda davetli katıldı.

Bilkent Brass Quintet Grubu'nun performansıyla başlayan konser, iki ülkenin marşlarının okunmasıyla devam etti.

Bakan Şimşek, Japonya için özel bir günde burada olmaktan memnun olduğunu söyleyerek, Türkiye ile Japonya arasındaki ikili ilişkilerin uzun yıllara dayandığını kaydetti.

1890'da yaşanan Ertuğrul Fırkateyni faciasının ilişkilerin pekiştirilmesindeki önemine değinen Şimşek, Japonya'nın da her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu vurguladı.

Şimşek, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Japonya'nın verdiği desteğin unutulmadığını söyledi.

İkili ilişkilerin 2013'ten bu yana stratejik ortaklığa dönüştüğüne dikkati çeken Şimşek, Türkiye'nin, 2023'te 80 bin Japon turisti ağırladığını belirtti.

Şimşek, "Kültürel, sanatsal ve eğitim alanında işbirliğimizin her geçen gün güçlendiğini görmekten mutluluk duyuyoruz" ifadesini kullanarak, Türk-Japon Üniversitesinin dünya standartlarında araştırma olanağı sunacağından memnuniyet duyduğunun altını çizdi.

Bakan Şimşek, konuşmasının ardından, Türkiye'de faaliyet gösteren Japon şirketlerinin stantlarını ziyaret etti, sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ile İstanbul'daki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü izledi.

"Türkiye'nin ikili, bölgesel ve uluslararası işbirliğinin gelişme zamanı gelmiştir"

Büyükelçi Katsumata da iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıl dönümünde İmparator Naruhito'nun doğum gününü kutlamaktan onur duyduğunu söyledi.

İmparator Naruhito'nun 64 yaşına girdiğini kaydeden Katsumata, Türkiye-Japonya ilişkilerinin uzun yıllara dayandığını, Ertuğrul Fırkateyni faciası ve İran-Irak savaşı sırasında Tahran'da mahsur kalan Japon vatandaşlarının kurtarılmasının güçlü bağları temsil ettiğini anlattı.

Katsumata, "Karşılıklı güvene dayalı, ilişkilerimizin yüzüncü yılında stratejik ortaklar olarak, Japonya ve Türkiye'nin ikili, bölgesel ve uluslararası işbirliğinin gelişme zamanı gelmiştir." dedi.

Büyükelçi Katsumata, iki ülke arasındaki dostluğun 100. yıl logosunda yer alan "sakura" ve "lale" simgeleri gibi açmasını temenni ettiğini dile getirdi.

???????6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye dileklerini ileten Katsumata, "Japonya, bölgenin bir an önce toparlanması için kesintisiz destek sağlamaktadır." diye konuştu.

Katsumata, Japonya'da yaşanan felaketler sırasında da Türkiye'den ve uluslararası toplumdan gelen desteği asla unutmayacağını kaydetti.

Türkiye'nin uluslararası meselelerdeki rolüne dikkati çeken Katsumata, "Mağdur halklar ve çocuklara insani yardım, birlikte çalışmamız gereken en acil konu. Ama aynı zamanda işbirliğimizin Ukrayna'ya yeniden inşa sürecine, Orta Asya ve Afrika gibi üçüncü ülkelerin kalkınmasına doğru genişlemesi de beklenmekte." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Kemal Bozay Mehmet Şimşek Mehmet Şimşek Doğum Günü Türkiye Japonya Ankara Maliye Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

SON DAKİKA: DEPREM Mİ OLDU? Deprem nerede oldu? Süper Lig'de yabancı futbolcu kuralında değişiklik yapıldı mı? TFF yabancı futbolcu kuralını değiştirdi mi? 23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title