Haberi Paylaş

Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay vermesine İsveç'ten ilk yorum: Bizim için süreç uzarsa birçok şey değişir

Güncel Haberler

Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay vermesine İsveç'ten ilk yorum geldi. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, "Finlandiya ile beraber NATO üyesi olmak istiyorduk. İsveç'in NATO dışında kalması kısa vadede bir şeyi değiştirmez. Ama bu süreç uzarsa birçok şeyin değişeceği de gerçektir. Finlandiya NATO'ya daha entegre olurken, İsveç dışarıda kalacaktır." ifadelerini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin protokolü TBMM Başkanlığına sunarak onay sürecini başlatma kararını değerlendirdi.

NATO'ya üyelik başvurusunu aynı gün yapan iki ülkeden Finlandiya'nın üyeliği için Türkiye'de onay sürecinin başlatılmasına ilişkin Billström, "Tahmin ettiğimiz gibi Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamak için süreci başlattı. Bu istemediğimiz bir gelişmeydi ama hazırlıklıyız." ifadelerini kullandı.

Billström, Finlandiya'nın İsveç'ten önce NATO üyesi olmasının kısa vadede kendilerini fazla etkilemeyeceğini belirterek, "Finlandiya ile beraber NATO üyesi olmak istiyorduk. İsveç'in NATO dışında kalması kısa vadede bir şeyi değiştirmez. Ama bu süreç uzarsa birçok şeyin değişeceği de gerçektir. Finlandiya NATO'ya daha entegre olurken, İsveç dışarıda kalacaktır." diye konuştu. Billström, İsveç'in Türkiye ile NATO üyeliği konusunda Üçlü Muhtıra anlaşmasının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı ortak basın toplantısında "Ülkemizin güvenlik kaygılarını gidermek yolunda gösterdiği hassasiyet ve kaydedilen mesafeye binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik." ifadelerini kullandı. Finlandiya'nın NATO'ya Katılımına İlişkin Protokol, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Kaynak: AA / Güncel

Finlandiya Türkiye İsveç Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

Ahmet Say:

Dünyaya denge getiren adam gibi adam hepsi kapımıza gelecek hamd olsun

Cevap Yaz1513Yayından Kaldır
ERKAN :

valla süreç değil uzaması onay verilirse çok şey değişir bu ülkede. sen kuran yakacaksın bizlere dinimize hakaret edeceksin bizde onaylıycaz öylemi

Cevap Yaz419Yayından Kaldır
Orhan D:

İSVEÇ Nato da hiç olmamalı... Genetiklerinde Türk düşmanlığı her zaman var.

Cevap Yaz13132Yayından Kaldır
Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title