Haberler

Hatay Belediye Başkanları Tek Ses, Tek Yürek

Güncelleme:

Doç. Dr. Lütfü Savaş öncülüğünde iki yılı aşkın süredir yapılan birlik, beraberlik ve dayanışma toplantıları aralıksız devam ediyor.

Önce Dörtyol'da Biraraya Geldiler, Ardından Hep Birlikte Reyhanlı İlçesini Ziyaret Ederek Ortak Deklarasyonla Reyhanlı Halkının Acılarını Bir Kez Daha Paylaştılar, Birlik Mesajı Verdiler.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş öncülüğünde iki yılı aşkın süredir yapılan Hatay Belediye Başkanları birlik, beraberlik ve dayanışma toplantıları aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede Dörtyol İlçesi'ne bağlı Yeniyurt Beldesi Belediye Başkanı Hasan Avni Günal'ın ev sahipliğinde Botaş İşletme Müdürlüğü Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısında bir araya gelen Hatay merkez, ilçe ve belde belediye başkanları 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı ilçesinde meydana gelen alçakça ve hain saldırıyı yayınladıkları ortak deklarasyonla bir kez daha kınadılar.

Toplantıya Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf Civelek, Belen Belediye Başkanı Cemil Yılmazlar, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, Çekmece Belediye Başkanı Dr. Cafer Özenir, Kuzeytepe Belediye Başkanı Necati Aydın, Küçük Dalyan Belediye Başkanı Fuat Altınel, Sarıseki Belediye Başkanı Bülent Özer, Kurtlusoğuksu Belediye Başkanı Osman Koşay, Aknehir Belediye Başkanı Mehmet Mübarek, Değirmenbaşı Belediye Başkanı Hüseyin Yoğun, Kuşalanı Belediye Başkanı Süleyman Ray, Mağaracık Belediye Başkanı Mesut Nural, Mızraklı Belediye Başkanı Mahmut Yüksek, Tavla Belediye Başkanı Necati Rende, Tomruksuyu Belediye Başkanı İbrahim Dinler, Yaylıca Belediye Başkanı Nadir Aslan, Toygarlı Belediye Başkanı Selahattin Kara, Altınçağ Belediye Başkanı M.Yaşar Düz, Karakese Belediye Başkanı Yusuf Soylu, Kuzuculu Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Yeniyurt Belediye Başkanı Hasan Avni Günal (Evsahibi), Yeşilköy Belediye Başkanı Fatma Görgen Salimoğlu, Akbez Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, Aktepe Belediye Başkanı Selahattin Çolak, Ardıçlı Belediye Başkanı Mustafa Köroğlu, Söğüt Belediye Başkanı Recep Tufan, Azganlık Belediye Başkanı Halil Demir, Bekbele Belediye Başkanı Bestami Bilgili, Denizciler Belediye Başkanı Esabil Soydan ve Karayılan Belediye Başkanı Mehmet Yurtman katılım gösterdi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın öncülüğünde bir araya gelen Hatay merkez, ilçe, belde belediye başkanları daha sonra hep birlikte Reyhanlı ilçesine giderek burada bir dizi başsağlığı ziyaretleri gerçekleştirdi. Hatay Belediye Başkanları heyeti Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nihat Kılıç'ı makamlarında ziyaret ettiler. Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nihat Kılıç'a yapılan başsağlığı ve taziye ziyaretinde ayrıca HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ve Reyhanlı Esnaf Odası Başkanı Ali Bayır'da yer aldı.

Ayrı ayrı yapılan ziyaretlerde Hatay Belediye Başkanları'ndan oluşan heyet, başsağlığı diledi ve taziyelerini bildirerek, Reyhanlı Halkının acılarını bir kez daha paylaştılar.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Reyhanlı Belediye binası önünde Hatay Belediye Başkanları'nın ortak deklarasyon metnini tüm Hatay Belediye Başkanları adına kamuoyu ile paylaştı. Başkan Savaş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Bizler Hatay'ın Merkez, İlçe ve Beldelerinde görev yapan 'Hatay Belediye Başkanları' olarak Yüce Türk Halkına, Kamuoyuna ve Aziz Hataylı Hemşehrilerimize sesleniyoruz.

Tüm Dünya'nın ve kamuoyunun kabul ettiği 'HATAY BARIŞ, KARDEŞLİK VE HOŞGÖRÜ KENTİDİR' sloganı ile yaklaşık 2 yıl önce çok küçük bir sayı ile başlayan, günümüzde tüm Hatay Belediye Başkanlarının katılımıyla devam eden bu toplantıda 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı ilçemizde meydana gelen alçakça ve hain saldırıyı bir kez daha nefretle kınıyor ve terörü lanetliyoruz.

Bu menfur olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine, memleketimize ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Hatay, üç semavi dinin, farklı etnik unsurların, farklı mezheplere mensup insanların, aynı motif ve desen üzerinde buluştuğu, asırlardır barış, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü duygularıyla bir arada yaşadığı kadim bir şehirdir.

Bu coğrafyanın her metre karesinde yaşayan insanlar birbirlerine sevgiyle, muhabbetle ve gönülden bağlıdır.

Bu şehrin insanları yeri ve zamanı geldiğinde Müslüman âleminin Ramazan ayını, Hıristiyan âleminin Paskalya Bayramı'nı, Musevi Cemaati'nin Hamursuz Bayramı'nı birlikte kutlar.

Birbirine yürekten bağlı bu coğrafyanın Sunni insanı Muharrem ayının bereketli aşuresini alevi kardeşiyle, alevi insanı adak ve bayramlardaki hırisi aşurünü sunni kardeşiyle paylaşır, birbirine ikram eder.

Maneviyatı oldukça güçlü bu şehrin insanı kimin hangi dine, hangi dile, hangi etnik unsura, hangi mezhebe bağlı olduğunu merak etmez, sorgulamaz, çünkü Yaradılanı Yaradandan Ötürü Sever.

Bu şehrin ve insanlarının sevgi bağı, muhabbeti, sarsılmaz birlik ve dayanışma kültürü son derece güçlüdür.

Bunun içindir ki maneviyatta çok güçlü bir birlikteliğe sahip bu coğrafyanın insanı, dış mihrakların, hainlerin şehrimiz ve ülkemiz üzerindeki senaryolarına asla pabuç bırakmaz.

Bu tür provokatif saldırılara asla itibar etmez. Hatay insanı tüm renkleriyle birlik, beraberlik ve dayanışma içindedir, sağduyusundan asla taviz vermez.

Hatay Belediye Başkanları olarak, Suriye'de yaşanan bu süreçte üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle 2 yıl önce başlattığımız birlik, beraberlik ve dayanışma buluşmalarımızda, ilçelerimize, beldelerimize ve köylerimize yaptığımız ziyaretlerde bu kardeşlik ortamına destek veren, güç veren, birlik içinde omuz omuza veren, sağduyuyla hareket eden herkese teşekkür ediyoruz.

İnanıyoruz ve temenni ediyoruz ki yakın süreçte komşu ülkemiz Suriye'de yaşanan kardeş kavgası ve iç karışıklıklar son bulacaktır.

Bizler Hatay insanı olarak bir ağacın gövdesi üzerindeki dallar gibiyiz. Bizler Müslümanı, Hıristiyanı, Musevisi, Ermenisi, Alevisi, Sunnisi, Lazı, Arabı, Çerkezi, Türkü, Kürdü biriz ve beraberiz.

Farklı siyasi düşüncelere, farklı partilere, farklı mezheplere mensup, ancak ortak akılla, sevgiyle, coşkuyla memleketine, bu müstesna ve kadim şehre hizmet üreten Hatay Belediye Başkanları olarak, hemşehrilerimizin var olan bu birlikteliğimizi, sevgi, barış ve kardeşlik bağlarımızı daha da pekiştireceğine, bu tür provokatif durumlara asla itibar etmeyeceğine, dedikodulara inanmayacağına ve sağduyu içinde hareket edeceğine dair inancımızın tam olduğunu belirtiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Reyhanlı'da meydana gelen alçakça saldırıyı kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, memleketimize ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyor, en derin sevgi ve saygılarımızı sunuyor, Hatay'da görev yapan tüm Belediye Başkanları olarak bu ortak deklarasyona tek yürek olarak imzamızı atıyoruz."

Kaynak: Bültenler / Güncel

Reyhanlı Dörtyol Antakya Güncel Haberler

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title