Hastalığı Nedeniyle Adeta Eriyor - Haberler
Haberi Paylaş

Hastalığı Nedeniyle Adeta Eriyor

AA - Güncel

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Anemi hastalarından detay Antakya Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Gönül Oktay ile röportaj Anemi hastası Fatma Kocaman ile röportaj LALE KÖKLÜ - Hatay'da yaşayan orak hücre anemi hastası 48 yaşındaki Nefle Balcıoğlu, hastalığının sebep olduğu kemik erimesi yüzünden günden güne kilo kaybı yaşayarak adeta eriyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Anemi hastalarından detay

Antakya Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Gönül Oktay ile röportaj

Anemi hastası Fatma Kocaman ile röportaj

LALE KÖKLÜ - Hatay'da yaşayan orak hücre anemi hastası 48 yaşındaki Nefle Balcıoğlu, hastalığının sebep olduğu kemik erimesi yüzünden günden güne kilo kaybı yaşayarak adeta eriyor.

Orak hücreli anemi hastası olarak dünyaya gelen ve zamanla böbreklerindeki hasar yüzünden kemiklerinde erime başlayan Balcıoğlu, 60 kilogram iken sağlığındaki sorunlar nedeniyle aradan geçen yıllarda 28 kilograma düştü.

Aşırı kilo kaybı nedeniyle ayağa dahi kalkamaz hale gelen evli ve bir çocuk annesi Nefle Balcıoğlu, yaşadığı kilo kaybı nedeniyle tıpkı bir çocuk gibi görünmeye başladı.

Yürüyemediği için eşinin kucağında taşınan ve yeme içmesini de yine eşinin yardımlarıyla yapabilen Balcıoğlu, çektiği acıları unutturacak günlerin hayalini kuruyor.

Nefle Balcıoğlu, AA muhabirine, 16 yaşındaki oğlunun doğumundan sonra birçok hastalıkla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Orak hücre anemisi olduğu için önce böbreğinde hasar oluştuğunu, ardından da kemiklerde erime yaşandığını aktaran Balcıoğlu, şöyle devam etti:

"Evlendiğimizde 60 kiloydum, bir yıl sonra oğlumu dünyaya getirdim ve o günden sonra iştahsızlığım oldu. Kemik erimesi başlamıştı. Gittikçe küçülüyordum, şu anda 28 kiloyum. Canım acıyor, konuşurken bile güçlük çekiyorum. Günlerim yatakta veya hastanelerde geçiyor. Eskisi gibi sağlıklı olmak için her gün hayal kuruyorum. Ayağa dahi kalkamıyorum. Oysa bir adım atmak için can veririm, can. Sadece bir adım atayım, yürüyeyim. Yürümek istiyorum ama yürüyemiyorum."

Eşi Ramazan Balcıoğlu (46) ise 17 yıllık hayat arkadaşıyla evliliklerinin ilk yıllarında mutlu bir yuvalarının olduğunu söyledi.

Eşinin ilerleyen hastalığı yüzünden her geçen günlerinin acı dolu olduğunu aktaran Balcıoğlu, "Bütün gün onunla ilgileniyorum. İnanın bakımı bir bebeğinkinden daha zor, çünkü bebeği bir kenara yatırırsın 'ah, of' demez ama eşimi kaldırıyorum 'ah' diyor yatırıyorum 'of' diyor. Ağrıları her geçen gün artıyor, acı çekiyor. Sağlıklıyken kilosu 60'a yakındı, ancak şimdi bir çocuk gibi kaldı." diye konuştu.

Eşine bakmak için çalışamadığını ifade eden Ramazan Balcıoğlu, evde bakım maaşıyla hem hastane ve ilaç masraflarını, hem oğlunun okul masraflarını hem de evin giderlerini karşılamaya çalıştığını dile getirdi.

"Hastanın klinik durumu kötü seyirli"

Antakya Devlet Hastanesi Talasemi Merkezi Hekimi Dr. Gönül Oktay da kalıtsal bir kan hastalığı olan orak hücreli aneminin, hastalarda ağrılara neden olduğunu belirtti.

Balcıoğlu'nun klinik durumunun da kötü seyirli olduğunu aktaran Oktay, şöyle devam etti:

"Orak hücre anemi hastalığı bulunan Nefle Hanım'ın böbreklerinde yaklaşık 10 yıldan bu yana beslenme bozukluğuna bağlı kronik böbrek yetmezliği meydana gelmiş. Buna bağlı olarak hastamızda kemik erimesi de oluşmuş. Tüm bu hastalıklarından dolayı Nefle Hanım'da ileri derecede kilo kaybı oluşmaktadır ve hastalığının klinik durumu kötü seyirlidir. Çünkü, vücuttaki böbreğin atamadığı toksik ürünlerden dolayı iştahsızlık yaşıyor. İştahsızlık arttıkça vücudun beslenmesi daha da bozulup kilo kaybına neden oluyor. Böbrek yetmezliği aynı zamanda kemik oluşumunu da bozduğundan, aşırı kemik erimesine neden oluyor."

Gönül Oktay, hastanın sağlık durumunun iyiye gitmesi için düzenli diyalize girmesi, diyetini düzgün uygulaması ve orak hücreye bağlı olarak düzenli kan alması gerektiğini vurguladı.

Ülke genelinde orak hücre anemi ve talasemi taşıyıcılığının ortalama yüzde 2 olduğunu, Hatay'da ise bu oranın yüzde 10 seviyelerinde bulunduğunu ifade eden Oktay, hastalığı kontrol altına almanın tek yolunun, evlenecek çiftlerin evlilik öncesi testlerini yaptırıp, kan hastalığı taşıyıcısı olup olmadığını öğrenmelerinin gerektiğine dikkati çekti.

AA / Güncel

Fatma Kocaman Antakya Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title