Haberler

Gümüşhane'de 1. Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı Başladı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Zigana Doğa Okulu işbirliğiyle düzenlenen 1. Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı başladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Zigana Doğa Okulu işbirliğiyle düzenlenen 1. Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kampı başladı.

Torul ilçe sınırları içindeki Limni Gölü'nde başlayan "Gümüşhane Kelebekleri" temalı foto safari etkinliğine 45 şehirden 100'e yakın fotoğraf tutkunu katıldı. 3 gün sürecek konaklamalı foto safari etkinliğinde, Zigana Dağı'nın eteklerinde ve belirlenen alanlarda kelebek popülasyonu görüntülenmeye çalışılacak.

Etkinliğin başlangıcında gazetecilere açıklamalarda bulunan Doğa Koruma Dairesi Başkanı Fahrettin Ulu, amaçlarının tabii güzelliklere fotoğraf sanatçılarının gözünden bakmak olduğunu söyledi.

Ortaya koydukları tabiat turizmi politikalarına hizmet edecek doğal güzelliklerin yetkin kişilerce fotoğraflanmasının önemine değinen Ulu, "Bir işbirliği imkanı ve akabinde de bu alanlarımızda neler yapmamız gerektiğini biraz daha farklı bir gözle ele almak için bu organizasyonu gerçekleştirdik. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde bize destek veren fotoğraf sanatçısı arkadaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum." dedi.

Ulu, organizasyonda çekilen fotoğrafların bölge turizminin tanıtımına ciddi katkı sunacağına inandıklarını dile getirerek safari sonunda elde edilen fotoğrafların kitap ve katalog olarak değerlendirileceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İnsan için orman, orman için ekonomi" başlıklı toplantıda tabiat turizmi seferberliğini başlattığına değinen Ulu, şunları şöyle konuştu:

"Bu seferberlik kapsamında yapmak istediğimiz, arzuladığımız bunu bir an önce eylem planına dönüştürmek. Bunlardan birincisini de bugün burada foto safari olarak gerçekleştiriyoruz. Ekoturizmde dünyada dönen para yaklaşık 400 milyar dolar. Bu pastadaki ülkemizin mevcut payını artırmak için neler yapmalıyız? Bunların planlama ve programlanmasını gerçekleştirdik. Dünyada tabiat turizmi konusunda elde ettiğimiz gelir itibariyle 19'uncu sırada yer almaktayız. Bugün itibariyle Cumhurbaşkanımızın talimatlandırdığı ilk 5 ülke arasına girmek ve doğal güzelliklerimizi uluslararası bir marka haline dönüştürmek için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. "

"Nadir ve yüksek irtifa türlerini bulmayı hedefliyoruz"

Kelebek üzerine yörede araştırmalarıyla tanınan öğretmen olan Vehbi Yalçın da foto safari sayesinde Gümüşhane'nin kelebek zenginliğini farklı gözlerden görme imkanı bulacaklarını anlattı.

Etkinliğin birinci gününde Zigana Dağı çevresinde kelebek çekimi yapılacağını aktaran Yalçın, "İkinci gün Kelkit bölgesindeki kelebek vadisine gitmeyi planlıyoruz. Son gün ise Artabel Gölleri Tabiat Parkı'na gideceğiz. Nadir türleri ve yüksek irtifa türlerini bulmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş ve Belediye Başkanı Ercan Çimen de kamp alanına gelerek katılımcılara başarı diledi.

Etkinlik 12 Temmuz'da sona erecek. Safari boyunca çekilen fotoğraflardan, bölgenin tanıtımında kullanılmak üzere albüm ve katalog hazırlanacak.

Kaynak: AA / Güncel

Milli Parklar Genel Müdürlüğü Gümüşhane Torul Politika Güncel Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title