Haberler

Folkart Narlıdere Sitesi'nde Yangın: İtfaiye Ekipleri Soğutma Çalışması Sürüyor

Güncelleme:

İzmir'in Narlıdere ilçesinde bulunan Folkart Narlıdere Sitesi'nde çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Yangının nedeni henüz belirlenemezken, yapılan açıklamada can kaybı yaşanmamasının en büyük teselli olduğu belirtildi.

FOLKART'TAN AÇIKLAMA

Folkart Narlıdere Sitesi'nde çıkan yangında itfaiye ekiplerinin soğutma çalışması sürerken, alevlerin yükseldiği görüldü. Ekiplerin müdahalesiyle yangın 2 dakikada söndürdü.

Bu arada Folkart tarafından yangına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Dün akşam Folkart Narlıdere'de saat 21.30 sıralarında, nedeni henüz belirlenemeyen bir yangın başlamış, kamu kuruluşlarımızın çalışmaları ile gece yarısı kontrol altına alınmıştır. Yangın 4 bloktan oluşan sitemizin tek bloğunda 40 daireyi etkilemiştir. Öncelikle çok üzgün olduğumuzu vurgulamak isteriz. Can kaybı yaşanmamış olması en büyük tesellimizdir. Tüm ev sahiplerimize ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yaşadığımız olayda yangına neyin sebep olduğu resmi kurumlar tarafından araştırılmaktadır ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır. Biz bu süreçte Folkart Narlıdere sakinlerimizin yanında durarak, dayanışma kültürümüzü sürdüreceğiz. Yangının söndürülme sürecinde, site sakinlerimizin ve bizim yanımızda olan, tüm kişi, kurum ve kuruluşlara şükranlarımızı sunarız" denildi.

İZMİR'DEKİ YANGININ BÜYÜMESİNDE HAVA SİRKÜLASYONU ETKİSİ

Yangının kısa sürede büyümesinin nedenlerine ilişkin değerlendirme yapan Mimarlar Odası İzmir Şubesi Sekreteri, mimar Uğur Yıldırım ise "Yapı, mimari tasarımı gereği iklime karşı duyarlı, doğal havalandırmanın ön planda olduğu bir yapı. Bu İzmir ve Akdeniz ikliminde istenilen bir durumdur. Çünkü enerji sarfiyatını azaltır, konfor şartlarını yükseltir. Ancak yaparken yangın gibi etkilere karşı mühendislik çözümlerle desteklenmelidir. Evin içinde ve ortak alanlarda hava sirkülasyonun olması istenilen bir durumdur. Çıkan bir yangının büyümesinde bu hava sirkülasyonun etkisi vardır. Bu yapıyı incelediğimizde, yarı açık alanların çok olduğu, katlar arasında hava sirkülasyonlarının olduğu bir mimari tasarım ve ahşap malzeme görüyoruz. Yangına sebep ahşap malzeme olarak lanse edildi. Ancak projeyi detaylı incelemeden, ahşabın oraya uygulanma şeklini, ahşabın arkasındaki yalıtım malzemesini ve ahşabın yanıcı olmasına karşı üzerine uygulanan yöntemi değerlendirmeden kesin bir sonuca varmak doğru değil. Ahşap doğal bir yapı malzemesi, yanıcılık sınıfı olan malzeme ancak inşaat sektöründe kullanılan birçok malzeme yanıcıdır ve bunların sınıfları vardır. Burada bir ahşap uygulaması yapıldığında yanmaz boyayla boyanması ya da kimyasallarla yangına karşı dirençli hale getirilmesi gerekmektedir. Bu projede bunlar uygulanmış olabilir ancak aksaklıklar da yaşanmış olabilir. Konuyu itfaiye birimleri araştıracaktır. Detaylı şekilde yapının projesini ve sonrasında yapılan projeleri görmeden kesin bir yargıya varamayız" ifadelerini kullandı.

'SADECE KAÇIŞ MESAFELERİ KONTROL EDİLMEMELİ'

Projelerin yangına karşı kontrolleri yapılırken genelde kaçış mesafelerinin kontrol edildiğini aktaran Yıldırım, " İtfaiye, projeleri yangına karşı kontrol ederken, genelde kaçış mesafelerini kontrol eder. Ne kadar önlem alınsa da yangın çıkma olasılığı her zaman vardır. Ancak yangın durumunda yangının söndürülmesi, güvenli bir şekilde tahliyesini sağlanabilmesi ve büyümeden müdahale edilebilmesini sağlayacak mimari ve mühendislik çözümlerin tasarımda ele alınması gerekir. İtfaiyenin değerlendirdiği projelerde, sadece kaçış mesafeleri olarak ele alınmamalı, kullanılan malzeme ahşap ise bu malzeme için önlem alınıp alınmadığı sorgulanmalı. Yapılarda kullanılan birçok ısı yalıtım malzemesi yanıcı özellik gösterir. Bu malzemeler kullanıldığında gerekli ek önlemlerin alınması için kuralların olması gerekir. Bu kurallara uyulması bu tür felaketleri daha az etkiyle atlatılmasını sağlayacaktır" dedi.

'İTFAİYE VE BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENMELİ'

Yangının çıkması ve büyüme nedeniyle ilgili itfaiye ve bilirkişi raporunun beklenilmesi gerektiğini aktaran Yıldırım, "Projenin detaylarına ulaşamadık. Projenin teknik bilgisi olmadan değerlendirmek çok mümkün değil, ancak eldeki verilere baktığımızda yapıda doğal ahşap malzeme kullanıldığını görüyoruz. Plastik kullanılıp kullanılmadığını söylemek mümkün değil. Net bir şekilde konuşmak, yangının sebebini ve neden bu kadar büyüdüğünü öğrenmek için itfaiye raporunu ve mutlaka bilirkişi raporunu beklemek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'BİNANIN TAŞIYICI SİSTEMLERİ KONTROL EDİLMELİ'

Yangın sonrası, taşıyıcı sistemlerin zarar görüp görmediği yönünde rapor hazırlanması gerektiğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar da "Yangının, binanın taşıyıcı sistemine verdiği zararla ilgili bir rapor hazırlanması gerekiyor. Yangında meydana gelen yüksek ısının taşıyıcı sisteme etkisinin belirlenmesi gerekiyor. Buna dair bir inceleme yapılması, yangının beton ve donatıya etkisinin ölçülmesi lazım. Binanın durumu tespit edilmeli" diye konuştu.

Kenan YEŞİL, Kadir ÖZEN/İZMİR,


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Narlıdere İtfaiye İzmir Güncel Haberler

Bakan Şimşek: Vergi paketinde dar gelirliye yönelik hüküm yok

Bakan Şimşek: Vergi paketinde dar gelirliye yönelik hüküm yok

CHP lideri Özel: Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir

CHP lideri Özel: Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir

İş ve spor dünyasını dolandıran banka müdürü parayı obezite ve estetik ameliyatlarına harcamış

İş ve spor dünyasını dolandıran banka müdürü parayı obezite ve estetik ameliyatlarına harcamış

Bakmadan Geçme

Masterchef Onur kimdir, kaç yaşında? Onur Üresin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şeyhmus kimdir, kaç yaşında? Şeyhmus Uluğ kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Bera kimdir, kaç yaşında? Bera Altaş kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şenay kimdir, kaç yaşında? Şenay Salam kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Deniz kimdir, kaç yaşında? Deniz Yılmaz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Hakan kimdir, kaç yaşında? Hakan Dündar kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Rüyada yurt dışına çıkmak, yurt dışına gideceğini görmek ne anlama gelir? Rüyada yurt dışına tatile gitmek, taşınmak anlamı GASTRONOMİ BÖLÜMÜ 2024 TABAN PUANLARI ll ÖSYM ve YÖK ATLAS ile Gastronomi bölümü taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları… Allan Saint-Maximin KOC03 uçak takip! (CANLI) Allan Saint-Maximin saat kaçta İstanbul'da olacak? Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 16 Temmuz bugünkü günün maçları Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Şehitkamil, Nizip 16-17 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! VETERİNERLİK BÖLÜMÜ 2024 TABAN PUANLARI ll Veterinerlik taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları! 16-17 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? Diyarbakırlı Ramazan Hoca olayı nedir? Ramazan Hoca'nın katili kaç yıl ceza aldı? Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın katili kim, ne kadar ceza aldı? Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın katili kim çıktı?
Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title