Haberler

Fetö Davasında Askeri Lise Sınav Sorularının Nasıl Önceden Verildiğini Anlattılar

KAYSERİ'de aralarında Boydak kardeşlerin de yer aldığı FETÖ davasının 3'üncü duruşması başladı.

KAYSERİ'de aralarında Boydak kardeşlerin de yer aldığı FETÖ davasının 3'üncü duruşması başladı. Davanın ilk gününde 'ÖSYM Kanunu'na muhalefet etmek' suçuyla birleştirilen dosya kapsamında askeri lise sınavlarına katılan öğrenciler tanık olarak dinlendi. Tanık öğrenciler, sınavda çıkan soruların çoğunun kendilerine cemaat evlerinde deneme sınavı bahanesiyle gösterildiğini iddia etti.

Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen FETÖ/PDY davasıı kapsamında aralarında Boydak Eski Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, eski yönetim kurulu üyesi Şükrü Boydak, Boydak eski CEO'su Memduh Boydak olmak üzere 18'i tutuklu 67 sanığın yargılanmasına devam edildi. Davanın üçüncü duruşmasında çalınan askeri lise sınav soruları nedeniyle ÖSYM Kanuna Muhalefet suçunun tanık öğrencileri dinlendi. Öğrenci evlerinde kaldıklarını kabul eden öğrenciler ifadelerinde şu görüşleri dile getirdi:

"Arkadaşlarımız vasıtasıyla gittiğimiz evlerde askeri sınavlara son bir hafta kala ev abileri bizi bir odaya kapattılar ve teslim edilen 3 deneme sınavını kimseye söylemeyeceğimize dair Kuran-ı Kerim'e el bastırarak yemin ettirdiler. Bizlere verilen deneme sınavlarını çözmemizi, hatta ezberlememizi söylediler. Sınav zamanı kitapçıkları açtığımızda soruları görünce şaşırmamız gerektiğini ve sınav nasıl geçti diye soran olursa onlara da 'Fena değildi' dememizi istediler."

'Ev abileri' adlarının gerçek olduklarını düşündüklerini aslında kod isim kullandıklarını mahkemede öğrendiklerini belirten öğrencilerden 16 yaşındaki T.F.B., şöyle konuştu:

"Diğer tanıklar gibi tarafıma Belsin'de kaldığım cemaat evinde sınava bir hafta kala ev abisi Enes tarafından sınav soruları verildi. Bana 'Deneme sorularına çok çalış ve gördüklerini unutma' dediler. Kuran üzerime yemin ettim. Sınava gidince bize verdikleri soruların aynısı olduğunu sadece cevap şıklarının değiştirildiğini gördüm. Kimsenin hakkına girmemek için sınav kağıdında kaydırma yaptım. İyi ki de böyle yapmışım."

"HACI BOYDAK KATILMADI"

Davanın üçüncü duruşmasına Boydak'ın eski Yönetim Kurulu Başkanı tutuklu Hacı Boydak sağlık sorunları nedeniyle katılmadı. Davaya tanıkların ifadesinin alınmasının ardından ara verildi.

"FETÖ'CÜ POLİSLER SORGUMDA GÜLEN, ASRIN MEHDİSİDİR DEDİLER"

Duruşmanın ikinci bölümünde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında yeni iddianame hazırlanan ve dosyaları bu davayla birleştirilen Mehmet Albayrak, Nurullah İlgün, Mehmet Filiz, Necmi Somtaş ve Mehmet Fındık yeniden savunma yaptı.

Kayseri Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Filiz savunmasında kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kapatılan Anafen Eğitim A.Ş.'de bulunan yüzde 10 hissesinin formaliteden ibaret olduğunu söyledi. Mehmet Fındık ise, KHK ile kapatılan Zambak A.Ş.'deki hisselerini en az 10 yıl önce sattığını belirterek, "Ben mali müşavirim. Vergi, sigorta gibi prim ödemeleri için topladığım bu paraları bankaya yatırır, 10 dakika sonra da internetten EFT ile kamu hazinesine aktarırım" diye konuştu.

Duruşmada tanık olarak dinlenen ve davanın kilit isimlerlerinden olan imam Hasip Danış, 5 yıl önce sanıklar Abdurrahman Haskaraman ve Mehmet Yıldız ile adını hatırlayamadığı 2 kişinin kendisini Mehmet Karakaya'nın işyerine çağırarak zekat konusunda konuşmaması için tehdit ettiklerini öne sürdü.

Zekatla okul, yurt yapılamayacağını söylediğini, bunun da FETÖ'nün hoşuna gitmediğini belirten Danış, "Bana 'Fethullah Gülen'e biat edeceksin yoksa seni süründürürüz' dediler. Hapise girdim, dediklerini yaptılar. Beni süründüler. Ben, Kayseri'de terörist yetiştirmişim, Afganistan'a göndermişim, ABD askerlerini öldürtmüşüm. Bunların hepsi bana atılan iftiradır" diye konuştu. Hasip Danış, kaldığı gözaltı sürecinde  Emniyet Müdürlüğünde adını bilmediği FETÖ'cü polislerin kendisine baskı yaptığını ileri sürerken,  "Bana 'Mehdi kim?' diye sordular. Said-i Nursi'dir dedim. 'Fethullah Gülen asrın mehdisidir' dediler. Karşı çıktım, 'O olamaz' dedim. Bana, 'İstersek seni de, Tayyip'i de Guantanamo'ya paket yaparız' dediler" diye konuştu. - Kayseri

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Memduh Boydak Hacı Boydak Kayseri Politika Güncel Haberler

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da akılalmaz saldırı! Parkta oturan 2 gencin yanına yaklaşıp kurşun yağdırdı

İstanbul'da akılalmaz saldırı! Parkta oturan 2 gencin yanına yaklaşıp kurşun yağdırdı

Sinan Ateş davasında mütalaa açıklandı! Savcı 3 sanığa beraat, 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet istedi

Sinan Ateş davasında mütalaa açıklandı! Savcı 3 sanığa beraat, 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet istedi

Arda Güler ile kıyaslanan Galatasaraylı futbolcu kulüpsüz kaldı

Arda Güler ile kıyaslanan Galatasaraylı futbolcu kulüpsüz kaldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title