Haberler

Expo 2016 Antalya'nın Uluslararası Katılımcılar Toplantısı Yapıldı

Abone Ol

EXPO 2016 Antalya'nın açılışına sayılı günler kala Uluslararası Katılımcılar Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya EXPO 2016 Antalya sergisine katılacak ülkelerin komiserleri ve temsilcileri katıldı. Toplantıda katılımcı ülkelere EXPO süresince ihtiyaç duyacakları bilgiler aktarıldı. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın konuşmasında açılış öncesi hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü ve başarılı bir organizasyon gerçekleştirileceğine inandığını söyledi.

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) kuralları gereğince EXPO süresince 3 kez toplanacak olan Uluslararası Katılımcılar Toplantısı'nın ilki EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkilileri ile katılımcı ülkelerin komiserleri ve temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, açılış günü yaklaşırken, hazırlıkların planlandığı gibi devam ettiğine dikkat çekerek, başarılı bir açılış için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Katılımcı ülkelere teşekkür eden Genel Sekreter Aydın, "Sizlere ve ülkelerinize bu kadar önemli bir organizasyona katıldığınız için minnettarız. Ülkenizin katılımı ajans içerisinde bizi memnun etmekten öte ziyaretçiler için daha anlamlı olacaktır. Burada varlığınız onların EXPO ziyaretlerine farklı bir boyut kazandıracak ve deneyimlerine ayrı bir değer katacaktır" dedi.

EXPO 2016 Antalya alanının açılışa hazır hale gelmesi için ülke bahçelerinin yapımının bitmesi gerektiğine de dikkat çeken Aydın, "Bahçelerinizin inşaatını 10 Nisan tarihine kadar tamamlanması hususunda hassasiyet göstermeniz bizi memnun edecektir. Bu toplantının bütün katılımcılar için yararlı olmasını temenni ediyorum. Tüm mesai arkadaşlarımın sizlere yardıma hazır olduğunu bildirir saygılar sunarım" dedi.

"EXPO 2016 EŞSİZ BİR DENEYİM OLACAK"

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ise, Türkiye'nin ilk EXPO'sunu gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. EXPO 2016 Antalya'nın eşsiz bir deneyim olacağına vurgu yapan Büyükelçi Kök, şunları söyledi;

"Bu EXPO Türkiye için çok eşsiz bir deneyim olacak çünkü bu bizim ülkemizde düzenlenecek ilk EXPO. Bu nedenle ülke katılımlarına çok önem veriyoruz. Bu Noktadan bakıldığında katılımcı ülke sayısının diğer botanik EXPO'lar ile karşılaştırdığımızda oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle sizin ülkelerinizin katılımından da oldukça memnun olduğumuzu söylemeliyim. Bu EXPO'nun en başarılı şekilde gerçekleşmesi için de elimizden geleni yapacağız. Genel Sekreterimiz Kazım Aydın, ben ve ekibimiz sizlere her türlü probleminizde yardımcı olmak üzere hazırız."

ÜLKE KOMİSERLERİ KURULU BAŞKANI İTALYA OLDU

Toplantıda açılış konuşmalarının ardından BIE kuralları gereği Ülke Komiserleri Kurulu'nun seçimi de yapıldı. Katılımcı 14 Ülkenin Komiserinden oluşan kurulun başkanlığına İtalya Ülke Komiseri Dr. Aniello Musella seçildi. Musella, EXPO 2016 Antalya'nın açık kalacağı 6 ay boyunca her şeyin yolunda gitmesi için çalışacaklarını belirterek, nüfusunun yarıdan fazlası genç olan Türkiye'de gelecek nesiller için yeşil bir dünya temasıyla düzenlenen EXPO 2016'nın son derece anlamlı olduğunu belirtti.

Musella, toplantı bitiminde yaptığı açıklamada ise Milli Günler, akreditasyon ve gümrük gibi konularda merak ettikleri sorulara bu toplantıda cevap bulduklarını belirterek şöyle devam etti;

"EXPO farklı ülkeleri, farklı kültürleri bir araya getirdiğiniz bir iş faaliyeti değil. Öncekine göre daha yakın olmamız gerek ve inanıyorum ki EXPO 2016 Antalya, barışı destekleyecek çok önemli bir organizasyon olacak. Bizler hepimiz ülkelerimiz adına burada görevliyiz ve inanıyorum ki bugünlerde barış üzerinde en çok durulması ve çalışılması gereke konu."

Katılımcı ülke sayısının da EXPO'lar için oldukça önemli olduğunu söyleyen Musella, "Avrupa, Orta Doğu ve Asya'dan neredeyse 50'ye yakın ülke kendi ülkelerini temsil etmek üzere buraya geliyor. Küresel bir bakış için bu çok önemli ve Antalya'da bunu yapabileceğiniz en iyi yerlerden bir tanesi" dedi.

Toplantının devamında ise katılımcılara ulaşım, konaklama, vize, çalışma izni, lojistik, gümrük, akreditasyon ve güvenlik gibi konularda bilgi verildi.

ALMANYA İLE RESMİ SÖZLEŞME İMZALANDI

Öte yandan toplantı bitiminde EXPO 2016'nın katılımcıları arasında yer alan Almanya'nın Antalya Konsolosu Martin Vetter ile EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök tarafından resmi katılım sözleşmesini imzaladı. Katılımcı ülkelerin temsilcileri daha sonra EXPO 2016 Antalya Sergi alanı gezdi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Kazım Aydın Antalya Türkiye İtalya Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Cübbeli Ahmet Hocanın mesleği nedir, ne iş yapar? Mahmut Ünlü kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor, mesleği ne? Benzine indirim var mı? Akaryakıta indirim gelecek mi? Mesut Yar hangi partiden aday? Mesut Yar Belediye Başkanı Aday Adayı mı oldu, hangi partiden aday oldu? Tevfik Göksu kimdir? FOX Çalar Saat konuğu Tevfik Göksu kaç yaşında, nereli? Tevfik Göksu biyografisi! VİZESİZ YUNAN ADALARI LİSTESİ | Hangi Yunan adaları vizesiz? Yunanistan kapıda vize ücreti ne kadar? Yunan adalarına nasıl gidilir? 7 günlük turist vizesi hangi tarihlerde geçerli? Yunanistan 10 ada vize muafiyeti ne zaman başlayacak? SARI KODLU İLLER 8 ARALIK 2023 | Sarı kod hangi illerde? Meteorolojinin uyardığı sarı ve turuncu kodlu 14 şehir hangileri? Yerli malı haftası ne zaman? Yerli malı haftası 2023 hangi tarihte, ayın kaçında? Filiz Taçbaş kimdir, kaç yaşında? Filiz Taçbaş hangi dizilerde oynadı? BURÇLAR DEĞİŞTİ Mİ 2023? Burç tarihleri niye, nasıl değişti? 2023 hangi ay hangi burç? Gizem Bağdaçiçek kimdir, kaç yaşında? Gizem Bağdaçiçek neden gözaltına alındı? 8 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL? Bugün okullar tatil mi, var mı, yok mu? İstanbul'da bugün okullar da kar tatili var mı? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 8 Aralık : Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (8 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2023: İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa barajlarında son durum nedir? Yağışlar barajları ne kadar doldurdu?
title