Haberler

Eşini silahlı saldırıda kaybeden doktor "sağlıkta şiddet"in bitmesi için çalışıyor

Abone Ol

Samsun'da yaklaşık 7 yıl önce hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun'un doktor eşi Funda Furtun, sağlıkta şiddetin son bulması için mücadele veriyor.

Samsun'da yaklaşık 7 yıl önce hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun'un doktor eşi Funda Furtun, sağlıkta şiddetin son bulması için mücadele veriyor.

Özel bir hastanede enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak görev yapan ve eşi Opr. Dr. Kamil Furtun'u 29 Mayıs 2015 yılında silahlı saldırı sonucu kaybeden Funda Furtun, her platformda, sağlık çalışanlarının sesi olmaya çalışırken 2020 yılında Samsun Tabipler Odası Başkanı seçildi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunu pek çok etkinlikte gündeme getiren son olarak Samsun Tabipler Odası olarak bu konuda bir klip hazırlanmasına ön ayak olan Furtun, sağlıkta şiddetin son bulmasını diliyor.

Furtun, AA muhabirine, eşini kaybettiği acı olayın üzerinden 7 yıl gibi uzun bir süre geçtiğini ancak yaşadıkları acının halen ilk günkü gibi yüreklerinde olduğunu vurguladı.

Eşinin isminin çalıştığı hastaneye verildiğini belirten Furtun, "Eşimin ölümünden sonra sağlıkta şiddet halen bitmedi. Samsun'un iki acı kaybı daha oldu, Aynur Dağdemir ve Fikret Hacı Osman'ı kaybettik. Her gün ve her saat başı şiddete uğrayan bir meslektaşımızın haberini alıyoruz. Bunun için ben de şiddet mağduru bir kişinin eşi olarak Samsun Tabip Odası Başkanlığı görevini yapmam gerektiğini düşündüm." diye konuştu.

"Şiddet olgusu tolere edilemez"

Eşinin mesleğini seven ve başarılı bir hekim olduğunu vurgulayan Furtun, şöyle devam etti:

"Kamil Bey çok iyi hekimlik yapmaya çalışan bir insandı ve bunları hiç hak etmeyen biriydi. Dolayısıyla onun kaybı infial yarattı, hekim camiası, insanlık camiası ve Türkiye'de. Şiddet olgusu tolere edilemez. Bir insanın ölümünü kabul etmek zordur ama öldürülmesini kabul etmek imkansız. Bundan sonra hiçbir sağlıkçının, hiçbir hekimin başına gelmemesi, şiddetsiz ve savaşsız bir yeryüzü olması için çabalıyoruz. Bu dönemde sağlıkta şiddet için biz doktorların hislerini anlatan bir şarkıyla halkımıza seslenmeye çalıştık. Şiddet altındayken çalışamadığımızı, hekimlik yapamadığımızı, bizim amacımızın yaşatmak olduğunu söylemeye çalıştık. Umarım karşılığını bulur. Umarım gönüllere dokunur."

Salgında sağlıkçıların önemi daha çok anlaşıldı"

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başında sağlık çalışanlarının öneminin daha çok anlaşıldığını söyleyen Furtun, şunları kaydetti:

"Pandemi döneminde sağlıkçıların önemi ortaya çıktı ama sağlıkta şiddet olayları yine bitmedi. Özellikle sağlık çalışanlarımızı kaybettik. Buradan tüm sağlık şehitlerimizi, şiddetle veya pandemiyle kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. ve 14 Mart'ta şiddetsiz bir sağlık ortamında güvenle çalışmak istiyoruz. Bundan sonra da bayram edeceğimiz günlerde çalışmak istiyoruz. Tüm meslektaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramı'nı tebrik ediyorum."

Olay

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde, 29 Mayıs 2015'te hastane koridorunda İsmail K'nin silahla üç el ateş etmesi sonucunda ağır yaralanan Opr. Dr. Kamil Furtun, aynı hastanede kurtarılamamıştı. Kaçan zanlı İsmail Koyun yakalanmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Koyun, hakkında açılan dava sonucu 24 Kasım 2015'te ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Opr. Dr. Kamil Furtun'un ölümünün ardından İlkadım Belediyesi Meclisi, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinin bulunduğu sokağa oy birliği ile "Opr. Dr. Kamil Furtun" adının verilmesini kararlaştırmıştı. Furtun'un ismi ayrıca çalıştığı Samsun Göğüs Cerrahisi ve Hastalıkları Hastanesine de ismi verilmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Tabipler Odası Samsun Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Galatasaray - Adana Demirspor maçı CANLI izle! Galatasaray - Adana Demirspor maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Konya su kesintisi listesi! Ramsay Hunt sendromu nedir, teşhisi, tedavisi nasıl yapılır? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Bursa su kesintisi listesi! MasterChef 100 bin lira kim kazandı? 8 Aralık MasterChef ödül oyunu 100 bin TL'yi kim kazandı? MasterChef ödül oyununu kim aldı? 8 Aralık Cuma Ödülü kim kazandı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Ankara su kesintisi listesi! Arka Sokaklar CANLI izle! KANAL D Arka Sokaklar yeni bölüm full HD canlı yayın izle! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Kullanılmayan Eşyalar Ev Ekonomisine Katkı Sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı Açıldı İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 8 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 9 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 9 Aralık Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? BluTV satıldı mı? BluTV kime, hangi şirkete satıldı? BluTV el mi değiştirdi, neden?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title