Haberler

Cerattepe'ye Tel Örgü Çekilip Ağaçlar Kesiliyor

Güncelleme:

Halkın 2 gündür direnişini sürdürdüğü Artvin Cerattepe'de, Cengiz Holding tarafından konteynırlar kuruldu. Alana tel örgü çeken şirket çalışanları, ağaçları kesiyor.

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiine iki gündür çevreci gruplara polis ve jandarmanın coplu ve gazlı müdahalesinin ardından, maden şirketi ekipleri polis ve jandarmanın koruması altında şantiye kurma çalışmalarına başladı.

POLİS VE ASKER KORUMASI ALTINDA MADEN SAHASINA ULAŞTILAR

Cerattepe'de Cengiz Holding'e ait Eti Bakır A.Ş. tarafından çıkarılmak istenen bakır madeni için 3 gün önce bölgeye gelen iş makineleri, polis ve askeri birliklerin koruması altında bölgeye doğru yola çıktı. Çevreci grupların tepkilerine karşı polis ve jandarmanın 2 gün süren cop ve biber gazlı müdahalesinin ardından maden şirketine ait iş makineleri ve konteynerlerin yer aldığı konvoy dün akşam saatlerinde 1700 metre rakımlı Cerattepe'deki maden sahasına ulaştı.

ÇEVRECİLERİN NÖBET NOKTASINA JANDARMA KONUŞLANDI

Cerattepe'ye 3 kilometre uzaklıkta, çevrecilerin 21 Haziran'dan itibaren dönüşümlü olarak nöbet tuttuğu kulübelere askeri birlikler konuşlandı.


Jandarma, maden sahasına yaklaşılmasına izin vermiyor. Jandarma birlikleri ormandan topladıkları odunları yakarak ısınmaya çalışıyor.

MOTORLU TESTERE İLE ORMANA GİRDİLER

Cerattepe bölgesinde maden şirketinin şantiye sahasına giren DHA ekibi, bölgedeki şantiye kurma çalışmalarını görüntüledi. Mühendislerle birlikte 50 kadar çalışanın görev aldığı şantiyede iş makineleri ile kanal kazımına ve konteynerlerin yerleştirilmesine başlandı.


Bu arada bazı çalışanlar motorlu testere ile Kafkasör ormanlarındaki çam ağaçlarını kesmeye başladı.


HDP'Lİ VEKİLLERİN CERATTEPE'YE ÇIKMASINA İZİN VERİLMEDİ

Artvin'e gelen HDP milletvekilleri Beyza Üstün ile Erdal Ataş'ın da yer aldığı bir grup Cerattepe'ye çıkmak istedi. Ancak grubun önü Atmaca mevkiinde polis ekipleri tarafından kesildi. Polisle tartışan Beyza Üstün yolun açılmasını istedi ancak olumlu cevap alamadı.


Beyza Üstün, "Herkesin kullanması gereken bir yolu sadece şirket için açmışlar ancak vatandaşa kapalı. Gayet rahat yolu kapatmışlar ve kimseyi geçirmiyorlar. Böyle bir şey mümkün değil. Keyfiye bir yol kesme var ama şirket yukarıda çalışıyor" dedi. Grup Cerattepe'ye çıkamayınca geri dönmek zorunda kaldı. Polis bölgeye vatandaşların çıkmasına izin vermiyor.


MAHKEMEYE ACİL YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİ

Yeşil Artvin Derneği'nin ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle yaptığı başvuru üzerine Rize İdare Mahkemesi 8 ay önce bölgede bilirkişi keşfi yapılmasını kararlaştırmıştı. Maden şirketinin bölgede çalışmalara başlamasının ardından Yeşil Artvin Derneği avukatı Bedrettin Dalan, bugün Rize İdare Mahkemesi'ne başvurarak bilirkişi keşfi beklenmeden acilen ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması talebinde bulundu. Mahkemenin birkaç gün içerisinde başvuru ile ilgili bir karar vermesi bekleniyor.

11 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Bu arada dünkü olaylar sırasında jandarmaya taş attıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 5 kişi ifadelerinin ardından savcılık talimatı ile serbest bırakıldı. Polis ekiplerince gözaltına alınan ve aralarında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'ın da bulunduğu 6 kişi, Nöbetçi Mahkeme tarafından serbest kalmıştı. Savcılığın toplam 11 kişi hakkında soruşturma açtığı belirtildi.

SAVCILIKTAN SORUŞTURMA

Bu arada Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2 gün boyunca süren protestolar, yol kapatma ve güvenlik güçlerine karşı gösterilen direniş olayları ile ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında jandarma ve polisinin kamera kayıtlarının inceleme altına alınacağı belirtildi.

"ARTVİN İŞGAL ALTINDA"

Artvin Valiliği önünde dün gece süren oturma eylemi gece geç saatlere kadar devam etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı Artvin Valiliği önünde yerde oturan gruplar yanlarında getirdikleri yiyecekleri paylaştı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin'in işgal altında olduğu görüşünü savunarak, kendilerini başka bir ülkede gibi hissettiklerini söyledi. Karahan, "Artvin halkının 20 senedir sürdürdüğü haklı mücadelesini aşırı güvenlik güçleriyle kırmaya çalışıyorlar. Yasal hiçbir dayanakları olmadığı halde, yer teslimi ve başka hiç bir şey olmadığı halde, yasa dışı bir şekilde devletin güçlerini kullanarak engelleri aştılar. Oraya çıkıp yerleşeceklerini zannediyorlar. Biz mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Gözaltı sürecini de anlatan Karahan, "Gözaltında yapılan sorguda da Orman Bölge Müdürlüğü'nün yer tespiti için çıkıldığını ve bizin bunu engellediğimiz belirtildi. Halbuki orada Orman Bölge Müdürlüğü'nün ne bir tane şefi, ne bir tane memuru, ne de aracı vardı. Hepsi maden şirketinin araçlarıydı" dedi.

YER TAHSİSİNE İMZA ATMAYAN ORMAN PERSONELİ AÇIĞA ALINDI İDDİASI

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hasan Yüksel de, maden şirketine yer tahsisi için Orman Genel Müdürlüğü'nden gelen dosyayı yetersiz ve eksik görerek imza atmayan personel hakkında soruşturma açıldığı ve açığa alındıklarını öne sürdü. Yüksel, "Hopa'dan iki orman işletme şefi geçici görevle Cerattepe bölgesini madencilere peşkeş çekmek için bugün görevlendirilmiş. Bu konunun takipçisiyiz. Dernek Başkanımız bununla ilgili resmi başvurusunu Orman Bölge Müdürlüğü'ne yaptı. Soruşturma ve açığa alınan 6 kişi olduğunu söyledi. Fakat Orman Genel Müdürlüğünün ve Orman Bölge Müdürünün bu konuda hiçbir bilgisi olmadığını söylüyor. Fakat görüştüğümüz yetkililer sürgün ve soruşturma tehdidi altında olduklarını söylüyorlar" diye konuştu.

MADEN ŞİRKETİ: 7 MİLYON TON BAKIR REZERVİ ÇIKARACAĞIZ

Cengiz Holding'e bağlı Eti Bakır A.Ş. tarafından basına yazılı bilgi notu gönderildi. Cerattepe Bakır Maden Projesi adı verilen projenin 14 yıl ömrü olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"227 kişinin çalışacağı 4 bin 406 hektar alanlık maden sahasından 4 milyar lira değerindeki 7 milyon ton bakır rezervi çıkarılacak. Cerattepe maden sahasından çıkan cevher teleferik sistemi ile Zelosman mevkisine, oradan karayolu ile Murgul'un Damar bölgesindeki Eti Bakır A.Ş. tesislerine nakledilecek. Maden sahasında 3 bin 500 ağaç kesimi yapılacak. Bölgeye bunun 10 katı fazla ağaç dikimi yapılacaktır. Maden Samsun'a taşınacak ve orada işlenecektir. Bu bölgede siyanür havuzu kurulmayacaktır. Cerattepe bölgesinde yapılacak maden faaliyeti nedeniyle herhangi bir bitki türünün yok olması söz konusu değildir. ÇED raporu ile ilgili herhangi bir durdurma kararı olmadığı için bölgede madencilik yapılmasında hiçbir yasal engel yoktur."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Beyza Üstün Erdal Ataş İstanbul Artvin Yerel Güncel Haberler

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Yunan bakan Türkiye'yi hedef aldı, MSB'de yanıt gecikmedi: Düzeysiz yalan ve iftira dolu

Yunan bakan Türkiye'yi hedef aldı, MSB'de yanıt gecikmedi: Düzeysiz yalan ve iftira dolu

Bakmadan Geçme

Antalya'da nar suyuna 1200 TL alan esnaf! Olay ne, ne oldu? Özge Özacar'ın sevgilisi kim? Özge Özacar'ın sevgilisi Oğuz Özmen kimdir, ne iş yapıyor? MASTERCHEF 17 TEMMUZ TANITIMI İZLE | MasterChef yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir ayrıldı mı? Mert Ramazan Demir, Afra Saraçoğlu'nu aldattı mı? Marmaris'te gezilecek yerler listesi! Marmaris'te tatile nereye gidilir, neler yapılır? Marmaris'in neyi meşhur? Yıldırım Yanılmaz öldü mü, neden öldü hastalığı ne? Yıldırım Yanılmaz kimdir, kaç yaşında öldü? Gaziantep'te gezilecek yerler listesi! Gaziantep'te nereye gidilir? Antep 1 günde gezilir mi? Mert Furkan Bayram kimdir? Atletico Madrid'in yeni transferi Mert Furkan Bayram kaç yaşında ve nereli? Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite kaydı için hangi belgeler gerekli? 2024 Üniversite kayıt tarihleri belli oldu mu? 17 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? Şeyma Subaşı ve Barış Alper Yılmaz sevgili mi? Barış Alper ve Şeyma Subaşı birlikte mi görüntülendi? Beşiktaş yeni sezon hazırlıklarından kareler | Immobile antremanlara başladı mı? #9917 BEŞİKTAŞ- SHAKHTAR DONETSK MAÇI CANLI İZLE | Beşiktaş- Shakhtar Donetsk maçı şifresiz mi, hangi kanalda? Mustafa Sarıgül şantaj olayı nedir? Mustafa Sarıgül kimdir ve kaç yaşında? ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHİ 2024 | Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?
Sarıgül'den yeni mesaj: 50 yıllık siyasi hayatımda çok zorlukla karşılaştım ama böyle bir kahpelikle karşılaşmadım

Sarıgül'den yeni mesaj: 50 yıllık siyasi hayatımda çok zorlukla karşılaştım ama böyle bir kahpelikle karşılaşmadım

500

Yorumlar (25)

Alli:

Vatan millet dusmani solcular,zenginlik yeraltinda yatsin ama halk fakir yasasin,neden,cevreye zarar gelmesin o zaman hicbiriniz araba kullanmayin teknoloji kullanmayin,hammaddeler nerden uretiliyor zannediyorsunuz angutlar,ama maden isletmesi komunist bir solcuya verilseydi hic olay olmazdi.

18
14
yanıtYanıtla
AKEPE BİTİRDİN MEMLEKETİ:

KATİLLER KATİLLER KATİLLERRRRR

22
3
yanıtYanıtla
rıza:

nerde bi ezilen varsa hdp ordadır sizinle gurur duyoyruz

9
13
yanıtYanıtla
Murat Mobil-IOS:

Ülkenin kalkınmasına Hayır diyenler hep bunu yapıyor.neymiş ağaçlar kesiliyormuş. Biz bu filmi Gezide görmüştük.meselenin ağaç olmadığını

11
10
yanıtYanıtla
dürüst Mobil-ANDROID:

ulan ne yapsalar karşı çıkıyorsun

8
13
yanıtYanıtla
SALO:

ARTVİN İNSANI SICAK KANLI ZAMANIDA BENDE ARTVİNDE ÇALIŞTIM TERMİK SANTRALDA HERKES MEMNUNDU DEVLETİN YATIRIMINA ŞİRKET YATIRIMINA KARIŞMAZLAR MEMNUN OLURLAR AMA ARAYA SİYASİ PİSLİK GİRDİMİ ORTALIK KARIŞIYOR BU CHP HDP HEPSİ BOZGUNCU İNANIN ARTVİNLİLER BİLE ŞAŞIRMITIR BU İŞE

12
9
yanıtYanıtla
samsun 55:

bütün derdiniz ağaç güya. . ölen insanlar için nerde eylemler. . . sizi hainler sizi

5
16
yanıtYanıtla
YZ:

YA SARAYDAN, YA DA ÇANKAYA DAN TORPİLLİDİR. ELBET DEVAM EDECEK.

18
3
yanıtYanıtla
musa dunya:

hükümet düşmanlığı yaparken devlet düşmanlığı yaptığınızında farkına varın. Ağaçmış Ağaç sevginize inanmıyoruz. bakın suriyeye Suriyeli mültecilere biz bakıyoruz başka ülkeler almıyor. yani TC karıştırdığınız zaman eğer aynı durumla TC kalırsa bilinki gidecek yeriniz yok ruslara sığınırım ab kaçarım hesaplarınızı doğru yapın ruslar sivilleri bombalıyor ab mültecileri almıyor. Bizim Türkiyeden başka devletimiz vatanımız yok kıtmetini bilin rumpontus olmayın

5
11
yanıtYanıtla
veMobil-ANDROID:

ULAN MAHKEME İZNİ ALMIŞ BİR DE SANKİ CANLI CANLI İNSAN KESİYORLAR GİBİ BU NE SAÇMA BAŞLIK? YİNE GEZİ OLAYLARI ORGANİZE EDECEKLER AMA BU HALK YEMEZ. TAVUK KESİP YİYOR VAY EFENDİM AĞAÇ KESTİLER.

8
8
yanıtYanıtla
Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title