Haberler

Cem Yılmaz'a Büyük Tepki!

Tokatlılar, Cem Yılmaz’ın 'Son Umut' isimli sinema filminde, sanatçı Ömür Gedik'in ise albümünde 'Hey On Beşli' ağıtının türkü gibi seslendirilmesine tepki gösterdi.

Tokat’ta, henüz 15 yaşında olan 1315'lilerin askere gidişini anlatan 'Hey On Beşli' ağıtının türkü olarak söylenmesine tepkiler, sosyal medya üzerinde çığ gibi büyüyor. Vatandaşlar, 'Tokat’a Dair' isimli sosyal medya sayfasında filme tepkilerini dile getiriyor. Sayfa yöneticisi Süleyman Üzümcü, ağıtın, Russell Crowe'un Son Umut filminde zillerle, kaşıklarla, alkışlarla ritm tutularak, ellerde şarap bardaklarıyla seslendirilmesini hassasiyetsizlik olarak değerlendirerek, “ Cem Yılmaz, film gösterime girmeden önce bir televizyon programında On Beşli'lerin hikayesine olan hassasiyetlerine vurgu yapmıştı. Ama sinemayı izlediğimizde aynı hassasiyeti göremedik, bu ne tezattır, bu ne saygısızlıktır? Ayrıca Ömür Gedik’in rock tarzında Hey On Beşli'ye klip yaptığını gördük. Bu saygısızlığı kabul etmemiz Tokat halkı olarak mümkün değil” dedi.

800 sayfalık belgeleri 1315'lilerin Dramı kitabında toparlayarak roman haline getiren Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Ulu ise On Beşli'lerin türkü olarak anıldığını gördükçe, yüreğinden vurulmuş gibi hissettiğini belirterek, “Ağıt denildiği halde eller kaldırılıp oyun oynanarak söylenmesi, On Beşli şehitlerinin hatırasına adeta ihanet edercesine tavra girilmiş olması bizleri son derece üzüyor. Hey On Beşli, 1. Dünya Savaşı'nda 15 yaşındaki genç çocuklarımızın ağlaya ağlaya anne ve babalarının kucaklarından alınarak, savaşa gidip orada şehit olmalarını anlatan bir ağıttır" dedi.

Ağıtın Cem Yılmaz’ın filminde türkü olarak söylenmesinin hayal kırıklığını yaşadığını ifade eden Ulu, Hey On Beşli'nin film senaryosu projesinin hazır olduğunun altını çizerek, “Hey On Beşli'yi ağıt olarak sahiplenecek insanlar, yönetim ve olanak bekliyor” diye konuştu.

"ONLARA BİR SAYGISIZLIK İFADESİDİR"

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Mehmet Bekçi de filmde 'Hey On Beşli'nin oyun havası şeklinde seslendirmesine tepki göstererek şöyle konuştu:

“Çanakkale'de destan yaratan, çocuk yaşta vatan savunması için mücadele edenler için yapılan ağıtımızın, 'Son Umut' adlı filmde oyun havası gibi zillerle, sarhoş masalarında meze yapılmak istenmesini kınıyoruz. Bu filmdeki müzikten esinlenerek yeni klip çeken Ömür Gedik'in oynayan çıplak insanlara yer vermesini yakıştıramıyoruz. Onları rahmetle anmamız gerekirken, bir eğlence aracı yapmak gerçekten bizim yüreğimizi acıtmıştır. Onlara bir saygısızlık ifadesidir. Bu anlamda bu tür filmlerde ağıtın özellikle oyun havası niteliğinde yapılmaması konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Tarihimize, şehidimize, gazimize sahip çıkmamız gerekiyor."

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay da türküye açıklık getirerek, "Tokat türküsü 'Hey On Beşli On Beşli' henüz 15 yaşına gelmiş olan 1315'lilerin askere gidişidir. O aslında bir acıdır ama bunu düğünlerde çalarlar, kalkar çocuklar oynar" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

NURHAN İÇMEZ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Russell Crowe Ömür Gedik Cem Yılmaz Tokat Politika Güncel Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Batman Hasankeyf'te bazı bölgeler geçici güvenlik bölgesi ilan edildi! Girişler kapatıldı

Batman Hasankeyf'te bazı bölgeler geçici güvenlik bölgesi ilan edildi! Girişler kapatıldı

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Bakmadan Geçme

İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Almanya Macaristan maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Almanya Macaristan maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Almanya Macaristan maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Almanya Macaristan maçı ne oldu? 19-20 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 19-20 Haziran hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? EURO 2024 C Grubu Puan Durumu! C Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 C Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 B Grubu Puan Durumu! B Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 B Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 A Grubu Puan Durumu! A Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 A Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? Almanya Macaristan maçı CANLI izle! (EURO 2024) Almanya Macaristan EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Hırvatistan Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hırvatistan Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Nedim Bajrami hangi takımda, nerede oynuyor? Arnavutluk Milli Takım oyuncusu Nedim Bajrami kimdir? TRT 1 canlı maç izle! (4K) İSKOÇYA-İSVİÇRE CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Hırvatistan Arnavutluk maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hırvatistan Arnavutluk maçı ne oldu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi!
Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

title