Haberler

Bgc Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından 40 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirilen başarı ödülleri yarışmasında dereceye girenler, törenle ödüllendirildi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından 40 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirilen başarı ödülleri yarışmasında dereceye girenler, törenle ödüllendirildi.

Bursa protokolünün ve basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, 2017 yılında yayınlanan 157 eserin değerlendirildiğini 15 esere başarı, 15 esere de mansiyon ödülü verildiğini söyledi.

Başkan Kolaylı, yarışmanın geçtiğimiz yıl vefat eden BGC üyeleri Yusuf Kotaman, Orhan Can ve Özcan Ciyer adına gerçekleştiğini belirterek, "Arkadaşlarımızı özlem ve rahmetle anıyor, ailelerine ve meslektaşlarımıza sabır diliyorum. Onları unutmayacağız" dedi.

Konuşmasında basının sorunlarına ve çözüm önerilerine geniş yer veren Kolaylı, "Demokrasilerin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu 15 Temmuz darbe girişiminde net biçimde ortaya koyan medyanın sorunlarının çözülmesi, insanımıza ve ülkemize yapacağımız en önemli katkıdır" diye konuştu.

Kolaylı şöyle konuştu.

"Sektörümüzde yaşadığımız en önemli sorunumuz, darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerdir. Demokratikleşme ve temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından, bu güne kadar yapılan düzenleme ve iyileştirmelere rağmen, ifade ve basın özgürlüğü konusunda hala mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki, ifade ve basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir".

Basın sektöründe mesleki standartların olmadığına da dikkat çeken BGC Başkanı Nuri Kolaylı, "Gazetecilik, eğitimine ve birikimine bakılmaksızın herkesin kuralsızca yapabildiği bir meslek konumundadır. Bu meselenin çözümü için beklentimiz, dünyadaki uygulamalar ve ülkemizdeki diğer meslek odalarının yasaları örnek alınarak, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen 'Gazetecilik Yasası'nın, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmasıdır" diye konuştu.

5953 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun'a da değinerek, basın işkolunda "gazeteci" olarak çalışan kişilerle işverenleri arasındaki ilişkilerin bu kanunla düzenlendiğini hatırlatan Kolaylı, "Bu yasanın günümüz koşullarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi sadece biz gazetecilerin değil, toplumumuzun bir ihtiyacıdır. Bu sebeple söz konusu kanunun yeniden ele alınarak, elektronik medyayı da kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir" dedi.

Konuşmasında yerel gazetelerin basın ilan tarifesinde artış beklediğini vurgulayan BGC Başkanı Kolaylı, sözlerini, "Anadolu'da yayınlanan yaklaşık bin 200 gazete ile bu gazetelerde çalışan binlerce basın çalışanı, yaklaşık 2 yıldır "resmi ilan fiyat tarifesinde" artış beklemektedir. Kamu görevi icra etmekte olan yazılı basınımızın hayatiyetini devam ettirebilmesi açısından resmi ilan fiyat tarifesinde yapılacak artış can suyu olacaktır" şeklinde sürdürdü.

Teknolojinin hızla gelişimi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliğinin büyük bir gelişim gösterdiğini sözlerine ekleyen Kolaylı, "Sektörde istihdam sağlayan, gazete ve televizyonlarla eşdeğer habercilik yapan kurumsal internet haber sitelerinin yanında, internet deyimiyle "kopyala yapıştır" kolaycılığından öteye gitmeyen, hatta şantajla kasıp kavuran haber siteleri de yer almaktadır. Yasal boşluktan kaynaklanan bu sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır ve yasal düzenleme acil olarak yapılmalıdır. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da gazeteci sayılarak sarı basın kartı almaya hak kazanmalıdır. Ülkemiz, basın-medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki düzenleme zorunluluğundan basını ilgilendiren kurumların yeniden yapılanmasına kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır. Bu yenilenme ihtiyacı gün geçtikçe kaçınılmaz hale gelmektedir."

BGC Başkanı Nuri Kolaylı'nın konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Bursa protokolünün katılımıyla gerçekleşen törende başarılı gazeteciler ödüllendirildi.

Ödüle layık görülen basın mensupları ve ödül kazandıkları kurumlar ile eserleri şöyle:

YUSUF KOTAMAN GENEL HABER DALI

Başarı - Halil Özçoban - Şaka gibi - Hürriyet Bursa

Mansiyon - Sevinç Çelebi - 80 bin nüfusa tek otobüs - A Gazete

Mansiyon - Seyit Gündoğan - Her 6 öğretmenden biri soruşturmalık - Olay Gazetesi

ORHAN CAN SPOR HABER DALI

Mansiyon - A. Cemal Ekentok - Yazıklar olsun kaleciye bıçak çektiler - Hürriyet Gazetesi

ÖZCAN CİYER EKONOMİ HABER DALI

Başarı - Zehra Oruç-Bereketlim 1000 köy kadınına gelir kapısı oldu-Dünya Gazetesi

Mansiyon - Ayşegül Güral Aktürk-3 bin kişi destek için esnaf oldu-Olay Gazetesi

MAGAZİN HABER DALI

Başarı - Özge Tezcan-Ünlü oyuncuyu dolandırdılar-Bursa Hakimiyet Gazetesi

Mansiyon - Fırat Toraman-Demet sahnede Okan kavgada - Olay Gazetesi

GENEL FOTOĞRAF DALI

Başarı - Alper Tüydeş - Dostlukları film olacak - İhlas Haber Ajansı

Mansiyon - Sergen Sezgin- Heybetin gölgeleri - Anadolu Ajansı

MAGAZİN FOTOĞRAF DALI

Başarı - Samet Doğru- Sünnet çocuğu - İhlas Haber Ajansı

RÖPORTAJ ARAŞTIRMA İNCELEME DALI

Başarı - Nagihan Görken - Bir barış projesi: Taş Mektep - Bursa Travel Dergisi

Mansiyon - Ece Erdenk - Suçlu muyuz? - Yeni Marmara Gazetesi

Mansiyon - Yasemin Özkerem - Rallinin görsel hafızası hızlı co'pilot Elif Tavukçuoğlu - Kent Gazetesi

GENEL KÖŞE YAZISI DALI

Başarı - Turgay Akbulut - Salon yok ama inanç var - Yeni Dönem Gazetesi

Mansiyon - Erol Nural - Sevgiliye - Bursa Haber Gazetesi

Mansiyon - Hatice Dal - Bürokrat yorgun olunca çocuklar gözyaşı döküyor - A Gazete

SPOR KÖŞE YAZISI DALI

Başarı - Engin Aksöz - İki güzel insan cennette buluştu - Yeni Dönem Gazetesi

Mansiyon - Tolgay Ataokay - En büyük hayalim Brossia Dortmund gibi olmak - Bursaport.Com

GENEL MİZANPAJ DALI

Başarı - Fatma Dillioğlu - Yeni Marmara Gazetesi

Mansiyon - Erol Benzer - EkoHaber Gazetesi

SPOR MİZANPAJ

Başarı - Cem Kayır - Olay Gazetesi

Mansiyon - Uğur Dindar - Bursa Hakimiyet Gazetesi

MAGAZİN MİZANPAJ

Başarı - Senem Salı - Bursa Hakimiyet Gazetesi

TV GENEL HABER DALI

Başarı - Kürşad Kapıcıoğlu - Olay TV

Mansiyon - Derya Demir - AS TV

TV GÖRÜNTÜ DALI

Başarı - Uğur Uslubaş - İHA

TV PROGRAM DALI

Başarı - Dilek İlhan - Önce Vatan - Line TV

Mansiyon - Bülent Malçok - Yüksek Tempo - Olay TV

ÖZENDİRME ÖDÜLÜ

Tuna Gazetesi - Orhangazi - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti İhlas Haber Ajansı Orhan Can Politika Güncel Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title